Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Selamun aleykum

M Çevrimdışı

mhmtylmz34

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Selamun aleykum, bir zamanlar amelde Hanefi olduğumu, itikatta Maturidi olduğumu zannediyordum. Oysa mezhebe uymanın bile şartları olduğunu sonradan öğrendim. Aslında bizim yaptığımız taklit değildi, sadece delilini bilmeden taklit etmekten ibaretti. Birde sadece belli bir fıkıh mezhebiyle kendimizi kısıtlamaktı. Oysa Allah'ın dini rahmetti. Selefi Salihin'in de tek bir müctehide ya da tek bir amel mezhebine uyma ile ilgili icmasıda yoktu.

Şu an amelde hiçbir mezhebe mensup değilim.

Ben burada Selefi olanların çok olduğunu formu inceleyerek gördüm. Bu forumda Selefilikle ilgili sorular soracağım. Selametle...

ibnikayyim Çevrimdışı

ibnikayyim

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
bizlerde Allahın bize öğrettiği nisbetinde yardımcı olmaya çalışırız inş. akhi.....Taasub çok kötü bir hastalık insanın ufkunu kısıtlıyor...şunu da unutmayalım ki avamın meshebi hocasıdır... avam taklit etmeli.. Aslında selefiler de bi nokta da taklitçi sayılır çünkü bizim ilmimiz bir hadisin zayıf, hasen, mewzu , mutavatir, nasıh, mensuh gibi konuları bilmeye yetmiyor bizlerde selefi bir alimi bu konuda taklit ediyoruz aslında...Ahmed b. hambel gibi İbni teymiyye, ibni kayyim gibi...Waleykumselam

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
aleykumselam hoşgeldiniz

T Çevrimdışı

Tevhid-Dini

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Şu an amelde hiçbir mezhebe mensup değilim.

Ben burada Selefi olanların çok olduğunu formu inceleyerek gördüm. Bu forumda Selefilikle ilgili sorular soracağım. Selametle...

we aleykum selam hoşgeldiniz

sanırım burada bulunan hiç kimse yoktur ki kendisini bir mezhebe nispet etmesin. Dolayısıyla hiç bir mezhebe bağlı değilim demek
doğru değildir. Mezhepte taassup ve meşrepte cehalet işte bizim tasvip etmediğimiz budur.