Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Rabıta Belgeseli Online Izle Indir

S Çevrimdışı

SuMeYYeLeR

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Allah(cc) razı olsun ...

Tasavvufun en hayırlı neslinden biri olan Cüneyd Bağdadi bir bidat olan rabıtayı tasavvufa sokan ilk kişi dir deniliyor..şunu demek istiyorum bana yardımcı olabilirseniz sevinirim;

Bazı kaynaklar, tasavvufu 12 kola ayırıyor ama ben daha çok şunu benimsiyorum;
Peygamberimizden sonraki Kur'an ve Sünnet'e bağlı olan yani fıkıh ile tasavvufun aynı yolda birleştiği hakiki tasavvuf anlayışı ve bu tasavvufu izleyen benimseyen Cüneyd Bağdadİ, fudayl b. Iyaz, Şirazi vs...birinci kolu oluşturuyor diğer bir kolda vahdet-i vücut denilen şirki benimsemiş olan ibn arabi ve beraberindekilerin izlediği tasavvuf diğer kolu oluşturmaktadır..

Cüneyd Bağdadi rabıta şirkini benimseyip tasavvufa yerleştirmiş evet karşı çıkanlar olmuş doğrudur.Peki Cüneyd Bağdadi gerçek tasavvuf anlayışını benimseyen bir kişi olduğuna göre bu rabıta anlayışını da silmek zorudadır değil mi.. bu yanlış tasavvuf anlayışından nasıl sıyrılmıştır bu düşüncelerden kendisini nasıl arındırmıştır bunu öğrenmek istiyorum..Çünkü İslam da tasavvuf yoktur diyemeyiz vardır, doğru tasavvufu benimseyen bir kimlik tir Cüneyd Bağdadi ve onu izleyenler ama bu rabıta yı tasavvufa yerleştirebilmiş buda acaba başlangıçta tasavvuf anlayışı farklı mı idi gibi bir düşünce oluşturuyor kafamda ama nasıl sıyrılmış bilmek istiyorum..

Bilgilendirirseniz memnun olurum..

Sorum çok uzun oldu hakkınızı helel edin inşAllah..

ve's-Selam

ABDULHAK Çevrimdışı

ABDULHAK

الإذلال هو بعيد عنا
Admin
Allah(cc) razı olsun ...

Tasavvufun en hayırlı neslinden biri olan Cüneyd Bağdadi bir bidat olan rabıtayı tasavvufa sokan ilk kişi dir deniliyor..şunu demek istiyorum bana yardımcı olabilirseniz sevinirim;

Bazı kaynaklar, tasavvufu 12 kola ayırıyor ama ben daha çok şunu benimsiyorum;
Peygamberimizden sonraki Kur'an ve Sünnet'e bağlı olan yani fıkıh ile tasavvufun aynı yolda birleştiği hakiki tasavvuf anlayışı ve bu tasavvufu izleyen benimseyen Cüneyd Bağdadİ, fudayl b. Iyaz, Şirazi vs...birinci kolu oluşturuyor diğer bir kolda vahdet-i vücut denilen şirki benimsemiş olan ibn arabi ve beraberindekilerin izlediği tasavvuf diğer kolu oluşturmaktadır..

Cüneyd Bağdadi rabıta şirkini benimseyip tasavvufa yerleştirmiş evet karşı çıkanlar olmuş doğrudur.Peki Cüneyd Bağdadi gerçek tasavvuf anlayışını benimseyen bir kişi olduğuna göre bu rabıta anlayışını da silmek zorudadır değil mi.. bu yanlış tasavvuf anlayışından nasıl sıyrılmıştır bu düşüncelerden kendisini nasıl arındırmıştır bunu öğrenmek istiyorum..Çünkü İslam da tasavvuf yoktur diyemeyiz vardır, doğru tasavvufu benimseyen bir kimlik tir Cüneyd Bağdadi ve onu izleyenler ama bu rabıta yı tasavvufa yerleştirebilmiş buda acaba başlangıçta tasavvuf anlayışı farklı mı idi gibi bir düşünce oluşturuyor kafamda ama nasıl sıyrılmış bilmek istiyorum..

Bilgilendirirseniz memnun olurum..

Sorum çok uzun oldu hakkınızı helel edin inşAllah..

ve's-Selam

Şurayı incelerseniz detaylı bilgiye ulaşabileceğinizi umuyorum:

FECR-İ SADIK DOĞDU , MASKE GÖRÜLDÜ : RABITA'NIN İÇ YÜZÜ

https://www.islam-tr.org/konu/rabitanin-ic-yuzu-fecr-i-sadik-dogdu-maske-goruldu-kitap.8042/

S Çevrimdışı

SuMeYYeLeR

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Allah(cc) razı olsun hocam.. içerik epey uzun ama çok önemli bilgiler elde edeceğime inanıyorum Rabbimin izni sizin vesilenizle..Genel olarak bir baktım İnşAllah hepsini okuyacağım..

ve's-Selam

Üst Ana Sayfa Alt