Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

İlmi Konu Şeyhulislam Ebu's Suud Efendi'nin, Yunus Emre'nin Şiirine Küfür Fetvası

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Ebukutub Çevrimdışı

Ebukutub

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Alperenler abi ben bişey anlatmak istiyorum.Diyelimki bi evliya(!) bir kadının zina ettiğini rüyasında görse.Bununla mahkemeye başvurabilirmi?Gitse mahkemeye kadı'ya söylese hani nerde şahitler diyecek kadı.E benim şahidim yok ama rüyamda gördüm.Ben veli bir insanım.Benim rüyalarım sahihtir/Salihtir dese.ne olur?Kadı ona bi had uygular.Ayriyetten bir daha şahitlikde yapamaz.
Şimdi bu konuda öyle.İslam hükümleri zahire bakarak hüküm verir.İbn-i Arabi kalktı dediki : Ey müslümanlar sizin taptığınız benim ayağımın altındadır (!) Tabi öldürülde ve bu lafı dediği yerin tam altında gümüş ve altın paralar gömülü bulunmuş.Daha uzun bi hikaye ama ben burasını anlattım.Rahmani Aşk(!) 'a geldi ve enel Hak dedi.Peki ya şeytani bir aşk ise ne olacak ?

N Çevrimdışı

Necmettin

Üye
İslam-TR Üyesi
Vaktiyle internette divan edebiyatıyla alakalı uzunca bir yazı okumuştum.Divan edebiyatı şairleri şiirlerinde mecazı çok sık kullanıyorlar.Mesela şarap kelimesini farklı anlamlarda şiirlerinde kullanan birçok şair var.Şairin kastı ortaya çıkarsa mecaz kullanmak onun için bir mazeret olabilir ama alenen hafifsemeyi, küçümsemeyi hiçbir mecaz kaldırmaz.

Cennet cennet dedikleri
Bir ev ile birkaç hûri
İsteyene ver sen anı
Bana seni gerek seni

Bu şiirde alenen küçümseme var.Mecaz deyip her batıl söze bir kılıf bulmayalım lütfen...

ي Çevrimdışı

يَعْقِلُونَ

Üye
İslam-TR Üyesi
Yalnız hoca iyi dedin hoş dedin ama benim bilgidiğim bi kural var '' Şeriat Zahire göre hükmeder.''
Ki öyle olmasaydı Hallac(Mansur) öldürülmezdi.Tabi bu kendi düşüncem.

Adil, Samed, Kadir... bunlar Allah'ın isimlerinden değil midir? Sizin mantığınıza göre çocuklarına bu isimleri verenler de kafir midirler?

Şu ayet hakkında ne dersin?

"Siz de onlara karşı gücünüzün yettiği her kuvvetten ve cihad için beslenen atlardan hazırlık yapın, onunla hem Allah düşmanını korkutursunuz hem sizin düşmanınızı hem de onlardan başka diğerlerini ki onları verseniz ecri size temamen ödenir, hiç de ziyan etmezsiniz"

Sana savaş uçakları ve tanklarla saldıranlara karşı atlarla mı karşı koymayı düşünüyorsun?

Abdulmuizz Fida

Admin
La ilahe illallah, saçmaladığının farkına var. Çocuğa ene Adil, ene samed mi deniyor ki, Ene'l Hakk diyen sapık gibi olsun?
Üstelik muvahhid muminler, Abdulhakk, Abdussamed, Abduladl ismini, yani "Allah'ın kulu ...." koyarlar, ben Hakk, Ben Samed koymazlar.

Yanlış siteye mi düştün?

M Çevrimdışı

maLazgirT`1071

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Mü'min Cennetsiz , Cennet RABBsiz olmaz..
Cennete kavuşan RABB'e kavuşur , RABB'e kavuşan Cennete kavuşur.. Yanlış düşünmüyorumdur İnşaALLAH

ي Çevrimdışı

يَعْقِلُونَ

Üye
İslam-TR Üyesi
La ilahe illallah, saçmaladığının farkına var. Çocuğa ene Adil, ene samed mi deniyor ki, Ene'l Hakk diyen sapık gibi olsun?
Üstelik muvahhid muminler, Abdulhakk, Abdussamed, Abduladl ismini, yani "Allah'ın kulu ...." koyarlar, ben Hakk, Ben Samed koymazlar.

Yanlış siteye mi düştün?

Peki sence o söz tevil edilemez mi? Yok illa zahire göre hükmedeceksek, yazdığım ayete ne diyeceksin? Tankla, tüfekle saldıranlara at üstünde kılıç sallayarak mı karşılık vermeyi düşünüyorsun? :)

Abdulmuizz Fida

Admin
Peki sence o söz tevil edilemez mi? Yok illa zahire göre hükmedeceksek, yazdığım ayete ne diyeceksin? Tankla, tüfekle saldıranlara at üstünde kılıç sallayarak mı karşılık vermeyi düşünüyorsun? :)

Bu kafayla firavun'u da tevil eder aklarız. Ha , İbn Arabi, Firavun mumin olarak öldü, çünkü Musa'nın ve Harun'un Rabbine iman ettikten sonra günah işlemeden ölmüştür" diyerek Firavunu bile aklamıştı.

Kardeşim artık tevhide gelin , korkmayın. Görüyormusun fasid tevilin sınırı yok. Şeyhu'lİslam'ın hemde Osman'lı Devletinin son döneminin Şeyhulİslamının verdiği bir hukmu beğenmiyorsan , ahiratta yakasına yapış!

F Çevrimdışı

feloo

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Bu bölümü o zaman dizi yönetmeni gelip sitemizden mi aldı : ))

Komik olma, konu tarihi ile dizi tarihine bak.

dizide bi bölüm cıktı orda yunus emre nın kufurlu sıırlerınin adı gectı.adı gecıncede merak edıp yazdım bura cıktı. konuyu takıp edenlere bak bı ıstersen

Şu anda 1185 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (4 kayıtlı ve 1181 misafir)

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
evet sonradan anladım ben de sizi, kusura bakmayın,

anlık Şu anda 1201 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (4 kayıtlı ve 1197 misafir) ben de bunu yakalamıştım. Allah ıslah etsin.

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
rating şahane bi şeylere vesile olsun da.
:islam-tr:

reytingden değil, dün dizide ebu suud, yunusun küfürde olduğunu söylemiş, haliyle insanlar acaba bu yunusun küfür ne diye googleye sordu googlede yanıtı bizden verdi. Tam isabet.. elhamdulillah. İnsanlar en azından bu konuda belamlardan uzak bir konu öğrendi ve öğrenecekde zira başka sitelerde bizde olan bu yazıyı almaya başlamış.

ibnikayyim Çevrimdışı

ibnikayyim

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
hayrı da şeri de en iyi Allah c.c bilir...Allah bazen kafirlerin liyle de bu dine yardım eder....bende izledim diziyi ve konu uzamadı orda kesildi soru işareti olarak bırakıldı...güzel de oldu...

Abdulmuizz Fida

Admin
Ete kemiğe büründüm …. Yunus diye göründüm.
Sıyırın eti kemiği, işte onun sesi, işte onun kendisi.
Ol kadiri kün feye kün, lutfedici sübhan benem.
Kesmeden rızkı veren cümlelere sultan benem.
Nutfeden Adem yaradan, yumurtadan kuş türeten.
Kudret dilini söyleten, zikreyleten sübhan benem.

Hem batinem hem zahirem, hem evvelem hem ahirem.
Bu cümlesini yaratıp tertib eden Yezdan benem.
Yoktur anda tercüman, andaki iş bana ayan..
Bin bir adı vardır bir adı da Yunus, ol sahibi Kur’an benem.

(Yunus Emre; Kültür Bakanlığı, 1275 Kültür eserleri 161, sayfa 361)

Yunus'un Şiirlerini Okumak Açıkça Küfürdür
9122
Muhteşem Yüzyıl İsimli Tv Filminde, Şeyhul islam Ebu's Suud : "Yunus'un Şiirlerini Okumak Açıkça Küfürdür" fetvası!

ibnikayyim Çevrimdışı

ibnikayyim

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
sırat sırat dedikleri kıldan ince kılıçtan keskin imiş varım üstüne köşkler saraylar yapasım gelir...... bu açıkca sıratı küçümsemek değilmidir...kendini garantilemişmiki bu gafil...Rasulullahın sa kızı zeynebe söylediği ; yavrucum senin babanın peygamber olması sana fayda vermeyecek.... sözünü duymamışmı

S Çevrimdışı

SaYFuLLaH

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Bu dizide Ebus Suud Efendi ticarette hile yapan bir adama ta'zir cezası olarak kulaklarını kapıya çiviletmiş. 1. İslam'da böyle bir tazir cezası var mıdır? (benim bildiğim tazir cezasının belirli sınırları, çeşitleri var), 2. Böyle bir olay vukuu bulmuş mudur? (Diziye tarihte olmamış olan şeyleri ekliyorlar).

Üst Ana Sayfa Alt