Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Somali'de işgal geliyorum dedi

MuhacirSelman Çevrimdışı

MuhacirSelman

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Al_Shabab.jpg
[FONT=Century Gothic, Trebuchet Ms, serif] Somali'nin yüzde 85'ini elinde bulunduran Şebab hareketinin yardımlara izin vermediği, bölgesel istikrarı bozduğu, ve yardım çalışanlarını kaçırdığı gerekçesiyle Kenya ordusu ülkede 12 bin Afrika Birliği, Blackwater, BM ve ABD'nin fiilen sürdürdüğü işgale destek amacıyla ülke topraklarına girdi.
[FONT=Century Gothic, Trebuchet Ms, serif]Bir görgü tanığı BBC'ye Kenya askerlerini taşıyan 25 zırhlı aracın Dhobley kasabası yakınlarında sınırı geçtiklerini gördüğünü aktardı.
[FONT=Century Gothic, Trebuchet Ms, serif] Somalili bir askeri yetkili de Reuters'e savaş uçaklarının iki El Şebab üssüne saldırdıklarını söyledi, ancak bu uçakların Kenya'ya ait olduğunu doğrulayamayacağını kaydetti.
El Şebab'ın önde gelen isimlerinden Şeyh Hasan Turki ise Kenya güçlerini püskürteceklerini belirterek, ''Kenya kutsal topraklarımıza girerek Somali'nin egemenlik haklarını ihlal etti, hayal kırıklığına uğramış bir şekilde geri döneceklerini garanti edebilirim'' dedi.

Müslüman'ların Zekatıyla İşgal İddiası

[FONT=Century Gothic, Trebuchet Ms, serif] Şebab'a yakın kaynaklar uzun süredir yardımlara izin verdiklerini, korsanlara karşı mücadele ettiklerini ve kıtlık bahanesiyle BM ve Avrupa'nın ülkeye tüm İslam dünyasında devam etmekte olan Haçlı saldırıları kapsamında askeri işgal düzenlemek istediklerini iddia etmişti. Genç Mücahidler Hareketi İslam dünyasındaki cemaat ve STK'lar aracılığıyla toplanan kurban ve zekat paralarının İslama karşı savaştığını iddia ettikleri Şeyh Şerif yönetimine gideceğini iddia etmişti.Şebab İşgalin Müslümanların fakir halka yaptıkları yardımlarla gerçekleşeceğini açıklamış misyoner amaç taşımayan, organ kaçakçılığı yapmayan ve hareket aleyhine ajanlık faaliyeti yürütmeyen her türlü organizasyonun yardımına müsade edeceklerini duyurmuştu. Şeyh Şerif yönetiminin Somali'li çocukların organlarının Avrupa ve Amerika'ya kaçırılmasına yardım ettiği, yardımları Şebab'a karşı savaşta kullandığı Türkiye gazetesi tarafından ıspatlanmıştı.

Şebab'ın yardımlara izin vermediği iddialarına karşın Türkiye'de yardım faaliyetleriyle tanınan İHH gönüllüleri Şebab bölgesine girmiş ve Şebab'ın yardımlara izin verdiğini kamuoyuna olayın farklı lanse edildiğini açıklamışlardı. İHH isimli yardım kurumunun çalışanları Şeyh Şerif yönetimi tarafından 22 saat gözaltına alınmış daha sonra Şeyh Şerif yönetimi Şebab bölgesindeki fakir halka yapılacak her türlü yardımı yasaklamıştı. İslam Relief isimli Avrupa tabanlı bir yardım kuruluşu ve Suudi Arabistan'da faaliyet gösteren bir yardım organizasyonu da Şebab kontrolündeki bölgelere yardım ulaştırmıştı. Kenya'nın işgaline ABD, Afrika Birliği, BM ve NATO'nunda destek verdiği bildiriliyor. Operasyonda tıpkı 2006 yılında olduğu gibi Şebab'ın halka zarar gelmemesi amacıyla dağlara çekilip gerilla savaşı yürütmesi muhtemel görünüyor. Türbe Yıkıyor İddiasıŞeyh Şerif yönetimi Şebab'a karşı savaşta İslam dünyasının desteğini almak için Şebab'ın türbeleri yıktığı iddialarında bulunmuş ve Sufi bir hareket olan Ehli Sünnet isimli bir hareket de Şebab'a karşı savaş kararı almıştı. Ehli Sünnet isimli cemaatin ABD ve Etyopya'dan askeri destek aldığı daha sonra bazı belgelerle ortaya çıkmıştı.

Kaynak : Pressmedya.com