Makale Şeyh Enver El-Evlaki ile Soru-Cevap

Ercüment Akıncı

Üye
İslam-TR Üyesi
Üye
24591

Şeyh Enver El-Evlaki ile Soru-Cevap
Soru: Batı'da broşür dağıtarak ve dersler yaparak davet yapmaya devam etmeli miyiz? Bildiğiniz üzere Batı'daki davet hareketlerinde birçok farklı menhec var. Bu yüzden Şeyhimiz lütfen bize davet yapmak için doğru yolun ne olduğunu söyler misiniz? Her kafire saldırmalı mıyız, Şeriat'a mı çağırmalıyız, dersler mi yapmalıyız? Dinlerini unutan Müslümanlara mı yoksa İslam'ı bilmeyen kafirlere mi odaklanmalıyız?

Cevap: Evet, davet hem Müslümanlara hem de kafirlere yapılmalıdır. İster broşür dağıtmak olsun ister ders halkası kurmak olsun davet yapmak için çeşitli araçlar kullanılabilir. Ancak davetin içinden Cihad çıkarılmamalıdır. Batı şuan Müslümanlarla bir savaş halinde. Müslümanların Şeriat'ı tesis edip İslam bayrağı altında yaşamalarına engel olmak için muazzam bir çaba sarf ediyor. Bu nedenle Batı ile olan ilişkimiz bu gerçeği yansıtmalıdır.

Soru: İnsanları Cihada teşvik etmeli miyiz? Eğer etmeliysek nasıl? Açığa çıkmamak için hiçbir şey söylememek daha mı iyi?

Cevap: Batı'da Cihad operasyonu yapmayı planlayan kardeşler açık bir şekilde davet yapmamalıdırlar. Çünkü bu yetkililerin dikkatini çekecek ve takip edilmelerine sebep olacaktır. Zaten Cihad çağrısı yaptığı bilinen kardeşler ile diğer herkes ise davet yapmalıdır.

Soru: Eğer bir kişi yakalanırsa her şeyi inkar etmeli midir? Ailesine ve Müslümanlara yalan söyleyerek hiçbir şey yapmadığını söyleyebilir mi? Yoksa gerçeği anlatmak daha mı iyidir?

Cevap: Mahkum isteği dışında alıkonulmuş ve ikrah durumunda olan kişidir. Bu nedenle bu şartlar altındaki bir Müslümana, hem kafirleri aldatmak hem de kendisine gelecek bir zararı defetmek için herhangi bir bilgiyi gizlemesine izin verilmiştir. Ailesine ve arkadaşlarına gelince, eğer kişi fiziksel Cihad yapmayı planlıyorsa gizlilik son derece gereklidir ve bu ailesi ile arkadaşlarını da kapsar. Ancak dil ile Cihad yapıyorsa o halde ailesine ve arkadaşlarına davet yaparak başlamalıdır.

Soru: İmanının zayıf olmasını Cihada katılmamak için mazeret olarak ileri süren bir kişiye ne demeliyiz?

Cevap: Bu Resulullah (s.a.v.) zamanında münafıkların öne sürdükleri mazeretin bir benzeridir. Bu geçersiz bir mazeret ve riyakarlığın işaretidir. Eğer bu kişinin imanı zayıfsa ve güçlendirmek istiyorsa o halde Cihad'a gitmelidir. Eğer bir kişinin çok günahı varsa o da Cihad'a gitmelidir. İbn Teymiyye'nin belirttiği gibi günahları temizlemenin en güzel yolu Cihad'a çıkmaktır.

Soru: Bir kardeş Cihad'a gitmeye karar verdiğinde ve gitmek için eline fırsat geçtiğinde önce bekleyip para mı biriktirmelidir yoksa hemen yola mı koyulmalıdır. Eğer beklemesi daha iyise bu ne kadar sürmelidir? Belki şeytan ona vesvese verip yeterli olmadığını söyler ve o da elindeki fırsatı kaçırır.

Cevap: Yolculuğu için gerekli olan şeyleri almaya yetecek kadar beklemeli sonrasında ise geciktirmeden hemen yola çıkmalıdır. Ancak öncelikle bulunduğu yerde mi Cihad etmeli yoksa başka bir bölgeye mi gitmelidir buna karar vermesi gerekir.

Inspire Dergisi, 13. sayı
2014
 

Şu an bu konuyu görüntüleyenler (Kullanıcı: 0, Ziyaretçi: 1)

Üst Alt