Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Sevap Kazanmak mı ? Vicdan Sesini Dinlemek Mi ?

Doğruyol Çevrimdışı

Doğruyol

Üye
İslam-TR Üyesi
Değerli kardeşlerim:

İnşaAllah bu açtığım konu herkez için faydalı olacaktır kanaatindeyim.

Bakınız bi vakitler etrafta çoğu zaman bi takım olaylarla karşılaşıyoruz ve buna sıklıkla rastlıyoruz öyle bir içimize kadar sızmış ki bu anlatamam...

Konuya gelecek olursak Mesela Kur'an'ı Kerim'i okurken sadece sevap kazanma makinizması gibi görenlerin farkını yaşıyoruz bi takım kişilerde ve karşımıza çıkan kişilerce sizce hangisi daha erdemli bir tutum. Bir düşünün Dünyevi işlerde bir takım kişiler '' aa ben ne yapsam da parayı bulsam '' diye düşünüyor bu durum Kur'an'ı Kerim'i sadece sevap kazanmaktan başka amaç gütmeyen insanla dünyevi maddeyi isteyen insan arasında bana sorarsanız hiç bir fark yoktur...

Keşke bir takım insanlar ya ben bunu okurken Allah Teala'nın buyurduğu tüm değerleri manevi duyguları almam lazım ilim bilgi sahibi olup kur'an'la iyice yoğrulmam onu hayatımın her kademesinde ölçü bellemem lazım demelidir. İşte bu erdemli bir tutumdur.

Aynı şekilde sokakta bir yaşlı görüldüğü zaman iki türlü yapılan çağrı vardır birisi tarafından '' git yaşlıya yardım et sevab kazanırsın '' '' Diğer bir ses '' ya bu amcaya veya neneye yardım etmem lazım (işte bu vicdanın sesidir'' demek var .

İşte bu örnekler çoğaltılabilir

Sizce hangisi daha erdemli hangisi daha anlamlı sevap gözetmek mi yoksa vicdani hareketler yapmak mı elbette sevap gerçeği inkar edilemez lakin öncelik ne olmalıdır ? öncelik hislerimiz değil midir ?

Allah 100 rahmeti vardır 1 ini dünyadaki btün varlıklara indirmiştir bu sayede birbirlerine acır merhamet ederler kalan 99 unuda kıyamet için yanında alıkoymuştur.

işte bu 1 rahmet bizim vicdanımızı oluşturur vicdan elbette olmazsa ne yaşlıya yardım ederiz ne de bir iyilik yaparız ne de bir kötü iş yaptığımızda canımız acır pişman oluruz.

I Çevrimdışı

ibrahim eldrr

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Değerli kardeşlerim:

İnşaAllah bu açtığım konu herkez için faydalı olacaktır kanaatindeyim.

işte bu 1 rahmet bizim vicdanımızı oluşturur vicdan elbette olmazsa ne yaşlıya yardım ederiz ne de bir iyilik yaparız ne de bir kötü iş yaptığımızda canımız acır pişman oluruz.

Evet haklısın Akhil

Doğruyol Çevrimdışı

Doğruyol

Üye
İslam-TR Üyesi
Dogrulari soylediysek ne mutlu sevgili kardesim hakki dile getirdiysek ne mutlu

Üst Ana Sayfa Alt