Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Psikolog'a Gitmek Caiz mi?

AllahKulu19 Çevrimdışı

AllahKulu19

Allah is King, Mohammed his envoy.Upon 19.
İslam-TR Üyesi
Es selamun aleyküm
psikolog'a gidilir mi?
Gitmek caizmi değil mi
Caiz mi konusunu bilmiyorum ama ben gitmeyi seçeceğim psikiyatr yada psikoloğun bütüncül(holistik) yani ruhun varlığını reddetmeyen koyu materyalist olmayan güler yüzlü ve anlayışlı olmasına dikkat ederim.

E Çevrimdışı

ebu _yahya

Üye
İslam-TR Üyesi
Es selamun aleyküm
psikolog'a gidilir mi?
Gitmek caizmi değil mi
Aleykum selam ve Rahmetullah. İnsanın düşebileceği psikolojik bunalımlar çok farklı olabiliyor ve bunu genelde başına gelmeyen anlayamıyor.Bunun tedavisi de kişiden kişiye değişiyor. Profesyonel yardım diyebileceğimiz psikolog danışmanlığınında faydası hatta gerekli olduğu birçok durum oluyor. Burda tavsiyem inançlı bir psikoloğa gidilmesi zaten insanı meta olarak gören birinden
fayda beklenmez. İnançlı birinin vereceği tavsiyeler ve yönlendirmelerin Allahın izniyle çok faydası olabilir düşülen bunalımdan bir çıkış yolu gösterebilir.

Öğrenen Müslüman Çevrimdışı

Öğrenen Müslüman

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Es selamun aleyküm
psikolog'a gidilir mi?
Gitmek caizmi değil mi
Aleykum Selam

حَدَّثَنَا مُحَمَّدُ بْنُ عُبَادَةَ الْوَاسِطِيُّ حَدَّثَنَا يَزِيدُ بْنُ هَارُونَ أَخْبَرَنَا إِسْمَعِيلُ بْنُ عَيَّاشٍ عَنْ ثَعْلَبَةَ بْنِ مُسْلِمٍ عَنْ أَبِي عِمْرَانَ الْأَنْصَارِيِّ عَنْ أُمِّ الدَّرْدَاءِ عَنْ أَبِي الدَّرْدَاءِ قَالَ قَالَ رَسُولُ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ إِنَّ اللَّهَ أَنْزَلَ الدَّاءَ وَالدَّوَاءَ وَجَعَلَ لِكُلِّ دَاءٍ دَوَاءً فَتَدَاوَوْا وَلَا تَدَاوَوْا بِحَرَامٍ

Ebu'd-Derdâ'dan rivayet olunduğuna göre, Rasûlullah (s.a.v.):

"Kuşkusuz Allah hastalığı da şifayı da yarattı ve her dert için bir derman yarattı. Binaenaleyh (Allah'ın yarattığı bu şifalı ilaçlarla) tedavi olmaya çalışınız, (fakat) haramla tedavi olmaya kalkışmayınız" buyurmuştur.

İzah:

Buhari, tıb; Müslim, selâm, fedâilü's-sahâbe; ibn Mâce, tıb; Ebû Dâvûd, tıb ;Tirmizî, tıb; Ahmed b. Hanbel, 1,377,413,443,446, 111,335, IV, 278, 315, V, 371.

Üst Ana Sayfa Alt