Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

İlmi Konu Sigara

M Çevrimdışı

Mutedeyyin

Guest
günahlığı tartışılır mı

Allah cc af diliyorum eğer insanın ölümüne bu meret vesile olursa Allahualem belki intehar etmiş kadar günah olabilir

B Çevrimdışı

bernar fatma

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
insanlar iki gün de bir paket sigara içiyorlar sigara yerine birer bardak su içsinler hem zayıflarlar hem de böbrekleri çok iyi çalışır...yada sigara ya verdikleri parayı biriktirsinler bir yılda emin olun 2.5 milyardan fazla biriktirmiş olurlar ve bu parayı da sıkışınca kullanırlar...
tabiki bu bence sizce de doğru olmaz mı...

P Çevrimdışı

PeriliKral

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
açık alanda bile içilmesine karşıyım. inşallah gün gelir kimse sigara içmez.

R Çevrimdışı

Rahime_06

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
  • Ağız kokusu yapar, diş ve diş eti hastalıklarına yol açar.
  • Dudak, yanak ve gırtlak kanserine neden olur. Hatta sigarayı yakmadan dudağında taşıyan yada tütün çiğneyenlerde de ağız için kanserleri görülür.
  • Dilde, tat alma duyusunda bozulmalar olur.
  • Beyin hücrelerinin ölümüne yol açar. Öğrenme bozuklukları, hafıza zayıflığı ve erken bunama görülür.
  • Göz merceğinin saydamlığının azalmasına yani katarakta sebep olur.
  • Cildin yapısının bozulmasına neden olur. Leke ve kırışıklık oluşur. Selülitlere sebep olur.
  • Burunda koku alma duyusu azalır.
  • Sinüzit, farenjit, bademcik ve orta kulak iltihabı gibi üst solunum yolu hastalıklarına yol açar.
  • Damar sertliğini hızlandırır. Beyin ve kalpte damar tıkanıklığına neden olur. Kalp krizi ve tansiyon yükselmesi görülür.
  • Erkeklerde iktidarsızlığın başlıca sebeplerindendir. Ayrıca mesane kanserinin önemli nedenlerindendir.
  • Akciğerlerde çeşitli hasarlara, astım ve kronik bronşit gibi hastalıklara neden olur. Bronşlarda ve akciğerlerde birçok çeşit kanserin oluşmasına neden olur.
  • Gastrit, ülser ve reflü hastalığına sebep olur. Mide ve yemek borusu kanserine yol açar.
  • Gebelikte tüketilen sigara düşük doğumlara ve bebekte gelişme geriliğine neden olur.
  • Parmaklarda sararmaya ve tırnaklarda zayıflamaya yol açar.
  • Kemik erimesine neden olur.
  • Burger hastalığına sebep olur. Bu haslatık, el ve ayaklardan başlayarak tıkanıklığa yol açar ve uzuvların kesilmesi gerekir.
  • Vücutta yorgunluk, uykusuzluk hali, stres, gerilim, performansta düşme ve reflekslerde azalma görülür.
  • Pankreas kanseri riski artar.
  • Hastalık, yara ve ameliyat tedavileri uzun sürer.
  • Kullanılan ilaçları etkisizleştirebilir.
  • Bütçenize yük olur, çevre kirliliğine yol açar, yangınların en önemli sebeplerindendir.
  • Çocuklarınız kanseri önleyen genlerden yoksun hayata gelir.
  • Hamilelerde %10-15 eksik kiloda doğuma ve bebek zeka eksikliğiyle doğar.
  • Çevrenizdekileri de bu zararları verirsiniz. Çocuğunuzun sigaraya başlama oranı daha fazladır.

R Çevrimdışı

Rahime_06

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
images

samanpan Çevrimdışı

samanpan

.
Site Emektarı
kopya yaparken içindeki linkleri lütfen kopyalamayalım . yazıyı ekleyince kontrol edelim.

Maliik Çevrimdışı

Maliik

Üye
İslam-TR Üyesi
Allah bagimli olan herkesi kurtarsin :s paylasimlar cok guzel Rabbim razi olsun

I Çevrimdışı

ipekemlak

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
DEĞERLİ DOSTLARIM,
SİGARA İÇENLER ŞU SORUMA CEVAP VERİRLERSE İÇSİNLER AMA, VEREMEZLERSE LÜTFEN BIRAKSINLA VE KAZANSINLAR OLUR MU EFENDİM!..
-EY SİGARA İÇEN KERDEŞİM,SİGARA İÇTİĞİN MÜDDETÇE AĞZINI ETTUN OCAK-BURNUNU DA BACA-CEPLURUNİ VERDUN KALACA-RENGUN OLDU ALACA BULACA!..
DOĞRU MU SORUMA MUHAKKAK=EVET DİYECEKLERDİR DEĞİL Mİ?..
-YILLARCA BU FUŞKİYİ'(RİZE ŞİVESİYLE) İÇMEKLE ULAŞABİLDUN Mİ AMACA!?!?..
(CEVAP=HAYIR İSE) Kİ MUHAKKAK HAYIR DİYECEKTİR!..
-EH, NE HALT İŞLEMEYE BUGÜNE KADAR BU MELANETİ İÇTİN VE İÇMEĞE DE DEVAM EDİYORSUN KARDEŞİM!...DİYELİM KENDİSİNE.
……………………………………………………..
SON OLARAK:
PARASINI EL ALIR, DUMANINI YEL ALIR;
BUNU İÇEN İNSANLAR, DERİ-İSKELER KALIR!..
BÖYLE ZIKKIMI İÇMEK, YAKIŞIR MI BİR ERE;
SİGARADAN KURTULUP, “A SIKTIR” DE KANSERE!...
........
Abdulkadir İpekoğlu-Em.edb.öğretmeni-Rize

Sigaranın içilmesini sağlayan CİNLER’dir…Sigaranın dumanı ve kokusunu cinler çok sevdiğinden beyne talimat verirler ve sigara içimlerini sağlarlarmış…
Sigara içenlere karşı aşağıdaki ayetleri okuyup üfleyince, sigara içenlerde ani değişikleri göreceksiniz.
……
1-Vezkür ğabdena Eyyübü, iz na da Rabbehu enni messeni şeytanu binusbi ve azap. (Sad:41)
2-Vekul Rabbi eğuzubike min hemezatişşeyatin.Ve uğuzubike Rabbi en yehdurun. (Müminün:97-98)
3-Ve hıfzen bin külli şeytanın marid.(Saffat:7)
Rabbim, sigara içenlerin yardımcısı olsun, başka ne diyebiliriz ki!..Bir tane içilen sigaranın nikotini 12 saatte böbrekle temizleniyormuş ve böbrek günde ancak iki sigara temizleyebiliyorsa, gerisini sizler düşünün artık!..

La Yezal Çevrimdışı

La Yezal

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Allah bu tarz yollarda rahatlık- huzur arayanlara Basiret versin. .
Bırakmak isteyenlerede yardımcı olsun. .
Amin.

L Çevrimdışı

Leaff

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Ben askerde sigaraya alışmıştım. 8 sene boyunca içtim ama günde en fazla 3 dal, ne az ne fazla, hep aynı. Geçen aylarda içimde kitle olduğunu öğrendim. Doktor sigaradan demedi, sıkıntıdan dedi. Yoksa durduk yere çıkmaz dedi. Ben tabi doktoru umursamadım. Çünkü sıkıntıdan bile olsa bene " sigaradan" demesi gerekirdi. En azından bırakmam için. Hem ameliyat öncesi sonrası kullanmam da iyi değil. Ben kendimi şartlandırdım. Bu kesin sıkıntıdan değil, sigaradan çıkmıştır diye. Geçen ay bıraktım. Halen içmiyorum.

S Çevrimdışı

serkhan

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
iki konuşamadım faranjit oldum ve bu durum sigaradan kaynaklandı o kadar kızdım ki o dakika sigarayı bıraktım daha sonra bi test ediyim dedim nasıl oldum içemedim o kadar tiksinmişim sigaradan

D Çevrimdışı

demirsa

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
bende 14 yaşında başladım 5 sene içtim aradan bronşit olurdum senede bir kaç kez şimdi ise kronik astım sürekli ilaç kulanıyorum, içenler varsa hastalanamdan bırakın nefes alın nefes almak kada rgüzel birşey yok zaten sigara haramdır kendisine alim denilen tasavvuf bilginleir hariç ehli sünnet alimlerin hepsi haram olduğuna icma etmişler delillerde gösteriyroki sigara haramdır pisdir israftır öldürür haramdır, bırakmaya zorlananlar keçi boynuzu alsın cebine koysun sigara aklına geldimi keçi boynzu yesin çok faydalı oluyorazaltarak bırakmak daha etkili olur inşaallah bu bela başına musallat olmuş kardeşlerimiz kurtulurlar sigara bırakmakdaki en önemli unsur ise dua ve Allah a bu kondua söz verip takvalı olmak inşaallah i.çenler hasta olamdan bırakın akciğer hastalıkları çekilir gibi değil

A Çevrimdışı

Abdullah Yusuf

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
iki konuşamadım faranjit oldum ve bu durum sigaradan kaynaklandı o kadar kızdım ki o dakika sigarayı bıraktım daha sonra bi test ediyim dedim nasıl oldum içemedim o kadar tiksinmişim sigaradan

kardeşim maaşAAllah

ama birdaha test etme inşaAllah

A Çevrimdışı

Ademogluyuz

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
SİGARANIN ZARARLARI
01.Dini açıdan israftır. Allah`ta israf edenleri sevmez.
02.Savurganlıktır. Savurganlar şeytanın kardeşleridir.
03.Etki edicidir. Çocukları etkiler ve çocuklar sigaranın içilme-sini taklid ederler.
04.İbadetlerin insan üzerine ağır gelmesine ve nazarında sevimsizleş-mesine sebeb olur.
05.Sigara içene camide kalmak çok sevimsiz ve ağır gelir.
06.Sigara içene oruç tutmak zor gelir.
07.Sigara içen kişi rezil ve sefil insanlarla düşüp kalkar.
08.İyilerin meclislerine çok nadir uğrar.
09.Ömrün çoğu bu günahı işlemekle, yani almak ve içmekle geçer.
10.Kokusu ile kiramen-katibin meleklerine eziyet eder.
11.İnsanı devamlı takip eden meleklere eyiyet eder.
12.Allahın kelamını ve Resulün hadislerini okuyan mahallı pisler. Zira bu mahaller ağız, dil, boğaz ve göğüsdür. Sigara bunları mülevves eder.
13.Sigara içenle beraber olan, aynı ortamı paylaşan, beraber yürüyen müslümanlara zarar verir, eziyet eder. Hele camide!
14.Bedene zarar verir. Çünkü nikotin maddesi öldürücüdür. İnsanda tansıyon yükselmesine sebebiyet verir.
15.Sigara içen bedeninde bir çok hastalıklara uğrar. Örneğin: Yediklerini hazım etme zorlaşır. İdrar yolları ifsada uğrar.
16.Akciğerlerin iltihaplaşmasına sebep olur.
17.Öksürüğün çoğalmasına, balgamın artmasına ve burun akıntılarına sebeb olur.
18.Atardamarların bozulmasına ve özellikle sıkışmasına sebep olur.
19.Nefes darlığı meydana gelir.
20.Kalbin düzenli çalışmasını ve atışlarını bozar.
21.Sigara içen kendini ölürmeye ve intiharına yardım etmiş olur.
22.Gözler zayıflar ve göz yaşı ifrazatı çoğalır.
23.Peyderpey yemek iştahını zayıflatır.
24.Cinsel şehveti azalır, zayıflar ve hatta ansızın temelli kesilir, erkekliği sona erer.
25.Kulakların duyma gücü azalır.
26.Aklın zaafiyetine sebebiyet verir.
27.Kalpte çarpıntı meydana gelir.
28.Düşünme ve hifz etmeyi zayıflatır. Ayrıca hatırlıyamama hastalığına sebebiyet verir.
29.Ahmaklığı kalıtım yolu ile miras bırakır ve çok seri öfkelendirir.
30.Sigara içende cinnet ve deliliğin ortaya çıkmasına vesile olur.
31.Vücutta mikroplara karşı müdafaa eden kan hücrelerini tahrib eder.
32.Sinirlerin gücünün azalmasına sebep olur.
33.Akciğer tüberkiloz hastalığına sürükler.
34.Kalp krizinden ölüme sebebiyet verir.
35.Kan damarları kasılır - büzülür.
36.Kanser hastalığında sezilen eserler meydana getirir.
37.Sigara ağzı, dudakları ve boğazı siyahlatır, kara lekeler meydana getirir.
38.Dişleri siyahlatır, çürümesine, dökülmesine ve görüntünün çirkinleş-mesine sebep olur.
39.Sigara sebebi ile boğazda kanser olduğunda ağrı olur ve gırtlak tahrip olur ve dökülmeye başlar. Veyahut vücud organlarında felç olur.
40.Pis ve çirkin kokusundan dolayı zevcesinin ve aile evladının yanında sevilmeyen kişi olmasına sebebiyet verir.
41.Dini ve iktisadi açıdan zararı topluma sirayet eder.
42.Uykusuzluk hastalığına sebep olur ve bundan sürekli rahatsızdır.
43.Kişide koku alma özelliğini ve yeteneğini muattal eder veyahut zayıflatır.
44.Yangınların çoğu sigaradan kaynaklandığı herkese malumdur.
45.Bazı ilim adamları ve tabiblerin beyanına göre: Basur hastalığına sebeb olur, varsa artmasına sebebiyet verir.
46.Bazı alimlere göre, sigara içen bu masiyetten dolayı fasık olur, fasıkın şer´i mahkemede şahitliği geçerli olmaz, yani şahitliği kabul olmaz.
47.Bazı alimlere göre; sigara içen kişinin imameti sahih olmaz.
48.Bazı alimlere göre: Sigara içen kişiye sigara içerken selam verilmez.
49.Karaciğerlerde kuruma meydana getirir. Bağırsak yaralarına sebebiyet veren en önemli sebeplerden biridir.
50.Bazı doktorların beyanına göre; Genel bir felç hastalığına sebebiyet verir.
51.Kılcaldamarların tıkanmasına sebep olur. Bu nedenle kan hareket etmez ve ayaklar - bacaklar kesilir.
52.Soğan ve sarmısak haram değil, bilakis bir çok derde devadır. Fakat kokusu kötü olduğu için Peygamberimiz bunları yiyenler camiye gelmesin, evinde otursun diyor. Buna kıyasla sigarayı nereye koyarsınız?!
53.Sigara çevreyi rahatsiz ettiği için, kul hakkına girer.
54.Hamile ve emzikli kadınlara yüzde yüz zararlıdır.
55.Binlerce insan aç ve bi-ilaç yaşarken, keyif için sigara içen kişinin bu hali kardeşliğin ve insanlığın neresine sığar?!
56.Mizan terazide ameller tartılırken, sigara parası hangi kefeye konacak?!
57.Bir ömür boyu bir kaç hac parasını göz önünde yakmak, akıllı insan işimidir?!
58.Konuşmadığı ve selam vermediği din kardeşinden sigara istemesi veyahut ateş istemesi akıl işimidir?!
59.Bazı alimlerin katında sigara içene kırk değnek şer'i ceza uygulanır. Çünkü sigara bir çok yönü ile içki gibi haramdır.
60.Ayet: Peygamber onlara habis olanları haram kılar!
-------------------------------------------
Muderrisim Hocadan...
Ayasofya Camii
Leunis str.31
Hildesheim- Almanya

Ö Çevrimdışı

Öğrenci Gökhan

Üye
İslam-TR Üyesi
Gaşiye 7.ayet buna nasıl delil oluyor onu anlamadım. Ayett cehennemde ki kaynar su pınarından bahsediliyor. Yazı genel olarak güzel Allah razı olsun.