Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Haber Sapik Işid Tarafından Irak'ta Ve Suriye'de Yeni Operasyonlar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
ebu el-fadl Çevrimdışı

ebu el-fadl

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
tartışmaya açık

Bp2AU_hCUAAkvP7.jpg

ben pek tartışışlacak durum olduğunu sanmıyorum... ne manidardırki t.c. nin ğetrol anlaşması yaptığı şu günlerde bu tarz bir olay patlak vermiştir... ayrıyetten gelen habere göre olay tamamen ayaklanan aşiretlerin işidir... ışıd a yol açıp onu ön planda tutmuşlardır....

M Çevrimdışı

muhammed murat

Üyeliği İptal Edildi
Banned
iside harici diyorsunuz bir haricilerin ortak ozellikleri alini osmani tekfir etmeleridir ki isid asla boyle bir sey yapmiyor demekki harici degil.acin haricilerle ilgili kitaplari okuyun.isid tekfirci diyorsaniz ben onlarin akidesinde tekfircilik gormedim aaa siz musrigin cahilliyini ozur goruyorsaniz o baska o zaman problem sizdedir isidde degil.cehalet asla mazaret degildir sirkde.baska isid kimi tekfir ediyor suud yanlisi qruplarimi?onlar tekfir edilmemelimi? bir qrup ve ya cemaat kafirler ve murtedler tarafindan destekleniyorsa onda problem va.hic bir kafir seriati getirecek bir qrubu desteklemez. nusra ve diger tum islami cebhelere suud destek veriyor ne icin? acaba beklentisi neki 72 alim o toplumlarin altina imzasini atmis?neden usamaya tekfirci diden alimler onlara mucahid diyor bi sorgulayin?usamaya tekfirci diyenler simdide iside tekfirci diyorlar.tekfir islamin ilk sarti bunu inkar eden zaten musluman olamaz.askerlik okul oy kullanmak bunlar hepsi insani islamdan cikaran seyler(eyer okul cocugunu gonderen koruyorsa bu buyuk gunah sahibi olur)ve bunlari tekfir etmeyende musluman olamaz.

M Çevrimdışı

morueqq

لا إله إلا الله
İslam-TR Üyesi
usameye tabiiyiz(seviyoruz) diyorlar ama usamenin işidle tekfirde hiç bir ortak bir yanı yok

islam cephesini suudiler nerde desteklemiş açıklarmısın suudi amerikada tuttukları gerçek selefiler ve mücahidler hapse atılıp işkence ediliyor

Hilafet Sancağı Çevrimdışı

Hilafet Sancağı

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
ebu muhammed el adnani ses kaydında özgürleştirdiğiniz toprakların bir karışını bile geri teslim etmeyin dedi.Ve ayrıca çatışmalar bağdat ve kerbela'da şiddetlenecektir daha henüz şiddetlenmedi hazırlanın dedi.

N Çevrimdışı

Nicat

Üye
İslam-TR Üyesi
iside harici diyorsunuz bir haricilerin ortak ozellikleri alini osmani tekfir etmeleridir ki isid asla boyle bir sey yapmiyor demekki harici degil.acin haricilerle ilgili kitaplari okuyun.isid tekfirci diyorsaniz ben onlarin akidesinde tekfircilik gormedim aaa siz musrigin cahilliyini ozur goruyorsaniz o baska o zaman problem sizdedir isidde degil.cehalet asla mazaret degildir sirkde.baska isid kimi tekfir ediyor suud yanlisi qruplarimi?onlar tekfir edilmemelimi? bir qrup ve ya cemaat kafirler ve murtedler tarafindan destekleniyorsa onda problem va.hic bir kafir seriati getirecek bir qrubu desteklemez. nusra ve diger tum islami cebhelere suud destek veriyor ne icin? acaba beklentisi neki 72 alim o toplumlarin altina imzasini atmis?neden usamaya tekfirci diden alimler onlara mucahid diyor bi sorgulayin?usamaya tekfirci diyenler simdide iside tekfirci diyorlar.tekfir islamin ilk sarti bunu inkar eden zaten musluman olamaz.askerlik okul oy kullanmak bunlar hepsi insani islamdan cikaran seyler(eyer okul cocugunu gonderen koruyorsa bu buyuk gunah sahibi olur)ve bunlari tekfir etmeyende musluman olamaz.
Suudun desteklemesi o qruplarda mutlaka bir problem olduğunu göstermez, zamanında Amerika Rusyaya karşı Talibanı desteklemişti...

Ayrıca alimler benim bildiyim kadarıyla Nusrayı deyil İslami cepheyi destekliyor. Suud hiç bir zaman Amerikanın terör listesine aldığı Nusrayı desteklemez. Destekleyemez. Sebebi malum. Ve de Nusra İslami cepheyle omuz omuza savaşması ve ya ÖSOyla birlikde savaşması onların akidelerini ve ya inançlarını savunması anlamına gelmez. Mesela Cevlani ÖSOnun ilerde gelenlerini açık tekfir etdiyine dair ses kayıdı dinlemiştim. Aynı Peyğamberimizin(sallallahu aleyhi ve sellem) yahudilerle anlaşarak dövüşe birlikde çıkması gibi.

Benim yazdıklarımdan İŞİDı harici olarak isimlendirmemi anlamayın. İŞİDın 1 çok görüşlerine katılmıyorum. O başka. Ama ALLAH yolunda cihad eden 2 büyük topluluk hakkında Ali(r.a) ve Muaviyye(r.a) hakkında konuşmadığım gibi konuşmam.

farkındayız Çevrimdışı

farkındayız

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
görgü tanıkları ışid'in pilotları olduğunu ve musul semalarında helikopterleri uçurduğunu söylemişler.(doğruluğu net değil,kesinleşmedi)

Bp6lBTZIMAAuGHN.jpg

Radyoda dinledim. Helikopteri kullanan kisinin ismiyle duyurmuslar.
Ucus antrenmanı yapiyor sanki.

-----------------------------
Al Jazeera Turk ‏@AJTCanli 58 dk.
Canlı Blog: Türk uçak ve İHA'ları dünden beri #Musul üzerinde keşif uçuşu yapıyor.

Konsolosluktakilere karşılık Türkiyede hapiste bulunan İŞİD mensuplarının takas edilmesi istendiği söylentileri çıktı

Al Jazeera Turk ‏@AJTCanli 3 dk.
Irak'ta ilerleyişini sürdüren #IŞİD, #Samarra kentinin tamamını ele geçirdi. [Rudaw]

2014.06.12 12:20:11 | ajanslar | Türk Jetleri Musul’da
Türk uçakları ve İHA'ları dünden beri Musul üzerinde keşif uçuşu yapıyor.
Köklüdeğişim/Haber Merkezi

Türk savaş jetleri ve İHA'lar dünden beri Musul üzerinde keşif uçuşu yapıyor. Bağdat ile koordineli uçuşların bugün de süreceği belirtiliyor.

keşif uçuşları Çarşamba günü başladı. Diyarbakır 2’nci Hava Kuvveti komutanlığından kalkan keşif uçakları Musul ve çevresinde keşif uçuşu yaptı.

Al Jazeera Türk'te yer alan habere göre keşif uçaklarıyla birlikte Batman’daki hava üssünde konuşlandırılan insansız hava araçları da bölgeye gönderildi. Bölgeden alınan anlık görüntüler Türiye'deki merkeze gönderildi ve elde edilen bilgiler Bağdat ile de paylaşıldı.

Kaynaklar, keşif uçuşlarının Irak hükümetiyle koordineli olarak planladığını ve yapıldığını söylüyor. Keşif uçuşlarının bugün de sürmesi bekleniyor.

Yetkililer keşif uçuşlarının olası bir operasyon için yer tespiti ve operasyon planlaması için yapıldığını aktardı.

Diyarbakır’daki 2’nci Hava Kuvvet Komutanlığı Türkiye’nin en büyük hava üslerinden biri. Daha çok PKK’ya karşı yürütülen operasyonlarda kullanılan üs son zamanlarda Suriye sınırındaki keşif uçuşlarında da kullanılıyor.

----------------

Iran has sent special forces and a unit of elite troops to Iraq to bolster floundering efforts by the Iraqi government to halt the advance of militants from an al-Qaeda splinter group.

A 150-man unit of the Quds Force, the elite section of Iran’s Revolutionary Guard, has deployed to Iraq, supported by a team of Saberin, Tehran’s equivalent of the SAS. The troops will assist Iraqi forces as they regroup after the catastrophic loss of Mosul and Tikrit

The times
İran özel kuvvetleri Necef ve Kerbela'ya olası bir IŞİD müdahalesi için hazır

-------------------
Musul'da IŞİD tarafından rehin alınan 49 konsolosluk çalışanının serbest bırakılması için yoğun çaba gösteriliyor. Ankara'da yapılan toplantılardaki eğilim, askeri seçeneğin gündeme alınmaması yönünde. Örgütle temas kurulduğu ve pazarlıkların sürdüğü de gelen bilgiler arasında. Uluslararası Nakliyeciler Derneği ise, IŞİD'in kaçırdığı Türk TIR şoförlerini serbest bıraktığını ancak başka bir grubun şoförleri rehin aldığını iddia etti.
NTV

G Çevrimdışı

gülnisa

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
işid ırak'ın kalbine doğru ileriliyor.
kerkük çevresinde kürtler ile çatışan işid,bu gece kerkük şehrine büyük bir saldırı düzenleyeceklermiş.

Son Dakika. . .!!!

Musul'u ele ge
10174910_586804261438548_754733817468913116_n.jpg
çiren İŞİD (ISIS) çok sayıda ağır silah, tank, mühimmat ve askeri araçlara el koydu.

10436689_586807318104909_1925351774966506364_n.jpg

IŞİD, Musul Bankası'nda bulunan 420 Milyon Dolara el koyduğunu açıkladı.

farkındayız Çevrimdışı

farkındayız

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Artık Irakta yaşananların bir Sünni ayaklanması ve fethi olarak görüyorum ve gelişmelere artık seviniyorum.
İŞİD uyanıklık yaparak veya stratejik öngörü ile petrol, para ve teçhizatlara daha fazla konsantre olmuş görünüyor. Ya da haberlere öyle yansıyor.
Ancak Irakta oluşan bu duruma Mevcut Sistemin Ülkeleri hep birlikte rahatsız olmuş görünüyor. Bu ise ırakta karışıklığın devam etme ihtimalini ve dış müdahale ihtimalini artırıyor.

-------------------------------------
2014.06.12 14:10:24 | ajanslar | Şoför ve Rehineler Serbest
Musul'da rehin alınan şoförler ve konsolosluk çalışanları serbest bırakıldı.

IŞİD'in Musul Başkonsolosluğumuzu basarak kaçırdığı Türk diplomatla ve aileleri bugün Musul Valiliğine teslim edildi. Musul'da geçici bir yönetim kurduğunu ilan eden IŞİD, dün kente yeni bir vali atamıştı. IŞİD'in atadığı Vali Haşim el Cemmaz, başkonsolosumuz Öztürk Yılmaz dahil tüm rehineleri teslim aldı.

Dünden beri Valilik binasında tutulan rehineler valilik konağına alınacak. Burada yeni atanan vali tarafından misafir edilecek olan diplomatlarımız ve ailelerinin gün içinde Türkiye'ye getirilmesi bekleniyor

G Çevrimdışı

gülnisa

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Artık Irakta yaşananların bir Sünni ayaklanması ve fethi olarak görüyorum ve gelişmelere artık seviniyorum.
İŞİD uyanıklık yaparak veya stratejik öngörü ile petrol, para ve teçhizatlara daha fazla konsantre olmuş görünüyor. Ya da haberlere öyle yansıyor.
Ancak Irakta oluşan bu duruma Mevcut Sistemin Ülkeleri hep birlikte rahatsız olmuş görünüyor. Bu ise ırakta karışıklığın devam etme ihtimalini ve dış müdahale ihtimalini artırıyor.

-------------------------------------
2014.06.12 14:10:24 | ajanslar | Şoför ve Rehineler Serbest

Musul'da rehin alınan şoförler ve konsolosluk çalışanları serbest bırakıldı.

IŞİD'in Musul Başkonsolosluğumuzu basarak kaçırdığı Türk diplomatla ve aileleri bugün Musul Valiliğine teslim edildi. Musul'da geçici bir yönetim kurduğunu ilan eden IŞİD, dün kente yeni bir vali atamıştı. IŞİD'in atadığı Vali Haşim el Cemmaz, başkonsolosumuz Öztürk Yılmaz dahil tüm rehineleri teslim aldı.

Dünden beri Valilik binasında tutulan rehineler valilik konağına alınacak. Burada yeni atanan vali tarafından misafir edilecek olan diplomatlarımız ve ailelerinin gün içinde Türkiye'ye getirilmesi bekleniyor

bunun böyle sonuçlanacağına adım gibi emindim.

farkındayız Çevrimdışı

farkındayız

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Yalnız haber kanallarında siyah bayraklar ve cihad görüntüleri dönüp duruyor, internette cihad konuşuluyor . Çok hoşuma gidiyor bu durum : ) Bunların Türkiyede insanların fikriyatlarında birçok değişikliğe yol açmasını bekliyorum.

Tikrit'te IŞİD'in ele geçirdiği Irak askeri. (olduğu iddia edilen video)

aljazeera.

Son Dakika: Irak ordusu #Musul'da #IŞİD'e ait bazı askeri noktaları bombalıyor. - Irak Devlet Televizyonu

Hilafet Sancağı Çevrimdışı

Hilafet Sancağı

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
iran rafizi devleti 150 kişilik özel kuvvet birliğini ırak'ta rafizi nuri el maliki rejimini korumak ve kurtarmak için gönderdi

N Çevrimdışı

Nicat

Üye
İslam-TR Üyesi
Kimse paylaşmayınca ben paylaşıyım dedim.

IŞİD'DEN MUSUL İÇİN 16 MADDELİK MANİFESTO

Irak'ın en büyük kenti Musul'u 1300 militanla ele geçiren Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütü, 1.4 milyon kişinin yaşadığı kentte yeni kurallar koydu.

IŞİD'in kontrolünde bulunan bölgelerde zorunlu olmadıkça kadınlar dışarı çıkamayacak. Hırsızlık yapanın eli kesilecek ve tüm Müslümanlar 5 vakit namazını camilerde kılacak.

Irak'ın en büyük kenti Musul'u ele geçiren IŞİD, kontrolü altında bulunan bölgelerde 16 maddeden oluşan bir manifesto yayımladı. IŞİD'in manifestosunda asıl amacın şeriat kuralllarının hakim olduğu bir halife devleti kurmak olduğu belirtiliyor.

IŞİD'in yayımladığı manifestonun önemli maddeleri şunlar:

Kadınlar zorunlu olmadıkça evlerinden ayrılamayacak. Evden çıkanlar ise, İslami kurallara göre giyinmek zorunda.
Hırsızlar şeriat kurallarına göre cezalandırılır. Bu kural özellikle, kamuya ait para ve mallara el koyunlar için geçerli. Savaştan elde edilen ganimetin kullanılma biçimi ve dağıtılmasında sadece "Müslümanların Imam"ı yetkilidir. IŞİD'e göre, "Müslümanların Imamı" Ebu Bekir Bağdadi'dir.
Tüm Müslümanlar 5 vakit namazını, namaz saatlerinde camilerde kılar.
Musul ve çevresindeki aşiret liderlerinin, düşman ve hainlerle işbirliği içerisinde olması kesinlikle yasaktır.
"Dinsiz kurumlar" adına şimdiye kadar görev yapmış polis, asker ve taraftarlar tövbe etmeliler. Tövbe etmeyenler idamla cezalandırılır.
Alkol, sigara ve uyuşturucu yasaktır
IŞİD organizasyonu dışındaki tüm toplantı ve gösteriler yasaktır. IŞİD militanları dışında silah taşımak da yasaklar arasında.
Kentte ölüler anısına yapılan tüm türbeler, anıtlar ve mozoleler yıkılmalıdır.

'ŞİMDİ SIRA İSLAM DEVLETİ'NDE'

IŞİD tarafından yayımlanan iki sayfalık manifestoda, halkın şimdiye kadar laik tüm sistemleri denediği ve bu rejimler altında acı çektiği vurgulanıyor. Manifesto, "Şimdi sıra İslam Devleti'nde" sözleriyle bitiyor.

farkındayız Çevrimdışı

farkındayız

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
felluce

Bp8VGbkCAAA0SPs.jpg

-----------------------
ABD Başkanı Obama, Irak'a müdahale sinyali verdi: Ulusal güvenliğimiz tehdit edilirse Irak'a müdahaleye hazırız.
aljazeere

-------------
BBC İzleme Servisi, Irak televizyonlarındaki yayınların ülkedeki bölünmüşlüğü ve mezhep çatışmasını yansıttığını bildiriyor.

Şii Başbakan Maliki'ye yakın TV kanalları, Irak ordusunun IŞİD'e karşı savaştığı haberlerini duyururken, Sunni kanallar IŞİD'ten bile bahsetmeden Musul'da Maliki ordusuna karşı bir başkaldırı olduğunu aktarıyor.
bbc

Koyu yerler bana çok ilginç geldi

-------------
aljazeera
140612165237_iraq_isis_control_624_turkish.gif

-----------------------
Haber spikeri Fatih Portakal, FOX TV'de sunduğu ana haber bülteninde Türk jetlerinin IŞİD'i vurduğunu öne sürdü.
(iddia)

adnaninin ses kaydı düştü. arapça. hiç bilgi yok. konu nedir anlamadım

ilgilenenler için 3 dilde tercüme yayınlanmış
http://justpaste.it/ma_asabak

-----------------
Al Jazeera Turk ‏@AJTCanli 4 dk.
Kerkük ile Bağdat arasındaki karayolu bağlantısı kesildi. Merkezi hükümetle iletişim sağlanamıyor. [Al Sumaria]

Kerkük Emniyet Kaynakları: Kerkük ile Bağdat arasındaki karayolu bağlantısı kesildi. Merkezi hükümetle iletişim kuramıyoruz. [Al Sumaria]
aljazeera

IŞİD: Anbar'ın batısındaki Kubeyse bölgesini tamamen ele geçirdik.

-----------------------------

Nusra nin iraq ordusundan aldığı tank ve hammer goruntusu dolasiyor .

Haberler bize cok ama cok eksik ulasiyor

https://mobile.twitter.com/troublejee/status/477213517461094400

ebu el-fadl Çevrimdışı

ebu el-fadl

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
oyun büyük... barzaninin elinden petrolü ışıd alacak.. sonra birileri ışıdı devirme bahanesi ile musula dalacak ışıdı da dağıtacak barzaniyi de dağlara çekilmek zorunda bırakıp petrolü malikinin veya benzerlerinin kucağına atacak... benim görüşüm bu... zaten bu olayı yapmaya ışıdın sikleti yetmez.. sunni aşiretler malikiye karşı ayaklandı ışıdı da bir koç başı olarak öne attı... iki gün sonra da kafa kesme kadın dövme videoları gelir... aha şuraya yazıyorum... Rabbim islam ümmetine acı... bize acı... kafirlerin oyununu boz..amin

farkındayız Çevrimdışı

farkındayız

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Nusra Irak

sdsAdsız.jpg
sdsdAdsız.jpg

sdAdsız.jpg
sdAdsız.jpg

---------------------
Reuters haber ajansına göre IŞİD savaşçıları Suriye'nin büyük bölümündeki çatışmaları durdurdu.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi başkanı Rami Abdulrahman'a göre, IŞİD Suriye'deki rakip tugaylarla bir ateşkese varmış olabilir: "IŞİD dört gündür çatışmıyor.Nedenini tam olarak bilmiyoruz. Sadece Halep'in kuzeydoğusunda çatışma devam ediyor."

Aljazera

--------------------------
Al Jazeera Turk ‏@AJTCanli 36 dk.
Son Dakika: Şii lider Ali Sistani'nin sözcüsü, eli silah tutan herkesi ülkesini savunmaya çağırdı. [Reuters]

Iraklı yetkililerin verdiği bilgiye göre IŞİD güçleri Diyala eyaletinde iki noktada Şii milislerle çatışıyor. [Reuters]
aljazeera

M Çevrimdışı

Muvahhid Mücahid

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
İzzet ibrahim el duri amerikanın yakalamadığı tek baasçı eski ırak genelkurmay başkan yardımcısı ve saddamın en yakınlarından musulun işid valisi olmuş.Bakalım daha neler çıkacak.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Ana Sayfa Alt