Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Risale-i Nur Islama Garip Zamanında Hizmet Etmiştir.

akeyi Çevrimdışı

akeyi

Üye
İslam-TR Üyesi
Kardeşim.Vesile başka bir şey.Senin direk birinden istemen vesile olmuyor.Enes (ra) şöyle demiştir: Ömer b. Hattab (ra) kıtlık olduğu zaman Abbas b. Abdülmuttalip’i vesile ederek yağmur istedi ve “Allah’ım! Biz sana Peygamberimiz (asm) ile tevessül eder ve sen de bize yağmur ihsan ederdin. (Şimdi) sana Peygamberimizin amcasıyla tevessül ediyoruz. (نتوسل إليك بعم نبينا), bize yağmur ihsan eyle” dedi. Enes (ra) der ki; bu duânın ardından Allah yağmur ihsan etti. (Buhari c.1, s.342, c.3, s.1360) Bak sahabeler ne yapmış? Efendimiz s.a.v vefat ettiği için onun yaşayan ehli beytini vesile yapıyor.Sen iste ölmüş veya yaşayan velilelerden yardım istenir diyorsun bu caiz değildir
Bak güzel kardeşim.İbadet yalnızca Allah'a yapılır.Mesela sen baban için namaz kılamazsın şirk olur .Aynı zamanda duada bir ibadettir."Dua edin icabet edeyim" "Kim benim duamdan/ibadetimden yüz çevirirse ..." mealindeki ayeti okuyarak Rasullah A.S "Dua ibadetin ta kendisidir" buyurmuştur.O yüzden dua /yardım isteme ibadeti Allah'tan başkasına yapılmaz .Kur'an 'ı kerimde Peygamber efendimize hitaben "Sen ölülere işittiremezsin " buyuruyor.Peygamber Efendimizin sesini duyuramadığı kişilere başka kimin haddine sesini duyurmak Şu ayeti iyi düşün "Kim, Allah’ı bırakıp da, kıyamet gününe kadar kendisine cevap veremeyecek şeylere tapandan daha sapıktır? Oysa onlar, bunların tapınmalarından habersizdirler." AHKAF/5 Dua bir ibadet yani tapınma şeklidir yukarıda izah ettiğim gibi

Doğrusunu Allah bilir ben senin dediğini anladım. Ama birşey peygamber efendimize mahsus değilse ona özel fıkıh yok ise ümmetinin varisleride onda ona müşterektir. Yani duydugumu yazdım. Hususi olsa peygamber onu beyan ederdi Yani sonuçta keramatide yapan Allah mucizeyi de yapan Allah. Bu sebepten ben öyle düşündüm.

H Çevrimdışı

Hakpeşinde

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Doğrusunu Allah bilir ben senin dediğini anladım. Ama birşey peygamber efendimize mahsus değilse ona özel fıkıh yok ise ümmetinin varisleride onda ona müşterektir. Yani duydugumu yazdım. Hususi olsa peygamber onu beyan ederdi Yani sonuçta keramatide yapan Allah mucizeyi de yapan Allah. Bu sebepten ben öyle düşündüm.

Sen sünnet-i seniyyeyi ve onun takipçileri selef-i salihin yolunu iyice araştır .Zira Efendimiz s.a.v onları övmüştür Kur'an övmüştür.Dinimizi onlardan öğrenmeliyiz.Çünkü İslam alemi genişledikçe değişik kültürler ,dinler ve felsefelerle tanışan insanlar İslam'a çok fazla hurafe bidat şirk unsuru sokmuşlardır.Bunları iyice araştır

H Çevrimdışı

Hakpeşinde

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi

https://www.islam-tr.org/konu/caiz-ve-sirk-olan-tevessul-istigase-ve-sefaat.7356/
https://www.islam-tr.org/konu/ama-b...lmasi-icin-dua-istedigi-hadis-sahih-mi.41489/

Ebu Selman et-Turkî Çevrimdışı

Ebu Selman et-Turkî

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Kozsoy Çevrimdışı

Kozsoy

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

Haşiye:
İşte bu mezkûr davaya bir delil şudur ki: İki dehşetli harb-i umumînin ve şiddetli bir istibdad-ı mutlakın zuhuruyla beraber, bu davaya kırk beş sene sonra şimalin İsveç, Norveç, Finlandiya gibi küçük devletleri Kur'an’ı mekteblerinde ders vermek ve kabul etmek ve komünistliğe, dinsizliğe karşı sed olmak için kabul etmeleri ve İngiliz'in mühim hatiblerinin bir kısmı Kur'an'ı İngiliz'e kabul ettirmeye taraftar çıkmaları ve Küre-i Arz'ın şimdiki en büyük devleti Amerika'nın bütün kuvvetiyle din hakikatlarına taraftar çıkması ve İslâmiyet’le Asya ve Afrika'nın saadet ve sükûnet ve musalaha bulacağına karar vermesi ve yeni doğan İslâm devletlerini okşaması ve teşvik etmesi ve onlarla ittifaka çalışması, kırk beş sene evvel olan bu müddeayı isbat ediyor, kuvvetli bir şahid olur.”
(2)

(2) bk. Hutbe-i Şamiye, s.23, 24.

saidi nursiyi en iyi anlayan fetullah gülendir .

M Çevrimdışı

Mustafa Sabri

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

Haşiye:
İşte bu mezkûr davaya bir delil şudur ki: İki dehşetli harb-i umumînin ve şiddetli bir istibdad-ı mutlakın zuhuruyla beraber, bu davaya kırk beş sene sonra şimalin İsveç, Norveç, Finlandiya gibi küçük devletleri Kur'an’ı mekteblerinde ders vermek ve kabul etmek ve komünistliğe, dinsizliğe karşı sed olmak için kabul etmeleri ve İngiliz'in mühim hatiblerinin bir kısmı Kur'an'ı İngiliz'e kabul ettirmeye taraftar çıkmaları ve Küre-i Arz'ın şimdiki en büyük devleti Amerika'nın bütün kuvvetiyle din hakikatlarına taraftar çıkması ve İslâmiyet’le Asya ve Afrika'nın saadet ve sükûnet ve musalaha bulacağına karar vermesi ve yeni doğan İslâm devletlerini okşaması ve teşvik etmesi ve onlarla ittifaka çalışması, kırk beş sene evvel olan bu müddeayı isbat ediyor, kuvvetli bir şahid olur.”
(2)

(2) bk. Hutbe-i Şamiye, s.23, 24.

saidi nursiyi en iyi anlayan fetullah gülendir .
Yöntem olarak izledikleri yol İngiliz misyonerlerin yoluna benzemiyor mu ? Okullar açmaları,kendi dillerini kültürlerini empoze etmeye çalışmaları , gizli kapaklı işler v.s.

ebu el-fadl Çevrimdışı

ebu el-fadl

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
ben alim değilim ulemadan değilim burayada neden geldiğim belli ama tevafuk oldu ben bugün bu programı izlerken o programı buraya koydum. Yani cübbeli ahmet hoca nın dedikleri şöyle Peygamber efendimiz allahümme salli ala seyidina muhammed diğer ölmüş peygamberleri aracı yapmış onun zamanında peygamber efendimiz onun yanında değil iken gene bir kör peygamber efendimizi aracı yapmış. Yani bunlar benim şu programda gördüklerim. Yani bir nevi bana imamlık gibi geliyor.

bak güzel kardeşim hiçbirimiz Alim değiliz ama şöyle birşey de var ki hiçbirimiz ümmi de değiliz Allah bize bilmediklerimizi öğrenme yetisi vermiştir bu sadece gayretle olur. KİTABIMIZ KURAN elimizde sahih sünnet önümüzde açıktır. ben kardeşimi pınarın bizzat kaynağından içmeye davet ediyorum. caiz olan tevessül 3 tür. aşağıdaki hadis delildir.

Ebû Abdurrahman Abdullah İbni Ömer İbni’l–Hattâb radıyallahu anhümâ’dan rivayet edildiğine göre, Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem’i şöyle buyururken dinlediğini söylemiştir:
“Sizden önce yaşayanlardan üç kişi bir yolculuğa çıktılar. Akşam olunca, yatıp uyumak üzere bir mağaraya girdiler. Fakat dağdan kopan bir kaya mağaranın ağzını kapattı. Bunun üzerine birbirlerine:
– Yaptığınız iyilikleri anlatarak Allah’a dua etmekten başka sizi bu kayadan hiçbir şey kurtaramaz, dediler.
İçlerinden biri söze başlayarak:
– Allahım! Benim çok yaşlı bir annemle babam vardı. Onlar yemeklerini yemeden çoluk çocuğuma ve hizmetçilerime bir şey yedirip içirmezdim. Birgün hayvanlara yem bulmak üzere evden ayrıldım; onlar uyumadan önce de dönemedim. Eve gelir gelmez hayvanları sağıp sütlerini annemle babama götürdüğümde, baktım ki ikisi de uyumuş. Onları uyandırmak istemediğim gibi, onlardan önce ev halkının ve hizmetkârların bir şey yiyip içmesini de uygun görmedim. Süt kabı elimde şafak atana kadar uyanmalarını bekledim. Çocuklar etrafımda açlıktan sızlanıp duruyorlardı. Nihayet uyanıp sütlerini içtiler.
Rabbim! Şayet ben bunu senin rızânı kazanmak için yapmışsam, şu kaya sıkıntısını başımızdan al! diye yalvardı. Kaya biraz aralandı; fakat çıkılacak gibi değildi.
Bir diğeri söze başladı:
– Allahım! Amcamın bir kızı vardı. Onu herkesten çok seviyordum. (Bir başka rivayete göre: Bir erkek bir kadını ne kadar severse, ben de onu o kadar seviyordum). Ona sahip olmak istedim. Fakat o arzu etmedi. Bir yıl kıtlık olmuştu. Amcamın kızı çıkıp geldi. Kendisini bana teslim etmek şartıyla ona 120 altın verdim. Kabul etti. Ona sahip olacağım zaman dedi ki: Allah’tan kork! Dinin uygun görmediği bir yolla beni elde etme! En çok sevip arzu ettiğim o olduğu halde kendisinden uzaklaştım, verdiğim altınları da geri almadım.
Allahım! Eğer ben bu işi senin rızânı kazanmak için yapmışsam, başımızdaki sıkıntıyı uzaklaştır, diye yalvardı. Kaya biraz daha açıldı; fakat yine çıkılacak gibi değildi.
Üçüncü adam da:
– Allahım! Vaktiyle ben birçok işçi tuttum. Parasını almadan giden biri dışında hepsinin ücretini verdim. Ücretini almadan giden adamın parasını çalıştırdım. Bu paradan büyük bir servet türedi. Birgün bu adam çıkageldi. Bana:
– Ey Allah kulu! Ücretimi ver, dedi. Ben de ona:
– Şu gördüğün develer, sığırlar, koyunlar ve köleler senin ücretinden türedi, dedim. Adamcağız:
– Ey Allah kulu! Benimle alay etme, deyince, seninle alay etmiyorum, diye cevap verdim. Bunun üzerine o, geride bir tek şey bırakmadan hepsini önüne katıp götürdü.
Rabbim! Eğer bu işi sırf senin rızânı kazanmak için yapmışsam, içinde bulunduğumuz sıkıntıdan bizi kurtar, diye yalvardı. Mağaranın ağzını tıkayan kaya iyice açıldı; onlar da çıkıp gittiler."
Buhârî, Büyû` 98, İcâre 12, Hars ve’l–müzârea 13, Enbiyâ’ 53, Edeb 5; Müslim, Zikir 100.

birde bir not ilave etmek istiyorum sözlerin güzelliğine kafiyesine sohbetlerin verdiği huşuya direk aldanma sorgula , zira sahabeyi fetoştan daha güzel anlatanını görmedim. ve neticeyi görüyorsun zillet...

Moderatör tarafında düzenlendi:
AbdulFettah Çevrimdışı

AbdulFettah

94.7 - Öyleyse, bir işi bitirince diğerine koyul.
İslam-TR Üyesi
risale-i nur islama en büyük saldırıların olduğu bir zamanda islama hizmet etmiş bir eserdir. Ben kendime müslüman derdim ama namazın hakikatini önemini hiç bilmezdim. Bir gün Allah nasip etti böyle bir risale-i nur okunan evde bir süre kaldım. Orada gerçekten en bilinmesi gereken şeyleri öğrendim. Neden bu risale-i nuru insanlar karalıyorlar. Bu kadar güzel bu kadar çok etkili olmuş bir eser neden böyle hemen siliniyor. Risale-i nur veya Said nursi hakkında ne düşünürseniz düşünün. Ama islama garip döneminde yaptığı hizmetleri kimse inkar edemez. Ben kaç kişiyi risale-i nur namaza başlattı bilmem. Ben sadece gençliğimde lise bittikten sonra bir kaç ay o cemaatte kaldım. Onlardan dinimi öğrendim. O yüzden bunu yazmak benim borcumdur. Ben şuan daha kaç hadis biliyorum azıcık. Temin okuduğum hadisi anlamıyorum. Çok hatalar yapıyorum. Ama ben daha namaz dahi kılmayan biriydim. Risale-i nur ile başladım. Şimdi sadece diyeceğim şu ki lütfen arkadaşlar islama hizmet etmiş bir eseri aşağılamayalım. Gerçekten tabiat risale si olsun diğer eserler olsun islama çok hizmet etmişlerdir. Zaten nurcu müslüman kardeşlerimiz daha güzel bir müdafa yaparlar. Veyahut müdafa yapılması gerekiyor mu ben daha onu bilmiyorum. Ama beni namaza başlattığı için ben bu yazıyı yazıyorum.

Diyeceğim o dur ki risale-i nur islama hizmet etmiştir hizmet edilmenin zor olduğu zamanlarda.

Allahümme salli ala seyyidina muhammed
Doğrusunu Allah bilir. Selamın aleyküm.

Kardeş doğrudur, islamın ve Allahın acıktan inkar edildiği, evrim teorisinin yayıldığı, Allah inancının kırılmaya çalışıldığı bir dönemde said nursi yazdığı kitaplarla risalelerle kafirlere karşı mücadelesini vermiştir, o dönemde dünyayı saran en büyük hastalıkta buydu kanımca, hastalığı tedavi edebilmek için tedaviyi uygun yerlere yapmalısın, her işin bir sırası vardır, beyninde sorun olan bir adama tutupta kalp nakli yapsan onun hastalığını tedavi edemezsin, tedavinin de bir usulü sırası vardır misal trafik kazası geçiren ve neticede kalbi duran birisinin önce kırılan kolunu tedavi edemezsiniz, çünkü bu yara kalbe göre oldukça hafif ve kalp durduktan sonra tedavi etsende bir anlamı kalmaz bu işin, dolayısıyla Allahı inkar eden birisine çıkıpta fıkıh anlatmaya çalışmak ya da namaz kılmasını oruç tutmasını söylemek doğru tedavi olmaz, peygamberlerde böyle yapmamıştır, hastalıga göre tedavi uygulamıştır, misal ibrahim(as) puta tapan muşriklere tutupta fıkıh anlatmamıştır, onların taptığı putları akli ve mantiki delillerle çökertmeye çalışmıştır said nursinin buraya kadar yaptıkları doğru olabilir ona bişey diyemem, ancak kendi döneminde olan ilim eksikliğidir kitap eksikliğidir ya da bazı grup sofılerin kitaplarını tahrif etmesi gibi (Abdülkadir Geylaniye yaptıkları gibi) çeşitli sebeplerden ötürüde olabilir bazı görüşleri islama uymamaktadır hatta kişiyi sirke kadar götürebilmektedir(Alimden evliyadan yardım istemek gibi.) netice itibariyle herkes hata yapabilir sapıtabilir, peygamber dışında hiç kimseye taasupla baglanmamak gerek, yanlışları varsa terkedersin doğruları varsada kabul edersin, sadece said nursi için demiyorum herkes için bu böyledir bu da sizin islama olan samimiyetinizi gösterir,bu konuya ilmi cevap olarak forumda oldukça konu var onları okuyabilirsiniz.

Son düzenleme:
Kozsoy Çevrimdışı

Kozsoy

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Yöntem olarak izledikleri yol İngiliz misyonerlerin yoluna benzemiyor mu ? Okullar açmaları,kendi dillerini kültürlerini empoze etmeye çalışmaları , gizli kapaklı işler v.s.

hatırlarsanız bunların isevi müslümanlar diye bir sööylemleri var , isevi kelimesi burada kilit , iseviyi geçmişte araştırdım jesuit çıktı jesuit ne demek cizvit papazları , cizvit papazları ne yapıyor aynen gülen ekibinin yaptığı gibi okullaşarak işlerini yürütüyorlar , tesadüf mü peki ? ı ıh bence değil neden ? zira saidin cumhuriyetçi fikirlerinin asıl kaynağı abduh ve efgani iken bu ikisinin destekçisi arap lawrence'ın peygamberim dediği wilfrid scawen blunt idi islamın geleceğini osmanlının yıkılışı küçük arap devletçiklerinin rusyaya karşı ingiltere önderliğinde birleşmesinde görüyor kendisi , peki bu adam hangi okullarda bulunmuş azcık hayatına bakalım : https://en.wikipedia.org/wiki/Wilfrid_Scawen_Blunt süpriz karşımıza bir cizvit okulu çıkmakta https://en.wikipedia.org/wiki/Stonyhurst_College peki bu tesadüften blunt memnun mu ? https://books.google.com.tr/books?i...onepage&q=Wilfrid Scawen Blunt jesuit&f=false biraz uzun bir lin k ama blunt okuldaki cizvit papazı porter için manevi babam demekte .

yani uzatmadan bunların isev i müslüman söylemleri direk cizvitleri hedef alıyor , zaten cizvitlerde diyalogcu tayfadan : http://jesuits.org/whatwedo?PAGE=DTN-20130520124829 , geçmişten günümüze devam edegelen bir silsile var , pek bakmadım ama güleni papa ile buluşturan şahsı n cizvit olma ihtimali söz konusudur sanırım !

::IM4M`UL-HAREMEYN:: Çevrimdışı

::IM4M`UL-HAREMEYN::

Tevhid ve Cihad
İslam-TR Üyesi

Abi arka fonda hafiften müzik var baştan uyandırayım ona göre :)

H Çevrimdışı

Hakpeşinde

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
hatırlarsanız bunların isevi müslümanlar diye bir sööylemleri var , isevi kelimesi burada kilit , iseviyi geçmişte araştırdım jesuit çıktı jesuit ne demek cizvit papazları , cizvit papazları ne yapıyor aynen gülen ekibinin yaptığı gibi okullaşarak işlerini yürütüyorlar , tesadüf mü peki ? ı ıh bence değil neden ? zira saidin cumhuriyetçi fikirlerinin asıl kaynağı abduh ve efgani iken bu ikisinin destekçisi arap lawrence'ın peygamberim dediği wilfrid scawen blunt idi islamın geleceğini osmanlının yıkılışı küçük arap devletçiklerinin rusyaya karşı ingiltere önderliğinde birleşmesinde görüyor kendisi , peki bu adam hangi okullarda bulunmuş azcık hayatına bakalım : https://en.wikipedia.org/wiki/Wilfrid_Scawen_Blunt süpriz karşımıza bir cizvit okulu çıkmakta https://en.wikipedia.org/wiki/Stonyhurst_College peki bu tesadüften blunt memnun mu ? https://books.google.com.tr/books?id=3T2TDAAAQBAJ&pg=PA66&lpg=PA66&dq=Wilfrid+Scawen+Blunt+jesuit&source=bl&ots=ggNw81eea9&sig=opAwnRxRFDMJd7O5-pg8xv7vdpY&hl=tr&sa=X&ved=0ahUKEwjgnJ6b0tXOAhWD0hoKHVRpBMwQ6AEILDAC#v=onepage&q=Wilfrid Scawen Blunt jesuit&f=false biraz uzun bir lin k ama blunt okuldaki cizvit papazı porter için manevi babam demekte .

yani uzatmadan bunların isev i müslüman söylemleri direk cizvitleri hedef alıyor , zaten cizvitlerde diyalogcu tayfadan : http://jesuits.org/whatwedo?PAGE=DTN-20130520124829 , geçmişten günümüze devam edegelen bir silsile var , pek bakmadım ama güleni papa ile buluşturan şahsı n cizvit olma ihtimali söz konusudur sanırım !

Kardeşim bu konuyla ilgili kapsamlı bir yazı hazırlayabilir misin

Kozsoy Çevrimdışı

Kozsoy

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Kardeşim bu konuyla ilgili kapsamlı bir yazı hazırlayabilir misin

bunu yapabilmek için mısır ve iran tarijhnede bakmam gerekir , misal bizde abdulhamide batılı anayasa dayatılırken aynısı iran içinde yapılıyor , orada da sahnede yine efgani var , anayasa aktivisti malkham han ermeni devşirmesi bir mason danıştığı kişiler içerisinde blunt bulunmakta ,

https://books.google.com.tr/books?i...e&q=/Wilfrid Scawen Blunt freemasonry&f=false

yanlış hatırlamıyorsam benzer bir durum afganistan içinde geçerli, aklımda olan ancak cidden bayağı bir okuma ve araştırma gerektiren bir çalışmadan bahsediyorsunuz. aynı şekilde bizdekini jön türklerin benzeri jön araplar al fatat falan , yani yeni dünya düzeni i dedikleri şeyin tohumlarının atılışı , bu da bir anda umulmadık uzunlukta bir yazı olabilir :)