Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Haber Rusya'dan Suriye'ye Giden Rus Uçağı Düştü

::IM4M`UL-HAREMEYN:: Çevrimdışı

::IM4M`UL-HAREMEYN::

Tevhid ve Cihad
İslam-TR Üyesi
Ben inanirim..
Isid Amerkan orgutu
Sahte halifenin dinden haberi yok , muslumanları katlettiler pkk ya katılmasî normal..

Yok abla ben Işid'in samimi olduğuna inanıyorum. Dış güçlerle kurulduğu pek doğru değil bence. Ama yaptıkları belki dış güçlerin işine yarıyordur orasını bilemem.

ك Çevrimdışı

كعب بن مالك

La İlahe İllallah
İslam-TR Üyesi
Ben inanirim..
Isid Amerkan orgutu
Sahte halifenin dinden haberi yok , muslumanları katlettiler pkk ya katılmasî normal..
Kinin seni adaletsizliğe sevketmesin abla. İslami ve insani olarak onlara karşı olmamızın sebebi ellerinde Müslüman kanı olmasıdır. Sen Amerikan örgütü diyerek direk tekfir ediyorsun.

E Çevrimdışı

eslem berire

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Kinin seni adaletsizliğe sevketmesin abla. İslami ve insani olarak onlara karşı olmamızın sebebi ellerinde Müslüman kanı olmasıdır. Sen Amerikan örgütü diyerek direk tekfir ediyorsun.[/QUOTE
Haricileri musluman gormuyorum.
Sahte halifenin amerikadaki dostlugu maziye dayanıyor.Basına yansıyan resimleride delil niyeliginde.

E Çevrimdışı

Ebu Mervah

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ben inanirim..
Isid Amerkan orgutu
Ehli Sünnet 1.400 senedir haricileri tekfir etmemiş, sapık da olsalar müslüman görmüş, bugün Eslem Berire Hanımefendi kardeşimiz direk İşid'i tekfir etti, çok ilginç ve garip bir vakıa...Sana her zamanki olduğu gibi yine Allah'ın kitabından bir ayetle cevap vereceğim güzel kardeşim, siz susalım da Rabbimiz konuşsun:

Ey iman edenler! Allah için adaleti (hakkı) ayakta tutan (hâkimler), adalet timsâli şahitler olun. Bir kavme duyduğunuz kin sizi adaletten sapmaya sevketmesin. Âdil davranın, takvâya daha yakın olan da budur. Allah’a karşı takvâlı olun (emirlerine uygun yaşayın). Şüphesiz ki Allah yaptıklarınızdan haberdardır. (Maide Suresi 8.Ayet)

Tevhid ve Cihad
İslam-TR Üyesi
Ehli Sünnet 1.400 senedir haricileri tekfir etmemiş, sapık da olsalar müslüman görmüş, bugün Eslem Berire Hanımefendi kardeşimiz direk İşid'i tekfir etti, çok ilginç ve garip bir vakıa...Sana her zamanki olduğu gibi yine Allah'ın kitabından bir ayetle cevap vereceğim güzel kardeşim, siz susalım da Rabbimiz konuşsun:

Ey iman edenler! Allah için adaleti (hakkı) ayakta tutan (hâkimler), adalet timsâli şahitler olun. Bir kavme duyduğunuz kin sizi adaletten sapmaya sevketmesin. Âdil davranın, takvâya daha yakın olan da budur. Allah’a karşı takvâlı olun (emirlerine uygun yaşayın). Şüphesiz ki Allah yaptıklarınızdan haberdardır. (Maide Suresi 8.Ayet)

Yalnız Bildiği kadarıyla haricilerin bazıları tekfir edilmiş ancak yanlış biliyor da olabilirim. Allahualem

E Çevrimdışı

Ebu Mervah

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Yalnız Bildiği kadarıyla haricilerin bazıları tekfir edilmiş ancak yanlış biliyor da olabilirim. Allahualem
Evet bir kısmı tekfir ediliyor haricilerin ahi, ama İşid'in tekfir edilen kısma girdiğine inanmıyorum. En azından güvendiğimiz alimlerden hiç birinin tekfir ettiğine rastlamadım.

metin öztürk Çevrimdışı

metin öztürk

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
bizden değilse onlardandır mantığı yanlış
bağdadinin amerikan kurşunuyla ölmesi kimseyi şaşırtmaz
hiçbir münafıkda amerikan çıkarları için ölümü göze almaz
bir haberin iran kaynaklı olması o haberin yalan olduğunu ispatlamaya yeter.
ayrıca ''müslüman olarak görmüyorum'' ne demek
tekfir konuları olsun, kavgaya gürültüye neden olan diğer konular olsun hepsinin nedeni olarak beyatsız yaşamak gafletinden kaynaklandığını düşünüyorum.
bizden birinin beyatı yoksa bile en azından kendine bir alim seçip, ve o'nun susduğu yerde susmayı becersek gereksiz kavgalardanda tefrikadanda korunmuş oluruz.

Tevhid ve Cihad
İslam-TR Üyesi
Evet bir kısmı tekfir ediliyor haricilerin ahi, ama İşid'in tekfir edilen kısma girdiğine inanmıyorum. En azından güvendiğimiz alimlerden hiç birinin tekfir ettiğine rastlamadım.

Doğrudur. Allahualem

E Çevrimdışı

eslem berire

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Değerli kardeşimiz,

Hariciler, Hz. Ali döneminde meydana gelen Sıffin savaşından sonra ortaya çıkarlar. Hz. Ali ve Hz. Muaviye taraftarları arasında meydana gelen bu savaşta, Hz. Muaviye taraftarları yenileceklerini anlayınca mızraklarının ucuna Kur'an sayfaları takarlar, "Aramızda Kur'an hakem olsun." derler. Bunun üzerine çatışmalar durur, görüşmeler başlar.

İşte bu "Hakem Olayından" sonra bir kısım insanlar"Sen insanları hakem olarak kabul ettin. Halbuki hüküm ancak Allah’ındır." diyerek Hz. Ali'nin saflarından ayrılırlar.(1) Bunlara "hariciler" denir.

"Hüküm ancak Allah'ındır."(2)

cümlesi, haricilerin sloganı haline gelir. Hatta bir gün Hz. Ali halka hitabederken haricilerden biri kalkar,

"Ey Ali! Allah’ın dinine insanları ortak kıldın. Hüküm ancak Allah’ındır."

der. Bunun üzerine her taraftan "Hüküm ancak Allah'ın!", "Hüküm ancak Allah'ın!" sesleri yükselir. Hz. Ali buna mukabil şöyle der:

"Söz, hak bir söz, fakat bununla batıl murat ediliyor."(3)

Bir gün Hz. Peygamber (asm) ganimet dağıtırken biri çıkar, "Ya Muhammed, adil ol! Adaletle dağıtmadın!" der. Kıpkırmızı olan Hz. Peygamber"Ben adil olmazsam daha kim adil olur?" der ve şunu bildirir:

"Dikkat edin, bunun neslinden (bu cinsten) ilerde bir kavim zuhur edecek. Okun yaydan çıktığı gibi dinden çıkacaklar."(4)

İşte hariciler bu hadisin çizdiği çerçevede insanlardır. İslam kahramanı Hz. Ali'yi bile tekfirden çekinmemişlerdir. Aslında ibadete düşkündürler. Hz. Peygamber (asm)'in tarifiyle,

"Sizden biri onların namazı yanında kendi namazını, onların orucu yanında kendi orucunu küçük görür. Lakin onların imanı boğazlarını aşmaz."(5)

Şatıbî'nin yorumuyla, yani okuduklarını anlamazlar.(6)
Butun kalbimle onlara bugz ediyor Asla onları kabul etmiyorum.
Ben onların tam ortasındayım.
Turkiyeye girseler once beni vuracaklar.
Kafirim ya onlara göre.

metin öztürk Çevrimdışı

metin öztürk

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
şeyhulislam ibn teymiyye'nin kendisini tekfir eden birine cevabını hatırladım
duydumki sen beni tekfir ediyormuşsun
ben seni tekfir etmiyorum
çünkü sen sahih delil ve sahih akıl mahrumu bir cahilsin

cümledeki asalete bakarmısınız :)

E Çevrimdışı

Ebu Mervah

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Butun kalbimle onlara bugz ediyor Asla onları kabul etmiyorum.
Kafirim ya onlara göre.
Bu cümlelerine katılıyorum, sonuna kadar arkasındayım bu cümlelerinin.

Ben onların tam ortasındayım.
Bu cümleden neyi kastettin, açıkçası anlayamadım...

Turkiyeye girseler once beni vuracaklar.
Yok bu cümlende yanlışsın, önce seni değil bizi öldürürler, seni de cariye olarak alırlar, bundan yana şüphen olmasın...

http://www.medyagundem.com/cubbeli-isid-kafir-bagdadi-de-cia-ve-mossadin-adami/
Bu arada Cübbelam'ın ağzından konuştuğunun da farkında değilsin. O da İşid Kafir, Bağdadi de CIA ve Mossad'ın adamı demiş, verdiğim linkini inceleyince görürsün.

E Çevrimdışı

eslem berire

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Kurtubi (rh) el-müfhim kitabında şöyle der: ''Ebu Said hadisinde gelen benzetme haricilerin kâfir olduklarına dair olan görüşü te’yid eder. Zira hadisin zahirinden kastedilen ‘Okun hedeften geçerek ondan(yada yaydan) çıktığı gibi onlarda İslam’dan çıkmışlardır.'
Kadi İyaz eş-Şifa kitabında şöyle der:Ümmetin sapık olduğuna veya sahabelerin tekfir edilmelerine ulaştıracak bir sözü söyleyen her kimsenin kâfir olduğunda şüphe yoktur.

İmam Keşmiri(rh) şöyle der: Hak olan görüş 'marık' kelimesinin imandan küfre daha yakın olmasıdır. Bu konuda bulduğum en açık delil, ibn Macede geçen şu hadistir:
“Ebu Umame diyor ki: Bunlar (hariciler) Müslüman idiler sonra kâfir oldular. Dedim ki: ey Ebu Umame bu söz senin söylediğin bir söz müdür? yoksa işittiğin bir söz müdür?
Dedi ki: Hayır bunu Rasulullah (sav)den duydum.
( Hafız Muhammed bin İbrahim el-yemani isarul hak eserinde bu hadisin isnadına hasen dedi. Tirmizide bu hadisin özetine hasendemiştir. )
Hz Aliyi kim öldurdu ..?

ك Çevrimdışı

كعب بن مالك

La İlahe İllallah
İslam-TR Üyesi
Kurtubi (rh) el-müfhim kitabında şöyle der: ''Ebu Said hadisinde gelen benzetme haricilerin kâfir olduklarına dair olan görüşü te’yid eder. Zira hadisin zahirinden kastedilen ‘Okun hedeften geçerek ondan(yada yaydan) çıktığı gibi onlarda İslam’dan çıkmışlardır.'
Kadi İyaz eş-Şifa kitabında şöyle der:Ümmetin sapık olduğuna veya sahabelerin tekfir edilmelerine ulaştıracak bir sözü söyleyen her kimsenin kâfir olduğunda şüphe yoktur.

İmam Keşmiri(rh) şöyle der: Hak olan görüş 'marık' kelimesinin imandan küfre daha yakın olmasıdır. Bu konuda bulduğum en açık delil, ibn Macede geçen şu hadistir:
“Ebu Umame diyor ki: Bunlar (hariciler) Müslüman idiler sonra kâfir oldular. Dedim ki: ey Ebu Umame bu söz senin söylediğin bir söz müdür? yoksa işittiğin bir söz müdür?
Dedi ki: Hayır bunu Rasulullah (sav)den duydum.
( Hafız Muhammed bin İbrahim el-yemani isarul hak eserinde bu hadisin isnadına hasen dedi. Tirmizide bu hadisin özetine hasendemiştir. )
Hz Aliyi kim öldurdu ..?
Onlardan beri olduğunu söylemişsin zaten, tekfir ettiğini dillendirmek zorunda mısın?

E Çevrimdışı

Ebu Enes EL Dadaşi

Allah'ım Kalplerimizi Cihadda Sabit Kıl Amin.
İslam-TR Üyesi
Akhiler/Ukhtiler Allah aşkına binlerce mücahidinin ağzından 'La İlahe İllallah Muhammeden Rasulullah' veya 'Eşhedü en la ilahe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abduhu ve Rasuluh' cümlelerini duyduğumuz insanları nasıl tekfir eder kafir deriz yapmayın. Allah hesab sorar ayrıca ya kafir değillerse o söz bize geri dönmezmi hangi Büyük alim Şeyh tekfir etti onları da biz bu kadar rahat kafir diyebiliyoruz.

E Çevrimdışı

Ebu Mervah

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Akhiler/Ukhtiler Allah aşkına binlerce mücahidinin ağzından 'La İlahe İllallah Muhammeden Rasulullah' veya 'Eşhedü en la ilahe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abduhu ve Rasuluh' cümlelerini duyduğumuz insanları nasıl tekfir eder kafir deriz yapmayın. Allah hesab sorar ayrıca ya kafir değillerse o söz bize geri dönmezmi hangi Büyük alim Şeyh tekfir etti onları da biz bu kadar rahat kafir diyebiliyoruz.
Doğru diyorsun Ahi. Tekfir iki tarafı da kesen keskin bir kılıçtır. Bunun anlamı nedir? Ortada bir tekfir durumu varsa, iki taraftan birisi kesin kafir oluyordur hadise göre.Onun için dilimizi kolay kolay "haza kafirün/hazihi kafirün" sözlerine aliştirmamaliyiz. Bi insanın tekfircilerden dilinin yanması, onları çok basit olarak tekfir edebilmesi anlamına gelmez.Bi de tekfircileri de tekfir edersek, ozaman tekfircilerden ne farkımız kalır? Bizi onlardan ayıran fark; Hüccet İkamesi yapılmayan kişinin tekfir edilememesi ve hüccet ikamesinin de senin benim gibi avam tarafından değil de, Alim bir insanın yapmasi...Şimdi bu yoruma karşı zehir zemberek bir cevab bekliyorum tahmin ettiğiniz müslümandan:)

E Çevrimdışı

Ebu Enes EL Dadaşi

Allah'ım Kalplerimizi Cihadda Sabit Kıl Amin.
İslam-TR Üyesi
Doğru diyorsun Ahi. Tekfir iki tarafı da kesen keskin bir kılıçtır. Bunun anlamı nedir? Ortada bir tekfir durumu varsa, iki taraftan birisi kesin kafir oluyordur hadise göre.Onun için dilimizi kolay kolay "haza kafirün/hazihi kafirün" sözlerine aliştirmamaliyiz. Bi insanın tekfircilerden dilinin yanması, onları çok basit olarak tekfir edebilmesi anlamına gelmez.Bi de tekfircileri de tekfir edersek, ozaman tekfircilerden ne farkımız kalır? Bizi onlardan ayıran fark; Hüccet İkamesi yapılmayan kişinin tekfir edilememesi ve hüccet ikamesinin de senin benim gibi avam tarafından değil de, Alim bir insanın yapmasi...Şimdi bu yoruma karşı zehir zemberek bir cevab bekliyorum tahmin ettiğiniz müslümandan:)

:) Vallahi öyle akhi yani bence bizim tekfire istisnalar veyahutda alenen açık şekilde Alimlerin tekfir ettiklerinin dışında hiiçç karışmamamız gerekiyor.Çünkü seninde dediğin gibi tekfir iki tarafı keskin bir kılıç eğer biri birini tekfir edecekse orada kesin bir kafir çıkar ama karşı taraf kafir değilse işte o zaman büyük sıkıntı var Allah muhafaza hiç gerek yok böyle şeylere.Yani zaten cihad etmiyoruz hiç bişey yapmıyoruz oturduğumuz yerden o kafir bu kafir madem o kadar kafir çokta bu ilmin Alimleri Şeyhleri neden tekfir etmiyor IŞİD'i bi düşünmek lazım onlar bile imtina ediyorlarken bence bizde Alimlerin lafının üstüne laf söylemekten İmtina etmeliyiz.Ve biran önce ilmimizi artırıp bir Şeyh'e beyat etmeliyiz ve onun sözlerinin dışında aşırı gitmemeliyiz.Çünkü Allah Azze ve Celle Aşırı gidenleri sevmez.