Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Rabıta Hakkında Bildikleriniz Nelerdir?

Z Çevrimdışı

z@rip

Üye
İslam-TR Üyesi
gerçekten rabıtanın islamda yeri olmadığını iyice öğrendim artık..
ama bu kutsi hadis de ne var islam hocam bi anlatır mısınız_?
küçümserlik veya hakaret içerici bişey değil, sadece açıklama bekliyorum..
islam hocadan bekliyorum..
kimse bişey yazmasın..

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Herkesin inancının olduğu kesin.Hristiyanında,mecusuninde,yahudininde bizlerinde..

Eğer bizler islam dinini benimsedik diyorsak kafamıza göre din çizemeyiz.

Herhangibi bir anlaşmazlıkda Rab dediğimiz Taptığımız Allah cc bizlere kuran ve sünnete başvurmamızı emr etmiş. Siz ise bana tutup ne kuranla ne Resul sav'den nede sahabelerden olan şeyden değil de anlamadığım ne ayetle ne hadislere dayanan kafasına göre uydurulmuş bilmediğim birinden bana dini açıklıyorsunuz.Ben size Muhammed sav'in getirdiği dinden açıklama bekledim...

Şimdi ben mi anlamsızım.Yok sa siz mi anlamsızsınız...

Ben laflarıma dikkat ediyorum da siz çok mu dikkat ediyorsunuz anlamıyorum..Ne kadar rahatsın..Resul sav adina yalan uydurma demek ki dikkatle alakalı değil...

Hadis de ne var demişsiniz ve kutsi hadis demissiniz..O yazmış oldğunuz sözcük Allah'in insan olmasına göya delil idi..

Bizim inancımıza göre bu tür zihniyete kattiyetle müsade edilmez böyle cümleyi söyleyipde sakin olmamı bekleme kusura bakma o kadar da edepsiz değilim...

Not: Forum kişisel değildir.İslami kaideler içerisinde herkes yazabilir.Kimse kimse üzerinde yaptırım uygulama hakkına sahip değildir.

K Çevrimdışı

kıtmir

Üye
İslam-TR Üyesi
gün gelir devran geçer ama bu forumda yazılanlar....tartışılanlar değişmez...

eylemzayi Çevrimdışı

eylemzayi

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
kıtmir ' Alıntı:
gün gelir devran geçer ama bu forumda yazılanlar....tartışılanlar değişmez...
insanların hakkı söylemekten bıkmamaları, ısrarcı olmaları güzel değil mi?

eylemzayi Çevrimdışı

eylemzayi

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
kar zarar hesabı yapmak vazifemiz değil
üzerimize düşen tebliğ vazifemizi yerine getirmek sonrada sabretmek
ecir ALLAH'tandır...

K Çevrimdışı

kıtmir

Üye
İslam-TR Üyesi
eylemzayi ' Alıntı:
kar zarar hesabı yapmak vazifemiz değil
üzerimize düşen tebliğ vazifemizi yerine getirmek sonrada sabretmek
ecir ALLAH'tandır...

tebliğ metodunda sabırı aşarsan ve gadap hissini fazla kaçırırsan karşındaki savunduğun şey hakkında inat eder...ve ne o hakka inanır..nede sen tam tebliğ yapmış olursun...islam ahi fıtrat olarak bazı konularda sinirli ..zarip kardeş te karşısındaki kızarak bişeyler öğretmek istiyorsa savunduğu konu hakkında inatçı...insanları tanırsanız...onların mantığınıda anlarsınız...

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
bence boş tartışma değil dönenler oldu bizimle arkadaşlığını kesen oldu. Herkes yazdığında samimi davransa sorun kalmayacaktır. Temel kaideleri tartışmazsak zaten forumun özelliği kalmaz.

Aslında bizler ayet ve hadise yorum getirmesek yani kendi haklılığımız için başka insanlardan delil getirmesek bu forumda her türlü konuyu tartışabiliriz. Beyin fırtınası yapabiliriz. Ama malesef özellikle temel konularda bazı kesimler bildik hocalarının kaynaklarından başka kaynağa bakmaz oluyorlar.

eylemzayi Çevrimdışı

eylemzayi

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
haklısınız
tartışma adabına uymayan, öğrenmek ve öğretmek amacıyla değil fikrini körükörüne savunma amacında olanlar olduğu sürece böyle devam edecektir
ALLAH sonumuzu hayr eylesin....

K Çevrimdışı

kıtmir

Üye
İslam-TR Üyesi
eylemzayi ' Alıntı:
haklısınız
tartışma adabına uymayan, öğrenmek ve öğretmek amacıyla değil fikrini körükörüne savunma amacında olanlar olduğu sürece böyle devam edecektir
ALLAH sonumuzu hayr eylesin....

amin....zarip kardeşimide buda selam ederim...en yakın zamanda görüşmek dileğiyle zaripe selamlar

Z Çevrimdışı

z@rip

Üye
İslam-TR Üyesi
kıtmir hocam a hak veriyorumaz da olsa..
tartışma dediğimiz şey birisinin tezini çürütüp kendi tezimizi karşımızdakine kabullendirmektir..
bazıları arayı o kdar kızıştırıyor ki islam hoca onu yazım onu..
yoksa kim ne yazarsa yazsın, okuruz.
yazılar için Allah razı olsun..
bu kadar sinirlenmeinizi istemezdim, sadece o yazıyı aklımda kalan o kutsi hadise açıklama yaparsınız diye ekledim..
okudum ama anlamamıştım..
sizde biraz kızdınız ama olsun, öğnemiş oldum ama eylem hocam size ne oluyor..
daha ne konuştuğumuz neyi tartiıtımızı bilmeden maş. herşeye yorum yazıyorsunuz..
eğer benim düşüncelerimi sevmiyorsanız umrumda değil..
herkes kendi düşüncesi, hareketi ile cezaldırılır veya ödüllendirilri..
bu kadar ters bi cvp, kalp kırıcı cümleler kurmaya gerek yok bence..
...
inş. kıtmir hocam..
geleceğim en kısa zamanda yanınıza..

K Çevrimdışı

kıtmir

Üye
İslam-TR Üyesi
z@rip ' Alıntı:
kıtmir hocam a hak veriyorumaz da olsa..
tartışma dediğimiz şey birisinin tezini çürütüp kendi tezimizi karşımızdakine kabullendirmektir..
bazıları arayı o kdar kızıştırıyor ki islam hoca onu yazım onu..
yoksa kim ne yazarsa yazsın, okuruz.
yazılar için ALLAH razı olsun..
bu kadar sinirlenmeinizi istemezdim, sadece o yazıyı aklımda kalan o kutsi hadise açıklama yaparsınız diye ekledim..
okudum ama anlamamıştım..
sizde biraz kızdınız ama olsun, öğnemiş oldum ama eylem hocam size ne oluyor..
daha ne konuştuğumuz neyi tartiıtımızı bilmeden maş. herşeye yorum yazıyorsunuz..
eğer benim düşüncelerimi sevmiyorsanız umrumda değil..
herkes kendi düşüncesi, hareketi ile cezaldırılır veya ödüllendirilri..
bu kadar ters bi cvp, kalp kırıcı cümleler kurmaya gerek yok bence..
...
inş. kıtmir hocam..
geleceğim en kısa zamanda yanınıza..

gel canım gel ne olursan ol sende gel...ayrıca biraz sakinleştirici hap alda gel..bakıyorumda asabiye bağlamışın...

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
konuyu saptırmayalım.Öyle duruma geldiki kim ne dedi meselesine döndü.

Zarip yazdığın yazıya önce bakman lazım. Daha önce bu konuyu senle konuşmuştum. İkna olmuştun. Burada düşünceleriniz neler diye konuya başladık. Sen ise ikna olmana rağmen ters fikirle o gün konuşulanları bir kenara atarcasına bir yazı ekledin ve başında ben burayı anlamadım diye birşey yazmıyor. Direk eklemiş olduğum parçaya reddiye niteliğinde. Sinirlenmemek elde değil.

Yani başta belirtmen lazım bu yazı da ne denmek istiyor.

Eylem kardeşe gelince lütfen bu tür şeylere gerek yok konuyu duygusallaştırmayalım. Benden de din adına aslı astarı olmayan bir söz çıksa idi eylem kardeş aynı tavrı bana da yapacağından şüphem yok. Taktir etmeniz gerekir.

Ayrıca yazında yine de çelişki var.

1. reddiye gibi yazdın - ama dedin ki benim yazmış olduğum hadisde ne var..Yani bunu demen reddiye bilincinde yazmış olduğunu gösteriyor.Ve devamında yazmış olduğun cevaplarda yazını savunma tepkisi var.Onun yerine direk bu benim görüşümü destekleyen yazı değil sadece bunu anlamadım sizlerden buradaki hata yada doğruyu gören varsa açıklayan var mı diye sorman gerekir di...

Neyse şeytana lanet olsun. hüsnü zan ediyorum ve konuyu unutuyorum..

eylemzayi Çevrimdışı

eylemzayi

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
sizi kırdıysam hakkınızı helal edin
ben insanları kırmamaya özen gösterme gayretindeyim
yazdığınız yazıyı görüp kızmamanın elde olduğunu sanmıyorum...
islam abinin dediği gibi burası forum
kimsenin düşüncelerini sevmek ya da sevmemek üzerine yorum yapmadım
oradaki yazının yanlışlığı hakkında yorum yaptım, arayı kızıştırmak niyetinde olan birisi değilim olmam...
yinede sizden helallik istiyorum
belki bir daha yazılarınızı forumda yazdığınızı unutmadan yazarsınız ve daha açıklayıcı şekilde yazarsınız...
selametle...

Z Çevrimdışı

z@rip

Üye
İslam-TR Üyesi
hocam kendime göre yorumladım diyeceğim siz yine olmaz diyeceksiniz..
o kutsi hadisde ne demek istediğini yorumladım ve bi kötülük bulamadım ve bi kaç kişiye de sordum onlarda benle aynı düşüncedeydi..
sizden bir açıklama sitedim..
neyse ya...
herkes hakkını helal etsin..
helal ediyorum ben herkese..
selametle..

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
kardeş Allah subhane ve teala yaratılmışlara benzemez. Benzeyemez de... Rabbimiz bizleri görür. Ancak görme durumu insan gibi diyemeyiz ve nasıllığını düşünemeyiz. Rabbimizin sıfatlarını bize açıkladığı kuran ve sünnette okuruz öğreniriz gerisinde hiç bir zaman düşünmeyiz. Biz O'nu O'nun bize kendisini tanıttığı şekilde tanırız ne üstüne fazla ne de eksik diyemeyiz.

Yazmış olduğun söz kutsi hadis diye geçmiş ancak o hadis değil uydurma (yalan ) bir söz idi. Tasavvufçuların kendi felsefelerine uydurmuş oldukları sözlerden sadece bir kaçı..

Aklı selim fıtratına zaten sorarsa insan Allah subhane ve teala'nın insana benzemesi diye birşey olmaz. Ama vahdet-i vucud gibi felsefe akımı herşeyin Allah'ın yansıması olduğunu ve kademe kademe giderek en sonunda insanı Allah yapacak duruma gelirler..Ki yazılan söz bu felsefeyi destekler söz idi..

Böyle bir söz Resul adına söylenmiş en büyük iftiralardandır.

A Çevrimdışı

anti_put

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
rabıta günümüz müslümanlığının bilmeyerek içine düştükleri gizli şirk tir

E Çevrimdışı

erkam9

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
ea

ilave olarak bu konuda şunu söylemek isterim,cübbeli "rabıta'yı celilliye..."isimli kitabında rabıtanın türlerini anlatırken,bunların arasında olan namaz esnasında kıyamda iken şeyhin suretini göz önüne getirip onun kalbinden senin kalbine feyz akmasını görmek gerektiğini anlatır.yani"iyyake nağbudu..."der iken bunu gerçekleştirmemiz gerektiğini söylemek ister.
gerçi bunda şaşılacak birşey yok elbette,çünkü onların mantığına göre herkes allah olduğu için,ha şeyhe tapıyorsun ,ha taş'a,ha ağaç'a....hepsi allah onlar için(wahdetu wucud).

M Çevrimdışı

mechul1052

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
rabıta insanların şeyh denilen kişiye kul yada köle yapmaktan başka bişe değildir.çünkü ALLAH herzaman ve her durumda herşeye gücü yetecek kudrete sahiptir.yani neden ALLAH tan dilemioruzda araya aracı sokuoruz .ayrıca bu durum hristiyanlıkta vardır.şuan onlar afları için kilise papazını haşa ALLAH ile aralarına sokup dua ediorlar rabıta da bundan ibarettir bence. açıkcası rabıta saçma sapan bikaç kişinin menfaati doğrultusunda oluşturduğu bir şeydir.

Üst Ana Sayfa Alt