Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Senin Başında Dikildiğimden Beri Bunlardan Daha Çok Tesbîh Ettim Rivayetin Sıhhati Nedir?

ENSAR Çevrimdışı

ENSAR

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Tirmizî, Hâkim ve Taberânî, Safiyye radıyallâhu anhâ'dan şöyle dediğini rivâyet ettiler:
“Resûlüllah sallellâhu aleyhi ve sellem yanıma girdi; önümde tesbîh etmekte olduğum dört bin hurma çekirdeği vardı. O, ‘nedir bunlar, ey Huyey'in kızı?’ dedi. Ben, ‘onlarla tesbîh ediyorum’ dedim. O, ‘senin başında dikildiğimden beri bunlardan daha çok tesbîh ettim’ buyurdu. Ben, ‘(onu) bana (da) öğret, ey Allah'ın Resûlü!..’ dedim. O, (سبحان الله عدد ما خلق من شئ)/‘Allah'ı, yarattığı şeyler adedince tesbîh ederim’, buyurdu.”(Tirmizî (3563), Hâkim (1/547)ve Taberânî (…), Safiyye Mâce (…),radıyallâhu anhâ'dan.)

Abdulmuizz Fida Çevrimiçi

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Tirmizî, Hâkim ve Taberânî, Safiyye radıyallâhu anhâ'dan şöyle dediğini rivâyet ettiler:
“Resûlüllah sallellâhu aleyhi ve sellem yanıma girdi; önümde tesbîh etmekte olduğum dört bin hurma çekirdeği vardı. O, ‘nedir bunlar, ey Huyey'in kızı?’ dedi. Ben, ‘onlarla tesbîh ediyorum’ dedim. O, ‘senin başında dikildiğimden beri bunlardan daha çok tesbîh ettim’ buyurdu. Ben, ‘(onu) bana (da) öğret, ey Allah'ın Resûlü!..’ dedim. O, (سبحان الله عدد ما خلق من شئ)/‘Allah'ı, yarattığı şeyler adedince tesbîh ederim’, buyurdu.”
(Tirmizî (3563), Hâkim (1/547)ve Taberânî (…), Safiyye Mâce (…),radıyallâhu anhâ'dan.)
Sa’d b. Ebi Vakkas’ın kızı Aişe’den yapılan rivayete göre, babası Sa’d şöyle demiş:
Kendisinin beraberinde bulunduğu bir sırada, Rasulullah, bir kadının (eşlerinden birinin) yanına girdi..
Önünde tesbih ettiği (hurma) çekirdekleri vardı.
Rasulullah:Sana bundan daha kolay (veya: daha faziletli) bir şey söyleyeyim mi? dedi ve ekledi:

سُبْحَانَ اللَّهِ عَدَدَ مَا خَلَقَ فِي السَّمَاءِ
Gökteki yaratıkları sayısınca subhanallah, yeryüzünde yarattıkları sayısınca subhanallah. Her ikisi arasında yarattıkları sayısınca subhanallah. Yaratacağı şeyler sayısınca subhanallah. Bütün bunlar sayısı kadar Allahu ekber. Bütün bunlar sayısı kadar Elhamdulillah ve yine bütün bunlar sayısı kadar la havle vela kuvvete illa billah dersin.”

(Tirmizi, Daavat, Bab 114, Hadis no: 3568; Ebû Dâvûd, Salat, Bab 24, Hadis no: 1500; Taberanî, 1/494-495; Hâkim, el-Mustedrak, 1/547 - 548)
Bu hadisi Tirmizi rivayet etmiş ve bunun “hasen, garib” olduğu bildirmiştir.

Hâkim ve Taberanî’nin başka bir rivayeti sorudaki şekliyledir ve orada “Safiye’nin dört bin çekirdekle tesbih ettiğinden” söz edilmiştir. (Hâkim, el-Mustedrak, 1/547; Taberanî, 1/494-495)
Zehebi, Hâkimin bu rivayetinin
sahih olduğunu teyid etmiştir. (Telhis -Mustedrak’le birlikte-, a.y)

Tirmizi :
Bu hadis garibdir. Sadece Haşim b. Said el-Kufi yoluyla bilinmektedir. İsnadı bilinmemektedir. Bu babda ibn Abbas radıyallahu anhuma’dan rivayet vardır” der.
Hakim: “İsnadı sahih” demiş, Zehebi de onaylamıştır. Halbuki bu şaşırtıcıdır, zira tek kalan râvisi Haşim b. Said’i Zehebi el-Mizan’da zikrederek: “İbn Main onun hakkında bişey değildir” dedi.
İbn Adiy: Onun rivayetlerinden bir kısmına tabi olunamaz” dedi.” diyerek nakletmektedir. Bu yüzden Takrib’de onun hakkında: “Zayıf” denilmiştir.
Ebu Hatim er-Razi de Haşim’i zayıf saymıştır. Yine ravilerinden Kinane’nin durumu meçhuldur. Meçhul ravileri sika saymak adeti olan İbn Hibban’dan başkası onu sika görmemiştir.
Ebul Feth el-Êzdî onu ed-Duafa’da zikretmiştir. Tirmizi’nin bahsettiği İbn Abbas radıyallahu anhuma rivayetinde ise taşlarla zikredildiğinden bahsedilmemektedir. Mahfuz olan budur ve Muslim rivayet etmiştir. Taşlarla zikredildiğine dair rivayet ise munkerdir. Çünkü zayıf isnadla gelen aykırı ziyadedir. Sahih hadislerde parmaklarla zikretmek teşvik edilmektedir. Abdullah b. Mesud radıyallahu anh’ın taşlarla zikredenlere şiddetle karşı çıkması da bu rivayetin munker oluşunun delilidir.

İzâhat:

Rasulullah (s.a.v.)'ın Sa'd b. Ebi Vakkas'la birlikte yanına girdiği kadının kim olduğu kesinlikle belli değildir. Ancak ya Sa'd'ın bir mahrami veya Rasulullah'ın hanımlarından biri olmalıdır. Onun Efendimizin hanımlarından Cuveyriye (r.anha) veya Safiyye (r.anha)'dan biri olduğuna dair görüşler de vardır.
Bu hâdisenin, tesettür âyetinin nuzulunden önce olması da muhtemeldir. Ayrıca içeriye girmek, görmeyi gerektirmeyeceği gibi görmek de şehveti gerektirmez. Onun için söz konusu kadının, ikisine de yabancı biri olması da mümkündür.
Peygamberle Sa'd, kadının önünde söylediği teşbih sayısını şaşırmamak için koyduğu hurma çekirdekleri veya çakıl taşları görmüşlerdir. Buradaki veya edatı şekle hamledildiği takdirde şubhenin, râvîlerden birine ait olduğunu söylemek gerekir. Ya da bu edat "ve" mânâsındadır. O zaman bahsi geçen kadının çakıl taşları ile hurma çekirdeklerini beraber bulundurduğu anlaşılır.
Sa'd (r.anh)'ın bildirdiğine göre Rasulullah (s.a.v.) bu durumu görünce kadını yaptığı işten men'etmemiş, onun vaziyetini yadırgamamış fakat bundan daha kolay ve daha üstün bir şey öğreteceğini söylemiştir. Bunun mânâsı onun öğreteceği şeylerin külfetçe daha az, fakat sevapça daha fazla olması demektir. Efendimizin öğrettiği şeyler daha efdaldir. Çünkü onda, kulun Cenab-ı Hakk'a övgüyü sayamayacağının itirafı vardır. Çokluk âleminden teklik âlemine yükselme vardır.

Tirmizi'ye Has Hadis derecesi: Hasen - garib :

https://www.islam-tr.org/konu/omrunde-bir-defa-allah’i-anan-veya-ondan-korkan-cehennemden-cikar-hadisi-sahih-mi.32469/

Üst Ana Sayfa Alt