Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Sorgulama

G Çevrimdışı

gokahn40

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Arkadaşlar bugün dershanede felesefe hocamızın bize sorduğu soru şuydu;

"Tanrının var olduğunu nerden biliyorsunuz ya yoksa var diyorsanız kanıtı nedir ?"

Şimdi ben cevabını verdim ancak gelecek haftada bu konuyu konaşacağız sanırım ben istiyorumki hocaya öyle bir cevap vereyimki bana diyecek sözü olmasın sizinde fikirlerinizi almak istiyorum ve de Kuran da bununla ilgili (Allahın varlığını sorgulamak) geçen hadisler var ise yazarsanız sevinirim teşekkürler.

T Çevrimdışı

takva1

Guest
Kuran-ı Kerim Allağın varlığının en büyük ispatlarından biri bunun aksini inkar eden varmı?

J Çevrimdışı

jihat fisabilillah

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
iman felseficilerin fikirleriyle elde edilen bir şey değildir bana göre o yüzden tartışmayı kazanmaya çalışmaktan öte yapacak bir şeyimiz yoktur

önce materyalist felsefenin yani evrenin ezeliğini savunan görüşün çürüdüğü belirt ve big bang den gir derim maksimum kütle ve sıfır hacimden yani yokluktan bir evren bir diyazn ortaya çıkıyor (dizayn bir düzenleyicinin göstergesidir islamın bu konuda benim bildiğim argumanı budur) okyanus kenarıında bulduğun cep telefonunu okyanus yapmış demezsin bunun bir dizaynır ı vardır dersin.maddeyi aktif hale getirip bir noktada varoluşa sebep olan şey maddenin kendisi olamaz çünkü maddede bir bilinç yoktur bunu yapan bir enerji bir güç olması gerektiği gibi bu gücün bunu tetikleyecek bir bilinci olması gerekir.Bu güç de Allah dır.eğer madde kendiliğinden hep var idiyse niye sonsuz süre içinde bu patlamayı gerçekleştirmemiş de 14 milyar yıl önce bu patlamayı gerçekleştirmiştir bu değişimin kaynağı bilinci olmayan ve içinde değişimi barındırmayan madde olamaz.

ikinci nokta zamanın ve maddedin bir başlangıç anının olduğunun ispatıdır ki bu da şöyledir eğer madde sonsuz yıl dan beri varsa bizim bu günü yaşamamız için sonsuz yıl geçmesine ihtiyaç vardır ki biz bu ana hiç ulaşamayız demektir

üçüncü seküler geçinenleri kendi silahıyla vurmaktır .hocana mantığın kurucu aristonun tanrıyı inkar etmenin mantıksızlık olduğunu söylediğini söylersin aristoya önem verir o kafa

hocaya bir de şunu söyle tanrının varlığını ispat edip dine inanmak bir yöntem olduğu gibi dinin argunmanlarının doğruluğunu tespit edip Allaha ulaşmak da mümkündür onun için de dini bilmek gerekir.

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
G Çevrimdışı

gokahn40

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Cevaplar için teşekkürler kardeşlerim
el muhacir verdiğin link deki metni tamamen okudum ve bana bunu okuma fırsatını verdigin için çok teşekkür ederim çok iyidi

jihat sen felsefeden bayağı anlıyor gibi konuşmuşsun ama ben o kadar anlamıyorum senin dediklerini uyguulasam ve hoca bunlarla ilgili birşey sorsa cevap veremem ama güzeldi bundan basitleştirerek faydalanacağım

adalet seninde fikirlerin faydalı oldu teşekkürler

takva benimde ilk tepkim bu olmuştu "Kuranı Kerim bunun en büyük kanıtıdır" demiştim ama sorgulama bitmiyor

Kuran'ı Allahın gönderdiğini , Peygamberlerin varolduğunu nerden biliyorsun gibi sorular geliyor ama haftaya yeniden derse geçtiğimizde her konuda hazırlıklı olacağım hepinize çok teşekkürler, hocanın fikirlerinin çok saçma olduğunu bu konuda artışmanın bile çok yanlış olduğunun farkındayım ama onun tartışmayı kazanmasına izin veremem cevap veremeyecek olan o olmalıdır.

Enfal.571 Çevrimdışı

Enfal.571

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
gokahn40 kardes, üstteki mesajini biraz degistirdim. unutma kardes "yaratmak" yalnizca Allaha mahsusdur, yegane ve tek Yaratici O´dur bunu unutma insaAllah, insanlar sadece vesiledir. yazarken ne yazdigimiza dikkat edelim insaAllah.
selamun aleykum

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
ALLAH razı olsun üyelik akhi ateist kıza verdiği cevaplar adlı videosuda çok güzel özellikle bir erkeğe dört kadın meselesine verdiği örnek :)

Üst Ana Sayfa Alt