Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Riya Gizli Şirktir

samanpan Çevrimdışı

samanpan

.
Site Emektarı
Allah (c.c.) şöyle buyuruyor:

"De ki: 'Ben de ancak sizin gibi bir insanım; ancak bana, ilahınızın tek bir ilah olduğu vahyolunu yor.' Onun için; her kim Rabbine kavuşmayı arzu ederse salih amel işlesin ve Rabbine ibadette hiç kimseyi ortak etmesin." (Kehf: 75/110)

Ebu Hureyre (r.a.)'den Rasululla h (s.a.v.) şöyle buyurdu:

"Allah-u Teala diyor ki: "Ortaklar içinde ortaklığa hiç ihtiyacı olmayan benim. Onun için her kim yaptığı işte başkasını bana ortak koşarsa ben onu ortağı ile başbaşa bırakırım." (Müslim Zühd: 46. İbn Mace Zühd: 21. Ahmed: 2/301, 435)

Ebu Said (r.a.)'den Rasululla h (s.a.v.) şöyle buyuruyor:

"Ben sizin için Mesih-i Deccal'den daha korkunç olanını haber vereyim mi?"

"Elbette, Ey Allah'ın Rasulü" dediler. O şöyle buyurdu:

"Gizli şirktir. Kişi kalkıp namaz kılar da, kendisine bakan birisini fark edince namazını itina ile ve erkanıyla kılmaya koyulur." (İbn Mace Zühd: 21, Ahmed: 5/428, 429. 3/30 Elbani Sahihu'l-cami: 2604.)

İSTİFADELER

1 - Allah-u Teala sadece kendisi için yapılmayan amelleri reddeder.

2 - Allah (c.c.) ortağa ihtiyaç göstermeyecek şekilde kemal sıfatlara sahiptir.

3 - Allah (c.c), insanların kendisine ortak koştukları şeylerin en hayırlısı olması sebebiyle kişi ile ortak koştuğu şey orasından çekilerek mükafat vermeyi kendisine ortak koşulana bırakır.

4 - Rasululla h (s.a.v.) sahabeler i için riyadan endişe duymuş ve bunu Mesih-i Deccal'den daha korkunç olarak nitelemiştir. Çünkü riya Mesih-i Deccal gibi açıkça farkedile n bir fitne olmayıp, kişinin bundan sakınması oldukça zordur.

5 - Rasululla h (s.a.v.) riyaya; namaz kılarken gözetildiğini anladığında namazını düzgünleştiren kişiyi örnek vermiştir.