Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Şevkani rahımullah’ın Mezheb Taassubu Fakihin İntisabına ve Taklit ile Alakalı Bazı Tenkitler’i

EBU HANİFE Çevrimdışı

EBU HANİFE

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
ebu hanife kardeş amelde selefi olmak başka itikadda selefilik başka amelde bir mezhebe bağlanmak doğrusu değilmi
Akhim ben amelde hanefiyim.Cok az bir kisim amelde diger mezhebleri tercih ederim.
Mezheb taklidi ise caizdir akhim.Tabi imam Ebu hanife ra dedigi gibi;benim ictihadlarim kim delilleriyle ogrenmezse ben hakkimi helal etmiyorum(manen hatirladigim)

Sozunue binaen taklidci kisi elinden geldigince amelinin delilini bilmek zorundadir.

Ve elinden.geldigincede ilim ogrenmeye bak.

Allah swt yardimcin olsun

EBU HANİFE Çevrimdışı

EBU HANİFE

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Imam şafi ra soyle der

Delilsiz ilim talep edenlerin durumu,geceleyin odun toplayan kimsenin durumu gidir;o bir odun balyasi tasir;ama odunun icinde yilan oldugu halde bunun farkinda degildir

Ilamul Muvakıin

A Çevrimdışı

ahmet ömer

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
sorun nerdeki ozaman bu aynı şafilerin hacca gittiğinde abdest meselesinden dolayı hanefi mezhebine uyması gibi

metin öztürk Çevrimdışı

metin öztürk

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
neden konuyu kimin ilmi kimi döver seviyesine getiriyorsunuz anlamış değilim
ben yıllarca hanefi mezhebi ile amel etmiş biriyim
şimdi ise genel olarak şafii mezhebine uymakla birlikte birçok konuda hanefi fıkhından yararlanıyorum
ben din değiştirmedimki eski bildiklerimi unutup tertemiz bir sayfa açayım
kendimi hiçde germeden ''vay efendim iman meğersem artıp eksilirmiş'' muhabbetine girmeden kendimi geliştirmeye çalışıyorum
acele etdiğimdede kötü tecrübeden başka bir kazancım olmuyor
misal bir ara öğle namazının ilk sünnetini 2+2 şeklinde kıldım :)
demekki acele işe şeytan karışıyor akhiler
fakat şunuda ekliyeyim konu ilim ise alimde olsan avamda olsan bir günün diğer gününe eşit ise ziyandasındır.

M Çevrimdışı

Mutedil Olun

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Arkadaşlar üzmeyin birbirinizi. Bu mesele kanaatimce gayet basit bir mesele. Dinimizi hangi hocadan öğreniyorsak onun mezhebindeniz. Eğer ben dinimi Ankara'da değil de, siirtin bir köyünde öğrenseydim İmam Şafiinin ictihadlarıyla amel edecektim. Yapmam gereken ise, İmam Şafiinin neden bu böyledir diye önüme sunduğu delilleri incelemek olacaktı. Bundan ötesine gitmem zaten mümkün değil. Hem yaşadığım zaman hem yaşadğım mekan buna imkan sağlamıyor. Ben 6 yaşında hafız olmadım. 14 yaşında kütübi sitte ezberlemedim. Müthiş sivri bir zekam yok. Birkaç kitap okumakla alimlerin ictihadları önüme koyup nasıl bir tercih yapabilirim. Diyelim ki bu ehliyete sahibim ki bu imkansız gibi bir şey. Ne olacak? Yeni bir mezhep mi kurucam. Yeni bir fıkıh ekolü mü oluşturucam. Ben mi onbinlerce ictihad yapıcam? Kendi ictihadlarıma göre talebeler mi yetiştirecem? Bu olsa olsa bir şeytan tuzağı olur. Buna ne vaktimiz var ne de enerjimiz. İhtilafları ortadan kaldırmak bir kere fıtrata ters bir şeydir. Rabbimiz bizden böyle bir şey istemiyor. Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem'in ashabı O'nun yanında bile ihtilaf etti. Hani şu meşhur Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem'in ''İkindi namazını Beni Kurayza'da kılın'' talimatı vardı ya. Ne olmuştu o gün? Bazı sahabeler ikindi vakti çıkmak üzere diye namazı oldukları yerde kıldı. Bazıları Peygambere itaat maksadıyla varınca kazasını kıldı. Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem de hiçbirine kızmadı, kınamadı.

Bugün, Tepemizde kapkpara fitne bulutları dolaşıyorken, müslümanlar yaşadıkları hiçbir yerde rahat bir nefes bile alamıyorken, şeytan günde bin kere kelime tevhid getirenin bile zihnini şüphelerle kuşatmışken, siyonizmle savaşıyım derken; yahudiler, kabolalar aracılığıyla müslümanların evine kadar girmişken, müslümanlar dinin en temel meselelerini bile uygulamakta sıkıntı çekiyorken, zulümler, hastalıklar, afetler, boş işler, hedefsiz gençler, dünya sevgisi - ölüm korkusu toplumun kanseri haline gelmişken, şu tartıştığınız mesele en son ama en son meselemiz olması gerekir heralde.
İman, akide, ihlas gibi kavramlar bile çürümeye yüz tutmuşken, bırakın asırlar önceki alimlerin birbirleri hakkında söylediklerini. Onların yaşadıkları dönemle bugün bir mi Allah aşkına. Her şey ama her şey değişti. Bu eski meseleleri tekrardan alevlendirmek şeytana yatırım yapmaktan başka bir işe yaramaz. Ümmet olarak tek yürek olmamız gerekiyorken, 3-5 kişilik bir forumda bile, öncelikli olmayan konularda bile aramızdaki kardeşlik bağını zedeleyecek tavırlarda bulunabiliyoruz. Rabbim bizi ıslah etsin.

Üst Ana Sayfa Alt