Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Pratik Yemekler (erkeklere Ozel :d )

O Çevrimdışı

ogrencitalebe

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Neyden yapılıyor bu suşi arkadaş hamsiden olmuyor,alabalıktan olmuyor japon balığı mı alayım akvaryumcudan

ruhisukut Çevrimdışı

ruhisukut

Önce tanı sonra bağlan!
İslam-TR Üyesi
Bu forumda böyle bir başlık olacağını gram tahmin etmezdim :) Madem var bende size pratik bir tarif vereyim dedim :) Vereceğim tarif hem basit hemde damağa hoş gelen bir tadı var (tabi baharat aşçıdan aşçıya değişir) :)

Tarifini yapacağım yemeğin adı: TATAR

Gereken Malzemeler

• Patates
  • Makarna
  • Yoğurt
Adetler ve miktarlar kişi sayısı ve isteğe göre yapılabilir.

Sos Gerekli Malzemeler

• Soğan(isteğe bağlı)
  • Baharatlar (isteğe bağlı)
  • Salça
  • Toz biber

Yapılışı

Öncelikle patateslerimizi soyarak küp küp doğruyoruz. Bu sırada makarnanın suyunu koyabilirsiniz(patatesler çoksa yarısına geldiğiniz zamanda koyabilirsiniz, duruma göre ayarlayın). Daha sonra fritüz ya da tavada kızartıyoruz. Kızartma işlemi bitmeye yakın makarnayı suya koyup kaynatın. Daha sonra büyük bir kap yada tepsiye kızarttığınız patatesleri tepsiyi yada kabı kaplayacak şekilde koyun. Daha sonra süzgeçten geçirdiğiniz makarnayı üstüne dökün. Tavada yağla beraber salçayı kızartın, toz biberi döküp 1-2 dk sonra da baharatları koyun bir güzel harmanlayın. Tabi bunu yaparken yoğurdunuza tuz ekleyip karıştırın(dilerseniz az bir şekilde sulandırabilir siniz). Dilerseniz yoğurda sarımsak katabilir siniz(sarımsak candır benden söylemesi). Sonra yapmış olduğunuz yoğurdu makarnanın üstüne güzelce yayın. Son olarak sosunuzu döküp afiyetle yiyebilirsiniz. (Önünüzde ki patateslerin alttan çıkmasını sağlamak için sosuyla makarnayı iyice karıştırın, böylece güzel bir lezzet oluşacaktır).

Resim çekerdim ama 2 aydır öğrenci evinden uzakta olduğum için yemek yapmıyorum. Dolayısıyla imkan yok. Ayrıca bu yemek öğrenci evimizin vazgeçilmez yemeğidir. Kolay olduğundan değil sevdiğimizden. Yoksa kuru fasulye, nohut, pirinç, bulgur, türlü, sulu patates yemeği, tepsi, sote et, sote tavuk vs vs. çok çeşit yemek yapabiliyorum.

Ebu Hayseme Çevrimdışı

Ebu Hayseme

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bu forumda böyle bir başlık olacağını gram tahmin etmezdim :) Madem var bende size pratik bir tarif vereyim dedim :) Vereceğim tarif hem basit hemde damağa hoş gelen bir tadı var (tabi baharat aşçıdan aşçıya değişir) :)

Tarifini yapacağım yemeğin adı: TATAR

Gereken Malzemeler

• Patates
  • Makarna
  • Yoğurt
Adetler ve miktarlar kişi sayısı ve isteğe göre yapılabilir.

Sos Gerekli Malzemeler

• Soğan(isteğe bağlı)
  • Baharatlar (isteğe bağlı)
  • Salça
  • Toz biber

Yapılışı

Öncelikle patateslerimizi soyarak küp küp doğruyoruz. Bu sırada makarnanın suyunu koyabilirsiniz(patatesler çoksa yarısına geldiğiniz zamanda koyabilirsiniz, duruma göre ayarlayın). Daha sonra fritüz ya da tavada kızartıyoruz. Kızartma işlemi bitmeye yakın makarnayı suya koyup kaynatın. Daha sonra büyük bir kap yada tepsiye kızarttığınız patatesleri tepsiyi yada kabı kaplayacak şekilde koyun. Daha sonra süzgeçten geçirdiğiniz makarnayı üstüne dökün. Tavada yağla beraber salçayı kızartın, toz biberi döküp 1-2 dk sonra da baharatları koyun bir güzel harmanlayın. Tabi bunu yaparken yoğurdunuza tuz ekleyip karıştırın(dilerseniz az bir şekilde sulandırabilir siniz). Dilerseniz yoğurda sarımsak katabilir siniz(sarımsak candır benden söylemesi). Sonra yapmış olduğunuz yoğurdu makarnanın üstüne güzelce yayın. Son olarak sosunuzu döküp afiyetle yiyebilirsiniz. (Önünüzde ki patateslerin alttan çıkmasını sağlamak için sosuyla makarnayı iyice karıştırın, böylece güzel bir lezzet oluşacaktır).

Resim çekerdim ama 2 aydır öğrenci evinden uzakta olduğum için yemek yapmıyorum. Dolayısıyla imkan yok. Ayrıca bu yemek öğrenci evimizin vazgeçilmez yemeğidir. Kolay olduğundan değil sevdiğimizden. Yoksa kuru fasulye, nohut, pirinç, bulgur, türlü, sulu patates yemeği, tepsi, sote et, sote tavuk vs vs. çok çeşit yemek yapabiliyorum.

Subhanallah, bugün başka bir konuda bu yemeğin resmini görüp bu nasıl bir şey diye düşünmüştüm. Tevafuka bak.:)

HCT Çevrimdışı

HCT

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Forumda bu ara tevafuk kelimesi de çok sık kullanılır oldu.
Hani diyoruz ya "tesadüf diye bir şey yoktur, tevafuk vardır". Müslümanlar dikkat etsinler, özellikle toplumda siz bazen bu kelimenin kastını bilmeden sırf taklid üzere tesadüf yerine tevafuk dediklerine şahid olursunuz.

Kişi eğer her irade edilende Allah Subhanehu'nun bir kastı (illeti demiyorum özellikle dikkat edin) olduğunun farkında olarak tesadüf kelimesini kullanmasında da bir sakınca yoktur. Bununla beraber eğer tevafuk kelimesini irade edilenin hikmeti meselesini gözetmeksizin kullanılması da sıkıntılıdır.

Kastım burada ki 2 kelimenin lugat manasından aykırı bir şeyler söylemek değil, aksine kelimelerin ihtiva ettiği manaları dışında "alışagelinmiş" jargon farklılığı olmasına ünlem koymaktır.

Ebu Selman et-Turkî Çevrimdışı

Ebu Selman et-Turkî

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Haşhaş ve pekmez karışımı.

Alp Arslan Çevrimdışı

Alp Arslan

.
İslam-TR Üyesi
Hayattaki tek başarım :mad::mad:
IMG_20160730_193332.jpg

Üst Ana Sayfa Alt