Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Resim ve Video Çekmek Caiz midir?

A Çevrimdışı

aysunmahru

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Resim ve video çekmek caiz midir? Emoji ve resim paylaşmak caiz midir?

Forumda bu konudaki fetvaların sanırım çoğunu okudum ve farklı sitelerde bu konuyla alakalı fetvalara da baktım. Ve çok üzgünüm ki elime kafa karışıklığından başka hiçbir şey geçmedi.
Öncelikle şunu belirtmeliyim ki benim bu konu hakkında caiz değildir şeklinde fetva verilmesi konusunda kalbim mutmain değil.
Resim, suret tasvir etmek ile bir düğmeye dokunmak nasıl birbirine eşdeğer tutulabilir bunu aklım almıyor. Zaruret durumlarında çekilebilir deniliyor, biz avam sınıfı olarak bu konudaki zarureti nasıl belirleyebiliriz ki? Bunun dışında boydan çekmek caiz değildir eğer yaşayamayacak biçimde yarım çekilirse caiz olur diyenler de var.
Mesela telefondan örnek verelim. Telefonda bir dokunuşla boydan bir canlının resmini ekrana getirebiliyoruz. Bu da ortada olmayan bir tasviri "bir dokunuşla" ekrana getirmek demektir, fotoğraf çekmek de ortada olmayan bir tasviri "bir dokunuşla" ekrana getirmek demektir. Whatsapp vb ile görüntülü konuşabiliyor ve resimler gönderebiliyoruz, emojiler çıkartmalar gönderebiliyoruz. Bu eylem de "bir dokunuşla" tasviri ekrana getiren bir eylemdir. Hatta bunlardan ayrı genel geçer bir örnek verecek olursak, caiz olmadığını bilsek dahi bir sureti-tasviri elimize alabiliyor, yine onu da "bir dokunuşla" masaya koyabiliyor, ortaya çıkarabiliyoruz.

Boydan canlı resmi paylaşılmasının caiz olmadığına dair bir fetva vermişsiniz. O zaman bu resim paylaşmanın da resim yapmak ile aynı hükümde olacağı anlamına mı gelir? Resim paylaşmak dediğimiz eylem bir ekrana getirme eylemidir. Bu da demek oluyor ki telefon ekranına hiçbir canlı resmi getirmek caiz değildir(mi acaba?). Fakat biz gerçekten zaruri bir durum olmasa bile ekrana çeşitli sebeplerle canlı resimleri getiriyoruz. O zaman bu telefon veya bilgisayar vb gibi diğer cihazların da kullanımının resim yapmaya eşdeğer bir günah olduğu anlamına mı gelir?

Bu durumda herhangi bir film-video izlemek de mi caiz değildir? Açıp kardeşlerimizin çocuklarımızın fotoğraflarına bakmak da mı caiz değildir? Zira dediğim gibi bu da "bir dokunuşla" ekrana getirme eylemidir, fotoğraf çekmek de "bir dokunuşla" ekrana getirme eylemidir. Ben kalbimde hiçbir şaibe kalsın istemiyorum ve bu yüzden bu gibi meseleleri pirüpak kafamda sabitleştirmek istiyorum.

Sizden ricam yukarda belirttiğim meseleleri açıklığa kavuşturmanızdır.

e.soyler.Tawheed Çevrimdışı

e.soyler.Tawheed

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Kardeşim bende bu meseleler üzerine baya araştırma yapıyorum fıkıhtan çok iyi anlayan arkadaşlarım var onlar bana baya izah ettiler tanıdğım alimlerde var.Bu makaleni onlara gönderiyim hem daha detaylı cevap alımış olurum. inşAllah bende faydalanırım.

Vҽϲízҽ Çevrimdışı

Vҽϲízҽ

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Kardeşim bende bu meseleler üzerine baya araştırma yapıyorum fıkıhtan çok iyi anlayan arkadaşlarım var onlar bana baya izah ettiler tanıdğım alimlerde var.Bu makaleni onlara gönderiyim hem daha detaylı cevap alımış olurum. inşAllah bende faydalanırım.
Ben de merak ediyorum, öğrenince buraya dönüş yaparsınız inşaAllah.

Salafiyyaaa Çevrimdışı

Salafiyyaaa

لا إله إلا الله
İslam-TR Üyesi
Öncelikle sormuş olduğun soruda bazı şeyler ihtilaflı . Emoji kullanılması , fotoğraf çekilmesi vs… Lakin takvalık açısından bu durumdan uzak durmak en hayırlısıdır allahu alem . Çünkü yeryüzünde ilk şirkin başlama sebebi resimden olmuştur . Nebî ﷺ buyurdu ki "Şurası muhakkak ki, haramlar apaçık bellidir, helaller de apaçık bellidir. Bu ikisi arasında (haram veya helal olduğu) şüpheli olanlar vardır. İnsanlardan çoğu bunları bilmez. Bu durumda, kim şüpheli şeylerden kaçınırsa, dinini de, ırzını da tebrie etmiş olur. “ Sonuca tam bir ittifak sonlanmamış mesele de kaçınmak en doğrusudur . Bu kaçınmayı Allah için yaparsın ve biiznillah ecir alırsın .
Resim paylaşmak ve resim yapmak aynı hükümde mi demişsin böyle bir kanaata varılması doğru olmaz allahu alem . Zira resim yapmak bambaşka boyut ve hadisler apaçıktır . Misalen Nebî ﷺ buyurdu ki ; Suret yapanlar , kıyamet gününde azab olunacaklar kendilerine ; Yarattıklarınıza can verin ! denilecektir . Buhari 5607 , Müslim 2108
Resim paylaşmak ise kadınsan zaten bu hiç bir durumda caiz olmaz . “Kadın velev ki örtülü olsun , Twitter ve instagram’a fotoğrafını koyması caiz değildir . ~Şeyh Osman el Hamis
Ahkamun Nisa kitabında Ahmed b. Hanbel kadının ayakkabısını göstermesini bile uygun bulmamıştır . Nasıl olur da ayakkabısı uygun bulunmazken boy boy fotoğrafları olabilir veya buna cevâzlık verilebilir ?
Fotoğraf meselesinde muassır alimler vakıâya göre değişiklik olacağını söylemiştir bunu islamqa.info sitesinde “Şeyh Muhammed Salih el-Müneccid’in” cevaplarıyla ‘resim ve resim çekilmek ‘ tag’ı altında okuyabilirsin . Orada senin yazdıklarının bir çoğu sorulmuş ve hoca uzun uzun açıklamıştır .

Salafiyyaaa Çevrimdışı

Salafiyyaaa

لا إله إلا الله
İslam-TR Üyesi

Forumda bu konudaki fetvaların sanırım çoğunu okudum ve farklı sitelerde bu konuyla alakalı fetvalara da baktım. Ve çok üzgünüm ki elime kafa karışıklığından başka hiçbir şey geçmedi.
Öncelikle şunu belirtmeliyim ki benim bu konu hakkında caiz değildir şeklinde fetva verilmesi konusunda kalbim mutmain değil.
Resim, suret tasvir etmek ile bir düğmeye dokunmak nasıl birbirine eşdeğer tutulabilir bunu aklım almıyor. Zaruret durumlarında çekilebilir deniliyor, biz avam sınıfı olarak bu konudaki zarureti nasıl belirleyebiliriz ki? Bunun dışında boydan çekmek caiz değildir eğer yaşayamayacak biçimde yarım çekilirse caiz olur diyenler de var.
Mesela telefondan örnek verelim. Telefonda bir dokunuşla boydan bir canlının resmini ekrana getirebiliyoruz. Bu da ortada olmayan bir tasviri "bir dokunuşla" ekrana getirmek demektir, fotoğraf çekmek de ortada olmayan bir tasviri "bir dokunuşla" ekrana getirmek demektir. Whatsapp vb ile görüntülü konuşabiliyor ve resimler gönderebiliyoruz, emojiler çıkartmalar gönderebiliyoruz. Bu eylem de "bir dokunuşla" tasviri ekrana getiren bir eylemdir. Hatta bunlardan ayrı genel geçer bir örnek verecek olursak, caiz olmadığını bilsek dahi bir sureti-tasviri elimize alabiliyor, yine onu da "bir dokunuşla" masaya koyabiliyor, ortaya çıkarabiliyoruz.

Boydan canlı resmi paylaşılmasının caiz olmadığına dair bir fetva vermişsiniz. O zaman bu resim paylaşmanın da resim yapmak ile aynı hükümde olacağı anlamına mı gelir? Resim paylaşmak dediğimiz eylem bir ekrana getirme eylemidir. Bu da demek oluyor ki telefon ekranına hiçbir canlı resmi getirmek caiz değildir(mi acaba?). Fakat biz gerçekten zaruri bir durum olmasa bile ekrana çeşitli sebeplerle canlı resimleri getiriyoruz. O zaman bu telefon veya bilgisayar vb gibi diğer cihazların da kullanımının resim yapmaya eşdeğer bir günah olduğu anlamına mı gelir?

Bu durumda herhangi bir film-video izlemek de mi caiz değildir? Açıp kardeşlerimizin çocuklarımızın fotoğraflarına bakmak da mı caiz değildir? Zira dediğim gibi bu da "bir dokunuşla" ekrana getirme eylemidir, fotoğraf çekmek de "bir dokunuşla" ekrana getirme eylemidir. Ben kalbimde hiçbir şaibe kalsın istemiyorum ve bu yüzden bu gibi meseleleri pirüpak kafamda sabitleştirmek istiyorum.

Bu şekilde altta tag var onlara bir göz gezdir in sha Allah

Ekli dosyalar

• FE45CB52-9C54-4879-BE12-C997CE24481F.png
    FE45CB52-9C54-4879-BE12-C997CE24481F.png
    89.3 KB · Görüntüleme: 17
İ Çevrimdışı

İlimCihad

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Bu şekilde altta tag var onlara bir göz gezdir in sha Allah
fakat fotoğrafa caiz diyenler bunun aynadaki görüntüyü sabitleştirmek gibi olduğunu düşünüp caiz diyorlar anladığım kadarıyla.
Bu taglerde çizimden bahsediliyor çizim yapılmaması gerektiği görüşüne elbette ki ben de katılıyorum.
Fakat fotoğraf ve video çizim midir? Aslında ihtilaf biraz da buradan başlıyor olabilir.

Salafiyyaaa Çevrimdışı

Salafiyyaaa

لا إله إلا الله
İslam-TR Üyesi
fakat fotoğrafa caiz diyenler bunun aynadaki görüntüyü sabitleştirmek gibi olduğunu düşünüp caiz diyorlar anladığım kadarıyla.
Bu taglerde çizimden bahsediliyor çizim yapılmaması gerektiği görüşüne elbette ki ben de katılıyorum.
Fakat fotoğraf ve video çizim midir? Aslında ihtilaf biraz da buradan başlıyor olabilir.
Aynada ki görüntüyü sabitleştirmek diye bir delil duymadım faraza böyle bir şey delil olarak sunulmuş olsa bile sahihlik derecesi nedir?
Aslında çektiğin fotoğraf veya video nedir Buda önemli misal bazı kimseler kabirde yatan insanların anısına böyle bir şey yaparlar ve alimler buna karşı çıkmıştır . Sormuş olduğun soruya ben bir şey diyemem fıkhî bir mesele ve alimlerin ortak bir görüşü yokken biz avamın konuşması da biraz absürt olur . Sadece şüpheden ne kadar uzak durursak iyidir kanaatindeyim . İn sha Allah bu yazılanları oku belki işine yarar Televizyon, sinematografi ve videografi - İslam Soru-Cevap
Son kısmı çok dikkatli okumanı tavsiye ediyorum .

A Çevrimdışı

aysunmahru

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Aynada ki görüntüyü sabitleştirmek diye bir delil duymadım faraza böyle bir şey delil olarak sunulmuş olsa bile sahihlik derecesi nedir?
Aslında çektiğin fotoğraf veya video nedir Buda önemli misal bazı kimseler kabirde yatan insanların anısına böyle bir şey yaparlar ve alimler buna karşı çıkmıştır . Sormuş olduğun soruya ben bir şey diyemem fıkhî bir mesele ve alimlerin ortak bir görüşü yokken biz avamın konuşması da biraz absürt olur . Sadece şüpheden ne kadar uzak durursak iyidir kanaatindeyim . İn sha Allah bu yazılanları oku belki işine yarar Televizyon, sinematografi ve videografi - İslam Soru-Cevap
Son kısmı çok dikkatli okumanı tavsiye ediyorum .
Bu attığınız linkte:

"Modern yöntemlerle düzenlenen fotoğraflar, iki çeşittir:

Birincisi: Video kasetleri gibi cismi ve şekli olmayan fotoğraflardır. Bu türün hiçbir hükmü yoktur. Ve kesinlikle harama girmez. Bu nedenle kağıt üzerine fotoğraf çekmeyi haram gören alimler bile bu türü caiz görmüşlerdir."

Diye yazılmış fakat bunun kağıt üstüne aktarılması bazı durumlarda caiz görülmemiş.

Peki kağıt üstüne aktarmadan, galeride saklayıp istediğimizde açıp bakmak için telefonla canlı fotoğrafları çekmek de caiz olan kısma girer mi acaba?

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبنا الله ونعم الوكيل
Site Emektarı

Es selamu aleykum kardeşim,

Resim çizmenin,

Çizilmiş resmi bulundurmanın,

Çizilmiş resmi duvara vb asmanın hükümleri farklıdır;

Fotoğraf veya video çekip bulundurma ile, fotoğrafları duvara vb asmanın hükümleri farklıdır.

Bu iki konuyu bu yönde dikkatlice okuyun inşaAllah; birbirinden farklı konuların "hükümleri de" birbirinden haliyle farklı olacaktır. Siz farklı konulara, tek yönden baktığınız için kafanız biraz karışmış Allahu a'lem.

Salafiyyaaa Çevrimdışı

Salafiyyaaa

لا إله إلا الله
İslam-TR Üyesi
Bu attığınız linkte:

"Modern yöntemlerle düzenlenen fotoğraflar, iki çeşittir:

Birincisi: Video kasetleri gibi cismi ve şekli olmayan fotoğraflardır. Bu türün hiçbir hükmü yoktur. Ve kesinlikle harama girmez. Bu nedenle kağıt üzerine fotoğraf çekmeyi haram gören alimler bile bu türü caiz görmüşlerdir."

Diye yazılmış fakat bunun kağıt üstüne aktarılması bazı durumlarda caiz görülmemiş.

Peki kağıt üstüne aktarmadan, galeride saklayıp istediğimizde açıp bakmak için telefonla canlı fotoğrafları çekmek de caiz olan kısma girer mi acaba?
Günümüzdeki Islam alimleri su meseleyi tartismislar.
Fotograf makinalari ile çekilen resim Peygamberimizin bu hadislerine dahil midir yoksa dahil degil midir?

Bir grup alim fotograf çekmek de resim yapmak gibidir bu nedenle ayni tehditle karsi karsiyadir demislerdir.

Bir grup alim ise konunun resim yapmakla bir alakasi yoktur. Biri resim yapmaktir. Obürü insanin görüntüsünü bir yere hapsetmektir.

Bir grup alim de bu mekruhtur, müslümanin imkan dahilinde bundan uzak durmasi gereklidir demislerdir.
Yani zaten ihtilaf da bu . Yanlış hatırlamıyorsam forum sayfasında buna dair konular incelendi @Ummu Aişe abla diğer mesajda hepsini atmış

A Çevrimdışı

aysunmahru

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Es selamu aleykum kardeşim,

Resim çizmenin,

Çizilmiş resmi bulundurmanın,

Çizilmiş resmi duvara vb asmanın hükümleri farklıdır;

Fotoğraf veya video çekip bulundurma ile, fotoğrafları duvara vb asmanın hükümleri farklıdır.

Bu iki konuyu bu yönde dikkatlice okuyun inşaAllah; birbirinden farklı konuların "hükümleri de" birbirinden haliyle farklı olacaktır. Siz farklı konulara, tek yönden baktığınız için kafanız biraz karışmış Allahu a'lem.

Allah razı olsun ben bu attığınız linktekileri okumuştum.

Yazıda hem:

"Fotoğraf çekenler fotağrafını çektikleri varlıklara yeni karakterler ve yeni çizgiler ekleyerek yaratıcılık iddiasında bulunmadıklarından hadis-i şeriflerde geçen tehditleri de hak etmezler." yazıyor,

hem de caiz olmadığını söyleyen alimlerin görüşleri yer alıyor.

Açık sözlü olmak gerekirse benim kardeşlerimin yaşı küçük ve büyümelerini çekmek istiyorum ileride dönüp bakabilmek için. Yine aynı şekilde başka başka fotoğraflar çekme ihtiyacında da olabiliyoruz.

Açıklanan yazılarda çok farklı görüşler olup meselenin ihtilaflı olması da kafamı karıştırdığı için ben bu soru cevap başlığını açma gereği duydum fakat kimse ne yazık ki direkt haramdır veya caizdir diye bir şey belirtemiyor anladığım kadarıyla.

Salafiyyaaa Çevrimdışı

Salafiyyaaa

لا إله إلا الله
İslam-TR Üyesi

Yazıda hem:

"Fotoğraf çekenler fotağrafını çektikleri varlıklara yeni karakterler ve yeni çizgiler ekleyerek yaratıcılık iddiasında bulunmadıklarından hadis-i şeriflerde geçen tehditleri de hak etmezler." yazıyor,

Açık sözlü olmak gerekirse benim kardeşlerimin yaşı küçük ve büyümelerini çekmek istiyorum ileride dönüp bakabilmek için. Yine aynı şekilde başka başka fotoğraflar çekme ihtiyacında da olabiliyoruz.

Açıklanan yazılarda çok farklı görüşler olup meselenin ihtilaflı olması da kafamı karıştırdığı için ben bu soru cevap başlığını açma gereği duydum fakat kimse ne yazık ki direkt haramdır veya caizdir diye bir şey belirtemiyor anladığım kadarıyla.
Forumda ki bazı hocalar dışında kimse Alim olmadığı için ancak bildiklerimizi aktarabiliyoruz zira islam dininde şu haramdır şu helaldir demek ancak bir delil ile olur sorduğun soru da ihtilaflı olduğu için fark ettiysen çoğu kişi “kaçınmak” kelimesini kullanıyor . Çünkü burada fetva verme ehliyetimiz yok sorduğun soru fetvalık bir soru . Alimlerin ihtilaf ettiği noktaları yazarız sen hangi görüşü daha sahih ve daha uygun bulursan onu alırsın ))

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبنا الله ونعم الوكيل
Site Emektarı

Yazıda hem:

Amin ecmain kardeşim. Evet, genel olarak bu forumdaki tüm araştırma konularında konularla ilgili tüm görüşler sıralanıyor ki, kişi tüm görüşleri bir arada görerek "kalbinin mutmain olduğu görüşü" rahatlıkla seçebilsin. Dediğiniz gibi bu konudakiler (üzerinde konuştuğumuz ilgili kısmı) net "haramdır" denilecek düzeyde görüşler değil, öyle bir durum olsa zaten üzerine kimse görüş beyan edemezdi.

Kısaca fotoğraf çekmek güncel bir konu olduğu için, değişik alimler konuyu değişik yönde ele almışlar ve ona binaen bu farklı görüşler ortaya çıkmış. Sonuç olarak da "Biz hangisini seçeceğiz?" derseniz:

Kişi, tüm bu görüşler içinden "takvaya uymak adına" tümden sakınmayı da seçebilir; ve ama net haramlık söz konusu olmayan detaylarda, ihtiyaç duyduğu kadarını yapmayı da tercih edebilir.

Bu arada emoji konusu da vardı. Bu hususta ilgili konularda net ifade olarak emojilerin hükmü geçiyor mu hatırlamıyorum ama ben kendim şahsi düşüncemi ileteyim:

Elimden geldiğince emoji kullanmamaya itina ederim, ama "bazen ilgili duyguyu ifade etme açısından, iletişime faydasını düşünerek" kullandığım da olur. Ama çoğunluk hangisi derseniz: hiç kullanmamak.
Yine benzer şekilde: sunumlar, kitaplar veya bir konuyu ifade eden karikatür/çizimler de akla geliyor; ve bu konuda:

Çizen kişi ben olsam, suretsiz çizerdim. (Misal bir ilkyardım öğretimi için sunum olsa, bu tür çizimler çok faydalı.) Ama bir başkası çizdiyse ve buna dikkat etmediyse de, faydasına bakıyorum: bunu paylaşmaya değer mi? Herhangi bir konuyu daha iyi anlamamıza faydası var mı? Fayda varsa, sonuçta tazim etme durumu da olmadığı için paylaşıyorum ama yoksa paylaşmaya gerek de yok.

Bu arada çocuklar için çizgifilm vb de oyuncak hükmünde görülmekte, bu da akla gelen bir diğer husus. İlgili konu:

Ve, tüm hepsini bir arada değerlendirirsek:

Çocuklar içinse çizimde sorun yok.

Yetişkinler içinse: biz çizeceksek suretsiz çizmeli; başkası çizdiyse mümkün mertebe "gereksiz" paylaşmamalı, bulundurmamalı.

Ve, her koşulda ister çizim, ister fotoğraf olsun: duvara asma vb tazim görülecek durumlardan sakınmalı; çünkü bu net haram.

Allahu a'lem bu yol en orta yol.

Bununla birlikte her koşulda bunlardan sakınanlar da, eğer sorun yaşamadan başarabiliyorsalar doğrusu güzel bir şey. Ancak misal, fotoğraf vb konularda aile bireylerinin de hakkı vardır, dolayısı ile birileri ile sorun yaşamaya sebep oluyorsa: doğrusu insani ilişkilerin sağlığı, bu konuda azmetmekten daha üstün olsa gerektir.

Son olarak: Bunlar bu konuda şahsi görüşümdür, @Salafiyyaaa kardeşimizin dediği gibi burada hiçbirimiz alim değiliz ve ancak konu hakkındaki anladıklarımızı birbirimizle paylaşmaktayız sadece.

Rabbim her daim razı olduğu yollara ulaştırsın dilerim cümlemizi, Allah'a emanetsiniz kardeşim. Es selamu aleykum.

Üst Ana Sayfa Alt