Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Şeytana İbadet Olur mu?

A Çevrimdışı

AllahuMevlana

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
"Ey Adem oğlu! Size şeytana değil sadece bana ibadet edin diye bildirmedim mi?" (Yasin: 60)

Ayetinde bildirdiği gibi şeytana tabi olmayı ona ibadet olarak isimlendirilmesine delildir. Allah-u Teâlâ halili İbrahim aleyhisselam’ın babasına söylediği sözleri anlatarak şöyle buyurmuştur:

- "Ey Babacığım! Şeytana ibadet etme. Muhakkak ki şeytan Rahmana karşı gelmiştir." (Meryem: 44)

Her kim Allah-u Teâlâ'ya hakkıyla ibadet etmez ve tabi olmazsa muhakkak ki bu kişi şeytana tabi olarak ona ibadet etmektedir. Burdan da birine ibadet etmek için illa ona secde etmemiz gerekmediğini anlıyoruz. Allah-u Teâlâ yalnız kendisine ihlaslı olarak ibadet edip, şeytana ibadet etmeyen kulları hakkında şöyle diyor:

" Muhakkak ki kullarım üzerinde senin hiçbir etkin yoktur." (Hicr: 42)
 
!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
İbadet ikiye ayrılır.
1-Allah'a karşı yapılan ibadet.
2-Allah'dan garyrısına karşı yapılan ibadet.

Çalışır para kazanır o parayla ekmek alıp hanımını ve çocuklarını doyurursun bu Allah'a karşı yapılan bir ibadettir.Ama tutup haram yollardan para kazanır yersen bu Allah'dan gayrısına yapılan ibadettir.

Allah için selamlaşır insanların derdi ile ilgilenirsen bu Allah'a karşı ibadettir.Ama tutup menfaat için,kibir için selam verirsen bu Allah'dan gayrsına ibadettir.

Bir kadını Allah için sever onunla Allah rızası için evlenip amaç,eksikleri gidermek hayırlı evladlar yetiştirmek olursa bu Allah için yapılan bir ibadet ama sen kızı fiziki,malı ve mülkü için seversen ve bunun için onunla olursan bu kadına karşı yapılan bir ibadet olur.

Allah için büyüklerini ziyaret eder onların sıkıntısını giderirsen bu Allaha karşı yapılan ibadet ama sırf onlara yalakalık olsun,onlardan maddi çıkar beklemek için yaparsan bu Allah'dan gayrısına yapılan ibadet olur...

Hak ve batıl durumunuzdayız ve durumumuzu hakdan yana kullanmak zorundayız..

Durum bundan ibaret..
Rabbim kendisine karşı yapamadığımız bilerek yada bilmeyerek işlediğimiz kötü ibadetleri affetsin ve bizleri lutfuyla lutuflandirsin.Bizleri doğru yoluna doğru olarak koysun.
amin...
 
Z Çevrimdışı

Zeyd bin Hârise

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Rabbim kendisine karşı yapamadığımız bilerek yada bilmeyerek işlediğimiz kötü ibadetleri affetsin ve bizleri lutfuyla lutuflandirsin.Bizleri doğru yoluna doğru olarak koysun.
amin...
 

Benzer konular

Üst Ana Sayfa Alt