Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Sıkıntılarımın Çözümü İçin Ne Yapmalıyım?

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبنا الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
ALLAH razı olsun abla, çok önemli bir konuya değinmişsin.
ALLAH'ın en önem verdiği, o hal üzere ölse hiçbir ibadetinin dünya ve ahirette kabul edilmeyeceği Tevhid/Şirk konusuna her şeyden önce dikkat etmek gerekir.
Elif Hanımı tanımadığımız için onun neye nasıl inandığını bilmiyoruz. Bu yüzden de en önemli konudan başlanıp gidilmesi gerek.

Tevhid, şirk, bidat konuları hakkında neler biliyorsunuz?
Ayrıca hocalara, rukyeciye gittiğinizi söylemişsiniz fakat hangi hoca hangi rukyeci? Yaptıkları uygulamalar sahih mi mesela?
Yoksa şu yıldız nameye bakan, anlamsız ya da büyü sembolleri olan karalamalar yapıp muskalar yazan hurafeci hocalar mı?
Günümüzde en çok onlara gidiliyor malesef. İnsanlar şifayı bu gibi hurafecilerde, sahte hocalarda arıyor. Kimisi de kabirde yatan ölülerden medet umuyor onları ziyaret ediyor.

Kaldı ki eğer nazar veya büyü ise bu tek seferde şifa bulmayabilir. Kimisi her gün rukye oluyor şifa bulana kadar.

Kişinin tam bir selamete ve şifaya kavuşması için ALLAH'a şirk koştuğu ve bidat olarak yaptığı ne varsa onlardan uzaklaşması gerekir. Bir kalpte hem ALLAH ve ALLAH'ın razı oldukları hem de düşmanları bir arada olamaz.
Amin ecmain uhtim, aynen çok önemli ve herkesin farkında olması gereken detaylara değinmişsin sen de, dilerim okuyan herkese faydalı olur. Çareler böyle yanlış yerlerde aranınca; hurafeler, şirk ve bid'at olan şeylere bulaşıldıkça: çözüm bulmak bir yana sorun daha da derinleşiyor, kökleşiyor. Bunların bu dünyadaki sıkıntıları ayrı ve aslında önemsiz de; asıl: ahirette de cezasının olacak olması korkutucu.

Rabbim insanları hak görünümlü batıl inançlardan korusun. Daha yeni bir hanımla tanıştım, 10 yılı aşkın zamandır depresyon, panik atak vs. Ne psikologlar fayda vermiş, ne hocalar; ki gittiği hocalara bakarsak hep caiz olmayan şeyler yaptırmışlar. (Türbelerden fayda bulmaya çalışması da en kötülerden, çünkü bu şirk. İnsan şirk işler de, Allah onu hiç hayra ulaştırır mı? Kişi hayra ulaştığını sansa bile, bu durumdakilerin ahirette ödeyecekleri bedelleri bilse "elhamdülillah kurtuldum" demez, çünkü bu işlerin nihai acı sonu var bir de.) Elhamdülillah bu hanım öğüt dinleyenlerden oldu da, şu an öğrendikleri vesilesi ile günden güne iyiye gidiyor. Takip ettiği ne kadar hurafeci bid'atçı hoca veya sözde psikoloji sayfası varsa hepsini takipten çıktı ve okuduğu/dinlediği ne varsa "Kur'an'da sünnette bu var mı?" diye araştırıyor artık ve aklına gelen düşünceleri "bu şeytan vesvesesi mi?" diye mantık süzgecinden geçiriyor. Ve fark ettiklerine de (ki fark ettikten sonrası kolay) nasıl karşılık vereceğini biliyor. Bunları anlatıyorum, çünkü asıl asıl kurtuluş: kişinin "şeytanın vesveseleriyle kendine nasıl geldiğini, nasıl fısıldadığını" fark edebilmesinde.

Bu arada ben sahih rukyenin caiz ve faydalı olduğuna inanan biriyim. Ancak kişi kendi kalbini yönetmeyi, kalbine düşen vesveseleri fark etmeyi bilmiyor ve onlarla nasıl mücadele edeceğini bilmiyorsa, herhangi bir rukye kişiye bunu öğretecek değildir. Haliyle kısa bir süre ferahlar, ardınca gerisin geri eski haline döner. Ve işin kötü kısmı: bu durumu tekrar tekrar yaşadıkça, sürekli eski haline döndükçe düzeleceğine dair inancı da kalmaz; haliyle: Allah kutsi bir hadiste ne diyor? "Ben kulumun zannı üzereyim"; kişi Allah'ın onu düzeltmeyeceğine inanırsa, aynen bu zannı gerçek olur. Yani sırf umudu diri olmadığı için düzelemez.

İşte bu yüzden asıl çözüm: şeytanın vesveselerine karşı bilinçlenmekle. Onun hilelerini bilmeyen: onun açtığı her hendeğe düşer, kurduğu her engele takılır. Çözüm bilinçte, başka hiçbir şeyde değil.

...

Bu vesile ile okuyan herkesin bir pay çıkaracağını umarım bundan. Hepimizin yakınları içinde bu tür durumlara düşmüş kişiler olabilir veya bizzat kendisi; herkes bu konuda daha detaylı düşünmeyi bir alışkanlık haline getirmeli ve bunları, en çok bunları öğütlemeli.

Cümleten Allah'a emanetsiniz kardeşler.

Üst Ana Sayfa Alt