Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Şehid Olmayı İstemek mi, Zafer İstemek mi Sahihtir?

Kozsoy Çevrimdışı

Kozsoy

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bende size sorayım ?

Tevbe 52 :
De ki: “Bize ancak iki güzel şeyden birinin gelmesini mi bekliyorsunuz?

Niye birini sahih diğerini gayrı sahih diye sınıflandırdınız ki ?

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Bu olur mu ?

Ebû Hurayra'den (r.anh) : Rasûlullah (s.a.v) şöyle buyurmuştur:

«
Eğer ummetime meşakkat yüklemiş olmasaydım ALLAH yolunda hiç bir seriyyeden geri kalmazdım. Fakat onları bindirecek binek bulamadım, onlar da bundan sonra binecek vasıta bulamaz. Benden sonra benim gibi her sefere çıkamamak onlara ağır gelir. Halbuki ALLAH yolunda savaşıp öldürülmeyi, sonra diriltilip tekrar öldürülmeyi, sonra diriltilip tekrar öldürülmeyi ne kadar çok isterdim.»(Buharı, Cihad, 56/119; Muslim, İmaret, 33/103- 106. Muvatta ; cihad :40)

A Çevrimdışı

asrinsirri

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
De ki; “Eğer babalarınızı, evlâtlarınızı, kardeşlerinizi, eşlerinizi, hısım-akrabanızı, kazandığınız malları, bozulmasından korktuğunuz ticareti ve hoşunuza giden evleri, konakları Allah’dan, Peygamber’den ve Allah yolunda cihad etmekten daha çok seviyorsanız Allah emrini gerçekleştirinceye, yapacağını yapıncaya kadar bekleyiniz. Allah yoldan çıkmışlar güruhunu doğru yola iletmez. “ TEVBE - 24

I Çevrimdışı

ibrahim eldrr

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Zaferden kasıt ne ama Eğer bir toprak parçası kazanmak ise bu gelip geçicidir. Ama Şehit'lik ise bu da halis niyettedir ki; İnsan önce nefsi ile olan mücadelesinde zafer kazanmalıdır.!

A Çevrimdışı

Abdullah Yusuf

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
Zaferden kasıt ne ama Eğer bir toprak parçası kazanmak ise bu gelip geçicidir. Ama Şehit'lik ise bu da halis niyettedir ki; İnsan önce nefsi ile olan mücadelesinde zafer kazanmalıdır.!

Nefs'le olan mücadele ne zaman biter ..bitirelimde sıra başka şeylere gelsin ... bizi aydınlatırmısın

I Çevrimdışı

ibrahim eldrr

Üyeliği İptal Edildi
Banned
İnsanın boynuna gelen kul hakkı ve dini vecibelerinde göstermiş olduğu hassasiyetindeki sorumluluklarının yerine getirilmesidir. Örneğin; Kul hakkı ile giden bir kimse etrafı bahçeler ile kuşatılmış bir yerde kafesteki kuşa benzer ulaşabilmesi için kafesinden özgür olmalıdır. Allah (c.c) kendi hakkından geçse Kul hakkında yine kulun kendisine döner. Bu şeref ve iftihar mertebeyede insanın dünya sevgisinden sıyrılmış olan hakedebilir.

Kozsoy Çevrimdışı

Kozsoy

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Zaferden kasıt ne ama

[TD="align: left"] İstanbul mutlaka fethedilecektir. Onu fetheden komutan ne güzel komutan, onu fetheden ordu ne güzel ordudur.’

Birisi sahih'in manasını açıklarlarsa sevinirim zira ben yanlış mı biliyorum diye şüpheye düştüm ! Çünkü soru Hangisi daha sahih değil hangisi sahih şeklindedir .

soru :
"Sahih olan hangisi şehid olmayı istemek yada zafer istemek"

I Çevrimdışı

ibrahim eldrr

Üyeliği İptal Edildi
Banned

[TD="align: left"] İstanbul mutlaka fethedilecektir. Onu fetheden komutan ne güzel komutan, onu fetheden ordu ne güzel ordudur.’

Birisi sahih'in manasını açıklarlarsa sevinirim zira ben yanlış mı biliyorum diye şüpheye düştüm ! Çünkü soru Hangisi daha sahih değil hangisi sahih şeklindedir .

soru :

Doğrudur diyenler çoğunluk akhi ama daha gerçekleşmedi ki!

Doğruyol Çevrimdışı

Doğruyol

Üye
İslam-TR Üyesi
Ebû Hurayra'den (r.anh) : Rasûlullah (s.a.v) şöyle buyurmuştur:

«Eğer ummetime meşakkat yüklemiş olmasaydım ALLAH yolunda hiç bir seriyyeden geri kalmazdım. Fakat onları bindirecek binek bulamadım, onlar da bundan sonra binecek vasıta bulamaz. Benden sonra benim gibi her sefere çıkamamak onlara ağır gelir. Halbuki ALLAH yolunda savaşıp öldürülmeyi, sonra diriltilip tekrar öldürülmeyi, sonra diriltilip tekrar öldürülmeyi ne kadar çok isterdim.»(Buharı, Cihad, 56/119;
Muslim, İmaret, 33/103- 106. Muvatta ; cihad :40)

Altini cizdigim nokta cok buyuk onem arz eder soruya zaten cevap vermis hadis-i seriften yola cikarsak Ilk basta Allah rizasi icin Allah yolunda savasmak Allahin rizasini gozetmek en onemli olanidir. Yani zafer kazanmayi Allahin rizasinin onune gecirilmemeli diye dusunuyorum.

I Çevrimdışı

ibrahim eldrr

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Ahim onların başında Hz. Resulullah (s.a.v) bulunuyor.. Şimdi cihad edeceğin önder de önemli Ya kendi arzu ve heveslerine göre hareket ediyorsa nasıl olucak nasıl Allah rızası diyebiliriz ki?

Doğruyol Çevrimdışı

Doğruyol

Üye
İslam-TR Üyesi
Ahim onların başında Hz. Resulullah (s.a.v) bulunuyor.. Şimdi cihad edeceğin önder de önemli Ya kendi arzu ve heveslerine göre hareket ediyorsa nasıl olucak nasıl Allah rızası diyebiliriz ki?

dedigin gibi kendi sahsi menfaati icin savasa surukluyorsa milleti bunun vebali agir olacagi kanaatindeyim cunku orada savasan her bir insan Allah rizasi derken oranin emiri komutani menfaatim derse ve haksiz bir savas yapiliyorsa menfaat ugruna iste orada o komutanin ustunde buyuk bir vebal olacagi kanaatindeyim ...

Allah bizi dogrulari ve yanlislari ayirt etme kabileyitimizi arttirsin ilimimizi arttirsin insaAllah.

Üst Ana Sayfa Alt