Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Şahımerdan Sarı Hoca ve Cemaati Hakkında Bilgi Verebilir misiniz?

Hilafet Sancağı Çevrimdışı

Hilafet Sancağı

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Şahımerdan Sarı hoca ve cemaati hakkında bilgi almak istiyorum merak ettiğim şeyler var. Akidesi nedir?sanırım doğu kökenli bir hoca, hizbullahla bir bağlantısı var mı?bazı konuşmalarını dinledim ve bazı röportajlarını da okudum tevhidi bir alime benziyor.Ama yine de merak ediyorum bunları.Sohbetlerinden istifade edilebilir mi?

Hilafet Sancağı

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
biraz araştırdım anladığım kadarıyla hizbullah cemaatiyle hiçbir bağlantısı yok.Kendisi liderlik yaptığı vasat adlı bir cemaati varmış.Hatta bazı yorumları okudum sitelerde hizbullah cemaatindekiler Şahımerdan hocaya sitem ediyorlardı İslamda demokrasi ve particilik yoktur dedi diye.Yani hüda par'ı da eleştirdiği için.Bence iyi tevhidi bir hocaya benziyor.Ama sizden de bilgi almak istiyorum yok mu bilen biri?çok az yorum yapılmış burada.

yusuf Çevrimdışı

yusuf

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
akihler merdan hoca iyidir .. rabbim hatalarini gidersin ayaklarini sabit kilsin .. ben konusmalarini kendi sayfamda sunuyordum (eskiden sayfam kapali su an) .. dinleyin akhiler hocayi umulurki sozun dogrusunu alirsiniz ..

Allah swt ona ve bizlere merhamet etsin tevhid uzere canimizi alsin ..

E Çevrimdışı

ehli sunnet

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Bir olalılım ümmeti Muhammed. Rabbim aramıza fitne somanları helak etsin. Birbirimizi Allah için sevenlerden eylesin. Ülkemize dirlik ve birlik versin. Dünya ve ülkemiz müslümanlarına iman gücü versin. Birbimizi anlayıp sevgi için kardeş eylesin. Rabbim bizleri Kuran ve Sünnetle yöneten devlet başkanları versin. Sapık ve bölücü sucu buculardan sakındırsın. Camiilerimizde doğru itikad üzere olan imamlar eylesin. Herşeyle önce kendimizden başlayalım. Kimseyi yargılamadan. Allahım parti ve particilik belasından bizleri ve ülkemizi korusun. Uyanık olalılım demokrasi sapkınlığına batmayalım. Amin

islahhaber Çevrimdışı

islahhaber

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Şahımerdan Sarı Hocanın Hayatı
1960 yılında Adıyaman’ın Besni İlçesi’nin Camuscu Köyünde doğdu. Babası Molla Vakkasoğlu Ali Hoca (rh. a)’dir. Yazarın üzerinde babasının son derece büyük bir etkisi mevcuttur. Alim bir zat olan Ali Hoca bayramlar hariç bütün yılı oruçla geçiren ömrünün çok büyük bir kısmını Kur’an-ı Kerim okuyarak geçiren muhterem bir zattır.
Çocuklarını İslam Dini’ne göre yetiştiren ve ilim öğre ten Ali Hoca’nın en büyük emellerinden birisi çocuklannın İslam’a hizmet etmek için mücadele etmesidir. Bizzat yazarın ifadesi ile babası ilim aşığı bir kimseydi. Hatta çocukları yaramazlık yaptığı zaman kitap okuyorlarsa bütün kızgınlığı geçiyordu. Annesi Aişe Hanımefendi (rh. a) her zaman kocasının hizmetinde olan İslami hassasiyeti son derece yüksek olan bir şahsiyetti. İşte Hocaefendi bu ailenin içerisinde ilk İslami eğitimini aldı.
Esasen yazarın babası İslami eğitimin içerisinde yetişmiş hem alim hem de köklü bir hanedan bir aileye mensuptur. Seyyid Molla Vakkasoğlu’nun babası Molla Ebu Zer (rh. a) Urfa’dan Besni’ye hicret etmiştir. Osmanlı Devleti’nde Molla Ebu Zer (rh. a)’in babası Hacı Muhammed Efendi (rh. a) Urfa Müftüsü olarak görev yapmıştır. Hacı Muhammed Efendi (rh. a)’in babası Küçük Hafız Efendi (rh. a) ise yine Osmanlı Devleti’nde Urfa Kadılığı yapmıştır. Dolaysıyla yazarın ailesi İslam’ın hakim olduğu zaman dilimlerinde İslam’ın hükümlerinin uygulanması için ellerinden geleni yapmışlardır demek mümkündür. Yazar, resmi olarak ilk tahsiline doğduğu köyde başlamıştır. İmam Hatip orta kısmını Şanlıurfa ve Kahramanmaraş’ta devam etmiştir. İmam Hatib’in lise bölümünü ise Karaman, Gaziantep ve Adıyaman illerinde tamamlamıştır. 1978 yılında 18- 19 yaşlarında imamlık hayatına başlamıştır. Bu dönem içerisinde insanların İslam’ı tanıması için elinden gelen gayreti sergilemiştir. İmamlık yaptığı sıralarda 163. maddeden DGM’de yargılanmış ve beraat etmiştir. 1995 yılında Diyanet İşleri Başkanlığı görevinden istifa ederek ayrılmıştır.
1997 yılında bir iftira ve mizansen sonucu cezaevine girdi. 2007 yılında cezaevinden çıktı. Cezaevinde iken de kendisine biraz tolerans gösterildi diye Silifke Cezaevi Müdürü sürgün edildi. Daha sonra yaşarken Adana F Tipi Cezaevi’ne nakledildi. Bu süre içerisinde değişik kitaplar yazdı.
Yargıtay’ın, Adana 7. Ağır Ceza Mahkemesinin Vasat Cemaati lideri Şahmerdan Sarı ve çevresindeki 13 kişiye verdiği 100 yıllık hapis cezasını onaylamasının ardından tutuklamalar başladı.
Adana 7. Ağır Ceza Mahkemesinin Vasat Cemaati lideri Şahmerdan Sarı ve çevresindeki 13 kişiye verdiği 100 yıllık hapis cezasının Yargıtay tarafından onanmasının ardından şahımerdan Sarı’nın 2 oğluda dahil toplam 7 kişi tutuklanarak Gaziantep cezaevine gönderildi.
Daha önce yayınlanan “Ahde Vefa”, “Dinlerin Tasnifi” ve “Kelime -i Tevhid ve Manası” İslam Akaidi eserleri kendisine aittir. Yazarın itikad ve fıkıh ile ilgili henüz basılmamış değişik eserleri de mevcuttur. İslam akaidi kitap’ı cezaevinde zor şartlar altında kaleme alınmıştır. Yazar fikirleri ve yazılarıyla İslam’a hizmet etmeye azmetmiştir. Yazar evli ve yedi çocuk babasıdır.

Hilafet Sancağı

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
ıslahhaber kardeş,şahımerdan hocanın batıl tasavvufi inanışa ve batıl şia mezhebine karşı görüşleri nelerdir?bunları reddediyor mu?bu soruları sormamın sebebi sağlam bir akideye sahip olduğuna emin olmak için çünkü ona göre makalelerinden,videolarından,sohbetlerinden faydalanıp paylaşacağım o yüzden bilgi topluyorum

islahhaber Çevrimdışı

islahhaber

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Hoca Çok değerli ve tanınan bir alimdir. Özellikle ehli sünnete göre cevap veren Hoca şia ların Ehli sünnet tarafından tekfir edilmedğini söylüyor. Kendi görüşüne göre değilde sürekli ehli sünnet alimlerinden örnek gösteren değerli hoca Suriye olaylarında zaten Şiaların tutumunu çok iyi analiz etmiş biri. Sırf şia olması tekfir edilmesine sebep değildir. Tasavvufi zaten kabul etmeyen bir hocadır. Zaten Endonezyada Alimler birliği için Türkiye'den giden değerli hocamızdır. Ehli sünnet ve tevhid akidesini benimseyen her kesim hocayı seviyor. Biri tanımadan mehepçi demişte. Sor bakım ona Selefi ler hangi meshep takip ediyor Hanefiyi takipetmiyorlarmı?

Hilafet Sancağı

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
değerli bir alim olduğu zaten her halinden bellidir fakat ben bazı şüpheleri gidermek için soruları sordum.Bilgiler için teşekkürler kardeş.

mefhum Çevrimdışı

mefhum

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Islah Haber bu cemaatemi ait? Hoca hakkındaki bilgiler girer girmez göze çarpıyor.. Buradan bakayım dedim burada da siteden bir kardeş hoca hakkında malumat vermiş

EbuMuaz02 Çevrimdışı

EbuMuaz02

İlim_talebesi_27
İslam-TR Üyesi
Hoca için dua edin kardeşler şuanda da Irak ta Tağutların zindanlarında bedel ödemekte.. Herkes Tevhidtir tağuttur şirktir diye slogan nidaları atar ama herkes bedel ödeyemez.. Her bedel ödeyen de o bedelden sonra aynı davayı üstlenmeye yeltenemez.. Hoca Allah ona selamet versin yıllarını çoluk çocuğunu eşini dostunu kaybetmeyi bu dava için göze almış ve hala da tek başına zalimlere meydan okuyan adı gibi yiğitlerin lideri, merdanların şahı olmuş saygı değer büyük bir 'Alimdir.. Dualarınızı ondan eksik etmeyin, kendinizi de yoluna başkoymaktan mahrum etmeyin.. Selametle..

Üst Ana Sayfa Alt