Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Makale Putunu Yakıp Savurmayan Millet Asla İflah Olmaz!

İmam Malik Çevrimdışı

İmam Malik

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
  • 06.11.2021 01:18:05
MEHMED GÖKTAŞ

Bir millet Allah’tan başka ibadet ettiği, tapındığı putunu somut bir şekilde parçalayıp atmadan asla iflah olmaz.

Özellikle o millet daha önce Allah’a iman eden, O’na ibadet eden bir milletse, daha sonra edindiği putunu, putlarını yakıp külünü denize savurmadığı müddetçe asla Allah (cc) ile barışamaz, Allah’ın lanetini ve gazabını üzerinden savamaz.

Kitabımız İsrailoğullarının Samiri’nin yaptığı buzağıya tapmasına birçok ayetinde kısaca temas eder fakat A’raf ve Tâhâ surelerinde bu konuyu biraz daha genişçe anlatır.

Bu ayetleri açıklayan tefsirciler ve tarihçiler gerek Samiri’nin kimliği gerek buzağısının mahiyeti hakkında sahih ve sahih olmayan çok şey söylemişlerdir.

Fakat bu hususta bir noktaya hiç dikkat etmemişler veya hemen geçiştirivermişler; buzağının akıbeti.

Hepinizin bildiği gibi Musa Aleyhisselam’ın en güzel ve en detaylı bir şekilde anlatıldığı yer Tâhâ suresidir, on sayfalık bu surenin yedi sayfadan fazlası onunla ilgilidir. Hatırlamak isteyenler hemen bir daha gözden geçirebilirler.

Ve son bölümü, 97. ayet Samiri’nin ve buzağısının akıbetini söyleyerek konuyu noktalar.

“Musa) şöyle demişti: “Çık (git)! Artık hayatın boyunca sen sadece ‘Bana dokunmayın, benden uzak durun!’ diyeceksin. Ayrıca senin için, kurtulamayacağın bir sözleşme (ceza) günü daha var. Tapmakta olduğun ilahına bir bak! Elbette onu (heykelini) yakacağız; sonra da elbette onu parçalayıp denize savuracağız!”(20/97)

Putperestliği terk etmenin ilk adımı elbette pişmanlık ve tevbedir. Fakat gerçek anlamda bu işe son vermiş olmanın ispatı söz konusu putu veya putları somut bir şekilde gözler önünde parçalayıp atmaktır.

Hz. Musa Aleyhisselam böyle yaptığı gibi Hz. Muhammed Aleyhisselam da putperestliği bu şekilde noktalamış, sadece Kâbe’deki putları değil civar kabilelerin putlarını da insanların gözleri önünde birer birer imha ettirmiştir.

Unutmayalım, Hakk’ın gelip batılın zail olduğunu ancak o batılı somut bir şekilde yok ederek ilan edebilirsiniz.

Çünkü putlar Samiri’nin altından buzağısı gibi gözler önünde parçalanıp un ufak edilerek denize savrulmadan insanların gönüllerinden çıkarılıp savrulamaz.

Ve Allah Teala ancak bundan sonra o toplumla, o milletle barışabilir. Bunun aksini kim söyleyebilir?

Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ben eminim bu halkın yüzde 99u şirk içinde olduğunun farkında bile değil. Put ve tapınma kavramlarını anlamıyorlar irdelemiyorlar. Çok az sayıda kemalizmi gerçekten din edinmiş kişiler var tabiki (biriyle tanışmıştım) kuran niyetine nutuku tekrar tekrar okuyorlar kabe niyetine anıtkabiri tavaf ediyorlar (ziyaret). Böyle sapıklar var evet ama ya kültür adı altında işlenilen şirkler? Asıl sıkı sıkı tutunulan putlar burada gizli. Nazar boncuğu, muskalar, okunmuş sular fasulyeler, kurban olurum denilen putlaştırılmış evlatlar, birikip çoğalması için islamdan feragat edilerek gözetilen malvarlıkları, bilmemne baba türbesine gidip dua etmeler kurban kesmeler. Bunlar hepsi puttur. Ve daha nicesi.

Ebu Tahir Çevrimdışı

Ebu Tahir

لا إله إلا الله
İslam-TR Üyesi
Ben eminim bu halkın yüzde 99u şirk içinde olduğunun farkında bile değil. Put ve tapınma kavramlarını anlamıyorlar irdelemiyorlar. Çok az sayıda kemalizmi gerçekten din edinmiş kişiler var tabiki (biriyle tanışmıştım) kuran niyetine nutuku tekrar tekrar okuyorlar kabe niyetine anıtkabiri tavaf ediyorlar (ziyaret). Böyle sapıklar var evet ama ya kültür adı altında işlenilen şirkler? Asıl sıkı sıkı tutunulan putlar burada gizli. Nazar boncuğu, muskalar, okunmuş sular fasulyeler, kurban olurum denilen putlaştırılmış evlatlar, birikip çoğalması için islamdan feragat edilerek gözetilen malvarlıkları, bilmemne baba türbesine gidip dua etmeler kurban kesmeler. Bunlar hepsi puttur. Ve daha nicesi.
İçerisinde DAHİ yaşamadığın bir toplumun halkının %99 unun ŞİRK içinde olduğunun farkında olamadıklarını sen EMİN bir şekilde farketmişsin.tebrik ediyorum.

Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
İçerisinde DAHİ yaşamadığın bir toplumun halkının %99 unun ŞİRK içinde olduğunun farkında olamadıklarını sen EMİN bir şekilde farketmişsin.tebrik ediyorum.
Şuan başka bir ülkede yaşıyor olmam Türkiye'de yaşadığım onca yılı geçersiz saymaz veya toplum içindeki dinamikleri takip etmediğim anlamına gelmez. Yani sen hiç ataput ilahımdır nutuk ilahi metinimdir kutsal yerim anıtkabirdir diyen birini gördün mü? Ben bir tane gördüm. Yani bu resmen açık açık buna inanıyor.
ataputun getirdiği hükümleri şeriatın hükümlerine tercih etmek de bir tapınma meselesidir ama bunu çoğu kişi bilmez. Modern toplum modern hukuk sistemi istediğini ve bu isteğinin masum olduğunu zanneder ama değildir. Veya nazar boncuğunun birini veya bir yeri koruduğuna inanmak da şirktir ama halk bunu bilmez. Sorsan müslümandır sorsan tabiki hayatımız ölümümüz ve herşey Allah'a bağlıdır. Yani nazar boncuğuyla ilişkilendirilen "koruma"nın sadece Allah'tan geleceğini sorsan söyler ama bunun şirk olduğunu kavrayamaz. Cehalet büyük küçük şirkte tekfire mazeret midir değil midir o ayrı konu.
%99 rakamına takıldıysan tabi bu değişebilir. 800.000 kişinin azgın kafir ve küfre önder olması bence makul bir rakam. belki daha az bile olabilir. Benim gay olup namaz kılan bir tanıdığım bile olmuştur. Yani özet olarak neler yaptığının farkında değil bu toplum. Ben de bundan eminim. Bu da benim görüşümdür. Sen de kendi görüşünü aktarabilirsin veya es geçebilirsin.

Son düzenleme:
Üst Ana Sayfa Alt