Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Peygamberin Zamanındaki Sancak-ı Şerif Nasıl Bir Sancaktı?

S Çevrimdışı

SalihBerat

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Esselâmu Aleyküm,
Resûlullah'ın (s.a.s) kullandığı sancağı öğrenmeye çalışıyorum. Neye benziyor? Nasıl bir şey? İnternette Sancak-ı Şerif'in Topkapı Sarayı'nda olduğu yazıyor. Lâkin bir fotoğraf bile bulamadım.

Günümüzde siyah bayrak üstüne ya da beyaz bayrak üstüne yazılan kelime-i tevhid'in has sancak olduğu hakkında genel bir bilgi var.

Lâkin bunun delilini bulamadım ve bu tarz delilsiz söylemleri kabûl etmeyi mantıksız buluyorum.

Asıl sancağı hadislerden ya da mukaddes emânetlerden öğrenebiliriz. Bununla alâkalı hadislere yâhut mukaddes emânetlerin fotoğraflarına sâhip olan var mı? Varsa bizi bilgilendirebilir mi?

Şöyle kaynaklar buldum (ingilizce):

Anladığıma göre orduda 2 tür sancak varmış ve bunlar siyah ve beyazmış. Siyah olandan sadece bir tane varmış ve beyaz olandan büyükmüş. Beyaz olanlar ise küçük ordu grupları arasında bulunuyormuş. Üstlerinde de kelime-i tevhid yazmıyormuş.

Peki ya bu sancaklar devlette nasıl kullanılıyormuş?.. 4 halife zamanında nasılmış acaba?..

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Âleykum selam we rahmetullahi we berakâtuh

Üst Ana Sayfa Alt