Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Ramadan Ayına Diyaneti Gözetleyerek Girenler; Ne Oldu Bugün Hilali Gördünüz Mü? Yarın Bayram Mı?

Çay-Şakird Çevrimdışı

Çay-Şakird

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
2 sinin birinden ehven görünecek tarafı yok, diyanete güvenmek ve suuda güvenmek arasında fark görmüyorum. şu aşamada en azından Türkiyedeki müslümanlar olarak birlik oluşturup bir gözlem sistemi oluşturabilmeliyiz, tabi çokça sorun varken buna sıra gelmez.

Rüştü Çevrimdışı

Rüştü

Üyeliği İptal Edildi
Banned
kardeş haklısın ikisinede güven yok. ama laik diyanetin yaptığı hesap kontrol edilebilir. hata mı doğru mu diye rahatlıkla kontrol edebilirsiniz. esas olan bu. ben diyaneti bir kafir uşağı gibi görüyorum bir kilise gibi verdikleri hiç bir fetvaya uymuyorum. yalnız ruyeti hilal konusunda hesaplarına bakıyorum. çünkü esasında bu kalleş diyanet o hesabıda başka yerlerden kopyalıyor. yani kendileri yapmıyor hesabı! hesap yapanlardan kopyalıyorlar.

farkındayız Çevrimdışı

farkındayız

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

[TD="align: center"]İran hilali görmedi, oruca devam!

İran'da Ramazan Bayramı'nın habercisi hilalin görülmediği açıklandı.
08/08/2013 - 03:19

448891.jpg

Ülkede bugün ramazanın 30'uncu günü olarak oruç tutulmaya devam edilecek.Dini liderin ofisinden yapılan açıklamada, ülkenin farklı noktalarına gönderilen 150 gözlem grubunun hilalin görülmediğini rapor ettiği belirtildi.

Dini lidere bağlı Hilal Gözlemleme Birimi personeli Hüccetülislam Alirıza Muvahhidnejad, hilali gözlemlemek için ülke genelinde yaklaşık 150 grubun görevlendirildiğini belirterek, "Uzmanlar hilalin bu akşam görülmesinin çok düşük bir ihtimal olduğunu tahmin ediyorlardı ancak yine de gözlem yapıldı. Tahminlerimize göre Ramazan Bayramı'nın Cuma günü olacağını öngörüyoruz fakat son sözü gözlemciler söyleyecek" dedi.
İran, her sene ramazan ayının başlangıcı ve bitişini belirlemek üzere yaklaşık 150 grubu ülkenin farklı noktalarında hilali gözlemlemek için görevlendiriyor.

İran hilali görmedi, oruca devam! - SutunHaber.Com

???
Kimi gördük diyor kimi görmedik diyor. İranın islama olan mesafesi bi tarafa hilali görmedik diyorlar.

Abdulmuizz Fida Çevrimiçi

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Eyvallah kardeşim çok doğru konuştun. Sana şöyle bir tashih ve ilavede bulunmak istiyorum. bugün hesaba göre bayram yapmak caizdir nitekim ehli sünnet alimleri arasında bir grup hesaba göre oruç tutmak ve bayram yapmak caizdir diyor ve bu görüşü savunuyor. Laik diyanet kurumunun takvimine ancak doğru olursa uyabilirsiniz. hesapları ortada, kontrol edilebilir diyanetin ruyeti hilal hesaplaması. ama ve lakin suudi arabistana uymak kesinlikle caiz değil. Çünkü krallık suud ailesi fasık yoldan çıkmış insanlar bunların verdiği haberi araştırmadan almak günah ve caiz değil (bknz Hucurat suresi). Bu sitede Abdulmuizz Fida ve !slam4EvEr nickli şahıslar başta olmak üzere suudi arabistanın gözlemlemesini diğer cahil üyelere doğru diye takdim ettikleri için vebal altında. Biran önce tevbe etmeleri gerekir. İnsanlara yalan haberi vererek oruçlarını bozmalarına sebeb oldular. Abdulmuizz Fida bu kadar çok diyanete takılma inan bana kimse diyanetin müslüman olduğu iddiasında değil! Aslolan hesabtır. Varsa bir itirazın o yapılan hesaba yönelt ki bizde ilminden (varsa eğer bu konuda) faydalanalım. Ama sen hiç bir mesajında hesabı eleştirmiyorsun sadece demogoji yapıp diyanet üzerinden hesabı redd ediyorsun. Söyle bakalım bu ilme usule fıkha sığan bir davranış mı?

Suudi Arabistan rejimi (laik tc gibi) kufurdur, bu ayrı konu, fakat hilali gözetleme işini Kraliyet karışmaz. Arab ülkelerinin ortaklaşa "Hilali Gözetleme Komiteleri" adını verdikleri kurumları, çeşitli ülkelerin farklı noktalarından hilali gözetler, Hilalin görülmesi durumunda ülkenin yetkili birimlerine haber verilmesi durumunda kendi ülkelerinde "Yeni ay" ilan edilir ve genel olarak İslam ummeti de buralardan gelecek haberlere göre hareket eder. Bu sebeble başta suud devleti olmak üzere Hilali Gözetleme Komitesi üyeleri devletler hilalin görülmesine, önceden takvim basılmasına vs karışmazlar, ülkelerde kaos çıkmaması için 'hilali siz görü,n adil şahidlerle isbatlayın, ben ilan edeyim' der ve bunu uygular. Dünyadaki muslumanlar da bu komiteden gelen haberlerin duyurulan beyanına göre (tağut rejimlere değil) hareket ederler.

Ruyet-i Hilal ve astronomi hesabı hakkında ehl-i sunnetin delilleri ile ilgili yazımız burada; cahile ithaf olunur :

RUYET-İ HİLAL, Ramazan Ayına ve Bayramlara Girişin Tesbiti
https://www.islam-tr.org/tevhid/16321-ruyet-i-hilal-ramazan-ayina-ve-bayramlara-girisin-tesbiti.html

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Eyvallah kardeşim çok doğru konuştun. Sana şöyle bir tashih ve ilavede bulunmak istiyorum. bugün hesaba göre bayram yapmak caizdir nitekim ehli sünnet alimleri arasında bir grup hesaba göre oruç tutmak ve bayram yapmak caizdir diyor ve bu görüşü savunuyor. Laik diyanet kurumunun takvimine ancak doğru olursa uyabilirsiniz. hesapları ortada, kontrol edilebilir diyanetin ruyeti hilal hesaplaması. ama ve lakin suudi arabistana uymak kesinlikle caiz değil. Çünkü krallık suud ailesi fasık yoldan çıkmış insanlar bunların verdiği haberi araştırmadan almak günah ve caiz değil (bknz Hucurat suresi). Bu sitede Abdulmuizz Fida ve !slam4EvEr nickli şahıslar başta olmak üzere suudi arabistanın gözlemlemesini diğer cahil üyelere doğru diye takdim ettikleri için vebal altında. Biran önce tevbe etmeleri gerekir. İnsanlara yalan haberi vererek oruçlarını bozmalarına sebeb oldular. Abdulmuizz Fida bu kadar çok diyanete takılma inan bana kimse diyanetin müslüman olduğu iddiasında değil! Aslolan hesabtır. Varsa bir itirazın o yapılan hesaba yönelt ki bizde ilminden (varsa eğer bu konuda) faydalanalım. Ama sen hiç bir mesajında hesabı eleştirmiyorsun sadece demogoji yapıp diyanet üzerinden hesabı redd ediyorsun. Söyle bakalım bu ilme usule fıkha sığan bir davranış mı?

Ramazan boyunca sabr ediyorum, sabret diyorum kimseyi banlama ve hatta banli olan bir üyeyi forumda görünce diger kardeslere ragmen banlarini aciyorum, müslümandir, bayram günü diyecekleri vardir diyorum her ne kadar görüsleri bana ters olsa da.

Ama el insaf, yani simdi ne desem ki.

Ayip, hic mi Allah korkusu kalmadi, bu kadar iskembeden nasil sallayabiliyorsunuz? Ne tagutu destekledigimiz kaldi ne de suudi yakaligimiz. Ayiptir, yaziktir.

Benim nerelerden haberi alip aktardigimi bilmeden, etmeden tutup hakkimda kesin bir nas varmis gibi burada alip elestirmeni bayram günü Allaha havale ediyorum.

Yazik, gercekten yazik, senelerdir ramazan ve bayram günü kolay kolay adam elestirmem ama yeter kardesim, bu kadarda insanin üstüne gelinmez.

Sizi Allaha havale ediyorum.

Haberleri nereden kimlerden hangi müslüman ve müslüman hocalardan hangi kita ve hangi ülkelerden aldigimi ögrenmek isteyen bunu adam gibi yazar, ha suud meselesine gelince üstte yanit verilmekle beraber daha genisdir konu önce araplar nasil hilali gözetler, hangi ülkelerde gözetleme kuleleri var, hangi ülkenin hangi sehirlerinde sünneti ihya edipde profosyenel sekilde gözetleme aleti alip ayin görünüp görünmeyecegini takip eden müslümanlar nerelerde yasiyor ve bunlari an be an dünya ile paylasiyor önce onu ögren sonra gelip onlar taguttu ya da degildi de, aksi halde suudu takip etti tagutu takip etti diye, etimizi yiye yiye bitireme.

Rüstü, bir daha damdan düser gibi yazmana müsade etmeyecegimi bilmeni isterim.

Allaha havale ediyorum sizi.

Selametle.

Üst Ana Sayfa Alt