Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Sıkıntılar Kurtuluşun Göstergesidir

Muddessir Çevrimdışı

Muddessir

الحمد الله
Frm. Yöneticisi
‘O, (insanlar) umutlarını kestikten sonra yağmuru indiren, rahmetini her tarafa yayandır…’ (Şura/28)

‘…Allah dilediği kullarına yağmuru nasip edince onlar sevinirler.’ (Rum/48)

Resulullah s.a.v şöyle buyurur;

‘…Kurtuluş sıkıntılarla birliktedir…’ (İmam Ahmed)

Ve yine Resulullah s.a.v şöyle buyurur;

‘Rabbimiz (hallerinin) değişmesi yakın olduğu halde kulların ümitsizliğe kapılmasına güler.’ (İmam Ahmed)

Ey Müslümanlar bilin ki! Çekilen sıkıntılar ne kadar şiddetli olursa kurtuluş o kadar yakındır. Şüphesiz ki bu Allah ve Resulünün vaadidir. Ve şüphesiz ki Allah ve Resulü doğru söylemiştir.

Ey Müslümanlar! Kuran’da zorluk ve sıkıntılardan sonra kurtuluşa erenlerin zikredildiği birçok ayet vardır…
Mesela;

Nuh aleyhi selam… Yaşadığı tüm zorluk ve sıkıntılardan sonra iman edenlerle birlikte kurtuluş gemisine binerek kurtulmuştur…

İbrahim aleyhi selam… Kavmi tarafından ateşe atıldığında, ateşin Allah’ın izniyle serin ve selamet olması…

Yine oğlunu kurban etmekle imtihan edildikten sonra koçun fidye olarak kabul edilmesi ve bu imtihandan Allah’ın rızasını kazanarak kurtulmaları…

Musa aleyhi selam… Mısır’dan ayrılırken Firavun ve askerleri tarafından sıkıştırılması ve Allah’ın, Firavun ve avanesini denizde boğup Musa ve beraberinde olan Müslümanları kurtarması…

Ve yine Yusuf aleyhi selam… Köle olarak satılıp, senelerce hapiste kalması ve daha sonra Mısır’a hükümdar olması Kuran’daki kıssalardan sadece bazılarıdır…

Ey Kurtuluşa ermek isteyen kişi! Şiddetli sıkıntılara sabır ve salih amellerle karşı koymalısın… Sabır ve salih amel, şiddetli sıkıntılardan kurtuluşa çıkışın biletidir. Sıkıntılardan sonra kurtuluşa, korkulardan sonra güvenliğe çıkmak için, izlenecek kurtuluş adımlarını takip etmelisin. Allah s.w.t şöyle buyurur;

‘Ey İman edenler! Rüku edin, secde edin, Rabbinize ibadet edin ve hayır işler yapın. Umulur ki kurtuluşa erersiniz. (Hac/77)

‘Allah, içinizden iman edenlere ve salih amellerde bulunanlara vadetmiştir; Hiç şüphesiz onlardan öncekileri nasıl güç ve iktidar sahibi kıldıysa, onları da yeryüzünde güç ve iktidar sahibi kılacak. Kendileri için seçip beğendiği dini kendileriyle sağlamlaştıracak ve onları, korkularından sonra emniyete kavuşturacaktır. Onlar, yalnız bana ibadet ederler ve bana hiçbir şeyi ortak koşmazlar. Bundan sonra kim inkar ederse, onlar fasıkların ta kendileridir.’ (Nur/55)

Bera b. Azib r.a diyor ki; ‘Biz, şiddetli bir korku içindeyken bu ayet nazil oldu.’ (İbni-Kesir)

Allah’ın kurtuluş vaadi, şiddetli korku ve sıkıntı zamanında gelmiştir. O halde sıkıntılar şiddetlenince Allah’ın bu vaadiyle gönüller ferahlamalıdır. Korku ve sıkıntılardan kurtulmak isteyen kimselerin, bu ayetlerde bulunan kurtuluş adımlarını takip etmesi gerekir… Bunlar; İman edip Allah’a şerik koşmamak, namazı kılmak ve salih amellerde bulunmaktır. Kurtuluşa erenler bu vasıflarla kurtuluşa ermiştir. Yunus aleyhi selam, Allah’a dua etmek ve O’nu zikretmekten başka bir şeyle kurtulmamıştır;

‘Zunnun’u (Yunus’u hatırla)! Hani (o kavmine) kızarak gitmişti de kendisini sıkıştırmayacağımızı zannetmişti. Nihayet (balığın karnında) karanlıklar içinde; ‘Senden başka hak bir ilah yoktur. Seni tenzih ederim. Şüphesiz ki ben kendime zulmedenlerden oldum’ diye dua etmişti.

Biz de onun duasını kabul ettik ve onu sıkıntıdan kurtardık. İşte biz iman edenleri böyle kurtarırız.’ (Enbiya/87-88)

Kurtuluş adımlarını takip edin… Allah’a ve Resulüne itaat ise kurtuluşun en sağlam adımıdır;

‘Aralarında hükmetmesi için, Allah’a ve Resulüne çağrıldıkları zaman müminlerin sözü; ‘İşittik ve itaat ettik’ demeleridir. İşte kurtuluşa erenler bunlardır.’ (Nur/51)

Ey sıkıntılara gark olmuş kişi! Sabır ve namaz ile Allah’tan yardım iste!

‘Ey iman edenler! Sabır (oruç) ve namaz ile Allah’tan yardım isteyin. Şüphesiz ki Allah sabredenlerle beraberdir.’ (Bakara/153)

Allah sabredenler ile beraber ise ve ona sıkıntılardan kurtulma sözü vermiş ise, o halde gelen sıkıntılardan dolayı üzüntü duyma!

لاَ تَحْزَنْ إِنَّ اللّهَ مَعَنَا

‘…Üzülme! Allah bizimledir…’ (Tevbe/40)

Ey Müslümanlar! Sıkıntılar iman edenleri gevşetip ümitsizliğe düşürmez. Çünkü onlar bilir ki gelen sıkıntılar ya yapmış olduğu günahlar sebebiyle veya Allah’ın derecesini yükseltmeyi murad etmesi sebebiyledir. O halde çekilen sıkıntılar kutsaldır. Sakın isyan etme! Sakın gevşeme! Sakın üzülme!

‘Gevşemeyin, üzülmeyin, eğer iman etmişseniz üstün gelecek olanlar sizlersiniz.’ (Ali-İmran/139)

‘Yardım yakındır, yakın olması umulur… Kişiye yardımın en yakın olduğu an, hiç kuşkusuz ümit kestiği andır…’

Başına bir zorluk geldiğinde hemen kolaylık bekle! Zira Allah s.w.t ‘Her zorluğun ardından bir kolaylık vardır’ diye hükmetmiştir…

remziocaktan Çevrimdışı

remziocaktan

Namahrem ile yazisma yok
İslam-TR Üyesi
Insirah .suresi... bol.bool okumamiz gereken bir sure manasini dusunerek ve tefekkurle okuyup dusunmek.lazim derin derin..:)

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Guncel

Üst Ana Sayfa Alt