Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Şii, Sunni Kardeşliği Nasıl Sağlanır?

H Çevrimdışı

hakandogru

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun Aleykum Ben Sünniyim hanımın Şii... Caferi meshebine itikat ediyor Hangisi doğru yolda hangisi yanlış yolda diye bir araştırma içine girdik. Şiilerin sahabeye hakaretleri ve bir çok peygamber efendimizin soyuna küfürleri aşikar . Sünnilerinde Ehl-i Beyt' e olan küfürlerini , hakaretlerini vs. gördüm . Ben bu konuda açıklık getirilmesini istiyorum bir çok din adamına sordum ve tatmin edici bir sonuç bulmadım . Ayetlere hadislere göre iki tarafında hata yaptığı ap açık ortada . Ameller hususunda bir çok fark göz önünde . Eşim hadislere ve sünnete uyma konusunda hiç bir sıkıntısı yok orucunu ve namazını kılar fakat bu ameller hususunda farklılıklar var. Sorunu çözmek için ne yapmamız lazım. Bu Müslüman kardeş düşmanlığı neredendir.. Bana video .pdf ile açıklarsanız sevinirim Esselamu aleykum ...

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Selamun Aleykum Ben Sünniyim hanımın Şii... Caferi meshebine itikat ediyor Hangisi doğru yolda hangisi yanlış yolda diye bir araştırma içine girdik. Şiilerin sahabeye hakaretleri ve bir çok peygamber efendimizin soyuna küfürleri aşikar . Sünnilerinde Ehl-i Beyt' e olan küfürlerini , hakaretlerini vs. gördüm . Ben bu konuda açıklık getirilmesini istiyorum bir çok din adamına sordum ve tatmin edici bir sonuç bulmadım . Ayetlere hadislere göre iki tarafında hata yaptığı ap açık ortada . Ameller hususunda bir çok fark göz önünde . Eşim hadislere ve sünnete uyma konusunda hiç bir sıkıntısı yok orucunu ve namazını kılar fakat bu ameller hususunda farklılıklar var. Sorunu çözmek için ne yapmamız lazım. Bu Müslüman kardeş düşmanlığı neredendir.. Bana video .pdf ile açıklarsanız sevinirim Esselamu aleykum ...

Aleykum selam we rahmetullah;

Hiç bir sunni, Ehl-i Beyt'e hakaret ve küfür etmez! Ehl-i Beyt demek sahabedir, Yani genel anlamıyla Rasulullahın hanımları (r.anha), Ali, Hasan , Huseyin (r.anh) olmak üzere bununla beraber Şianın kendisine yakın gördüğü ashabdan Ebu Zerr, Abbas, Selman (r.anhum) vb gibi sahabeler aynı zamanda sunnilerin göz bebeği olan sahabelerdir. Kendilerini hayırla anmaktan, rahmet dilemekten başka bir şey yapmazlar. Fakat Şia'nın Mu'minlerin annesi Aişe (r.anha) zina iftirası ve Cennetle mujdelenmiş sahabalere, sözde Ali (r.anh)ın hilafetini gasb ettikleri için zalim diyerek 3 Halife'ye nasıl sövüp küfrettikleri aşikâre ortadadır. Bugün Şia'nın çok büyük ekserisi (Takiyye yapma ihtiyacı duymayan) alenen hakaret etmektedir.

Şia, ehli sunnetin hiç bir hadisini kabul etmez , tâ ki râvisi Ehl-i beytten olsun. Ayrıca 12 imam inancı vardır ki, bunlara verilen özellikler peygamber gib hatta daha da ötedir. Kabirlerden, türbelerden yardım dilenmesi zaten akideleridir. Fakat bu durum sunnilerde şahsi hataların haricinde akaid meselesi değildir.
Bu ihtilaf, Ali (r.anh)'ın Muaviye ile olan hakem hadisesi ile meydana gelmiş, Ali (r.anh)ın safında bulunanların bir kısmı tekfirde aşırıya kaçarak Ali'yi tekfire vararak Harici'leşmesine; bir kısımda sevgide aşırıya kaçarak Şii'leşmesine sebeb vermiş ve hâlen sürmektedir.

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
selamu aleykum peki bu gaflet , düşmanlığın ilk çıkış sebebi nedir?

Aleykum selam we rahmetullah, üstteki yazımda değinmiştim:
Bu ihtilaf, Ali (r.anh)'ın Muaviye ile olan hakem hadisesi ile meydana gelmiş, Ali (r.anh)ın safında bulunanların bir kısmı tekfirde aşırıya kaçarak Ali'yi tekfire vararak Harici'leşmesine; bir kısımda sevgide aşırıya kaçarak Şii'leşmesine sebeb vermiş ve hâlen sürmektedir.

Üst Ana Sayfa Alt