Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Sosyal Fobi

• Konbuyu başlatan denizerbudak
  • Başlangıç tarihi
D Çevrimdışı

denizerbudak

Guest
Sosyal Fobi
Sosyal fobi, sosyal ortamlardan kaçınma davranışı ile kendini gösteren bir bozukluktur ve genellikle ön ergenlik döneminde başlamakla birlikte, daha küçük çocuklarda da görülebilmektedir.

Sosyal fobide çocuk, aile ve alıştığı ortam dışındaki kişilerle ilişki kurmaktan kaçınır. Yaşıtları dahi olsa, kişilerle etkileşime girerken aşırı korku ve kaygı yaşar, göz teması kurmaktan sakınır, aktivitelere girmekte zorlanır. Kendisine şaka yapılmasından rahatsızlık duyar, ev dışında yemek yerken ve tuvalete giderken kaygılanır. Bu çocuklar ayrıca, okul ortamında derse katılmaktan, söz hakkı almaktan çekinirler ve konuşma hakkı verildiğinde de yoğun endişe duyarlar. Sınıf içerisinde çok sessizdirler, fikir sahibi oldukları konularda bile katılım gösteremezler. Yanlış bir şey söyleme ve alay edilme düşüncesi ile tahtaya kalkmak ve sınıf önünde konuşmak istemezler.

Sosyal fobi yaşayan çocuklar, hissettikleri yoğun kaygı ve korku nedeniyle, performanslarını okul ortamında maksimum düzeyde yansıtamazlar. Bu nedenle, bazen öğretmenleri tarafından anlamada zorluk çeken veya başarısız çocuklar olarak tanımlanırlar. Bunun yanısıra, arkadaşlarıyla herhangi bir sosyal aktiviteye girmekten çekindikleri için, görmezden gelinirler ve sözlü veya sözsüz kaba davranışlara maruz kalırlar.

Sosyal fobi, çekingenlik veya utangaçlıkla karıştırılmamalıdır. Bazı çocuklar kişilik özelliği olarak diğer çocuklara oranla daha içe kapanıktırlar. Bu tarz çocuklar, sosyal fobi yaşayan çocuklardan farklı olarak, bulundukları ortamda çok fazla iletişime geçmeseler de ortamdan keyif alırlar, sorulan sorulara cevap verirler. Yoğun bir şekilde hata yapmak ve küçük düşmekten korkmadıkları için, emin oldukları konularda görüşlerini ifade ederler. Otoriteyle ilişkiyi başlatmakta zorlansalar da, yaşıtlarıyla iletişim konusunda büyük problemler yaşamazlar. Bunun yanısıra utangaç veya çekingen çocuklar, herhangi bir müdahale olmadan da alıştıkları ortamda iletişimlerini arttırırlar ve yaşamlarının sonraki dönemlerinde daha aktif olabilirler.

Çocuklarda Sosyal Fobinin Nedenleri
Yapılan araştırmalara göre, sosyal fobiye genetik, biyolojik ve çevresel etkenler neden olabilmektedir. Biyolojik açıdan yapılan çalışmalara bakıldığında, beyinde sinirler arası iletişimi sağlayan kimyasallardan serotonin dengesizliği ile beynin bölümlerinden amigdalanın fazla çalışmasının sosyal fobiyle ilişkili olduğu düşünülmektedir.

Genetikle ilgili yapılan çalışmalarda, sosyal fobi yaşayan çocukların ebeveynlerinde de bu duruma rastlanmıştır. Bunun yanısıra, baskıcı ve aşırı koruyucu anne baba tutumu, iletişim ve etkileşimde problem yaşayan ebeveynleri model alma, duygusal ve fiziksel istismar gibi çevresel faktörler de sosyal fobinin oluşumu için risk taşımaktadır.

Çocuklarda Sosyal Fobinin Tedavisi
Sosyal fobinin tedavisinde yoğunlukla psikoterapiden faydalanılır. Gerek görüldüğü durumlarda ilaç tedavisinden yararlanılmalıdır. Sosyal fobi, çocuğun yaşamının tüm alanlarında problemlere yol açtığı için, tedavi ekibi; aile ve okul ile işbirliği içerisinde olmalıdır.

Psikoterapide, çocukta kaygı uyandıran durumlar tespit edilir ve bu durumlarla baş etme yöntemleri kazandırılmaya çalışılır. Ayrıca çocuktaki yanlış ve negatif düşünceler değiştirilmeye çalışılır. Süreçten daha olumlu sonuçlar almak için okul ve aile, çocuğa karşı daha anlayışlı olmalı, yaşına uygun sorumluluklar vererek çocuğu motive etmeli, baskıcı ya da aşırı korumacı bir tutum sergilemekten kaçınmalıdırlar.

kaynak: mood.ist

Moderatör tarafında düzenlendi:
akeyi Çevrimdışı

akeyi

Üye
İslam-TR Üyesi
bence sosyal fobi bir yerde çok iyi birşey sonuçta inzivaya çekilmek diye birşey var. bunlarda bu hastalık vesilesiyle bir nevi inzivaya çekilmiş oluyorlar. tabi bence hastalık değil bu sosyal fobi fobi sanırım korkmak demek yani sosyal korkmak sosyal korkmak demek yani sosyal den korkmak demek burda sosyal sanırım topluluk topluluktan korkmak. şimdi ben bakıyorum benim annem ölecek hasta olsa bakılmaya muhtaç olsa ilaç parası lazım olsa zorunda olsa babam hastanede yatıyor olsa kardeşlerime acayip şekilde para lazım olsa benim ne yapmam lazım çalışmam lazım değil mi şimdi ben gitsem bir firmada çalışmak için işe başvursam adamlar deseler ki 4 kişi alacağız ama üniversite mezunu şimdi bakıyoruz bir kişinin üniversiteye girmesi için puan gerekiyor puanlar içinde diğerlerinden iyi olması gerekiyor yani iyi olması değilde diğerlerinden iyi olması gerekiyor bu beni ne yapar diğerleri kötü olsa benim iyiliğime olur mantığına getirir bu şekilde üniversiteye girerim üniversitedede aynı şekilde birinci olmak için aynısı belki sınıf geçmek için aynısı sonra gelelim iş başvurusuna eğer 40 kişi varsa başvuran benim bu kişilerden iyi olsam yeter iyi olamasamda bunların hastalığını istemem yani hasta olup mülakata girmemelerini istemem benim için iyi olur bu sebeple bu sistem beni bunların kötülüğünü istemeye itiyor mu itiyor. sonuçta buda demektir ki bu sistem kötü bir sistem. o sebebten ötürü sosyal fobi belki bu sistemi beğenmediğinden olabilir yani insan vucudunun bu sistemi istememesi bu kötülük yüzünden oluyor olabilir yani genel olarak bakıldığında insanın fıtratını bunu istememek olduğundan olabilir. Ama yok bu sosyal fobi insanlarla kaynaşma insanlarla arası iyi olması ise o zamanda insanlara bakınca kötü olduğunu düşündüğünden olabilir. Yani insanlarla kaynaşmaktan korkuyor olamaz neden çünkü kendi gibi düşünür diğer insanları. yani zaten cemaatlerde falan böyle birşey olmuyor. Ama dışardaki insanlarla böyle nasıl olsun onun cevabını bilmiyorum

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi
bence sosyal fobi bir yerde çok iyi birşey sonuçta inzivaya çekilmek diye birşey var. bunlarda bu hastalık vesilesiyle bir nevi inzivaya çekilmiş oluyorlar. tabi bence hastalık değil bu sosyal fobi fobi sanırım korkmak demek yani sosyal korkmak sosyal korkmak demek yani sosyal den korkmak demek burda sosyal sanırım topluluk topluluktan korkmak. şimdi ben bakıyorum benim annem ölecek hasta olsa bakılmaya muhtaç olsa ilaç parası lazım olsa zorunda olsa babam hastanede yatıyor olsa kardeşlerime acayip şekilde para lazım olsa benim ne yapmam lazım çalışmam lazım değil mi şimdi ben gitsem bir firmada çalışmak için işe başvursam adamlar deseler ki 4 kişi alacağız ama üniversite mezunu şimdi bakıyoruz bir kişinin üniversiteye girmesi için puan gerekiyor puanlar içinde diğerlerinden iyi olması gerekiyor yani iyi olması değilde diğerlerinden iyi olması gerekiyor bu beni ne yapar diğerleri kötü olsa benim iyiliğime olur mantığına getirir bu şekilde üniversiteye girerim üniversitedede aynı şekilde birinci olmak için aynısı belki sınıf geçmek için aynısı sonra gelelim iş başvurusuna eğer 40 kişi varsa başvuran benim bu kişilerden iyi olsam yeter iyi olamasamda bunların hastalığını istemem yani hasta olup mülakata girmemelerini istemem benim için iyi olur bu sebeple bu sistem beni bunların kötülüğünü istemeye itiyor mu itiyor. sonuçta buda demektir ki bu sistem kötü bir sistem. o sebebten ötürü sosyal fobi belki bu sistemi beğenmediğinden olabilir yani insan vucudunun bu sistemi istememesi bu kötülük yüzünden oluyor olabilir yani genel olarak bakıldığında insanın fıtratını bunu istememek olduğundan olabilir. Ama yok bu sosyal fobi insanlarla kaynaşma insanlarla arası iyi olması ise o zamanda insanlara bakınca kötü olduğunu düşündüğünden olabilir. Yani insanlarla kaynaşmaktan korkuyor olamaz neden çünkü kendi gibi düşünür diğer insanları. yani zaten cemaatlerde falan böyle birşey olmuyor. Ama dışardaki insanlarla böyle nasıl olsun onun cevabını bilmiyorum

Beynim yandı ya.)

akeyi Çevrimdışı

akeyi

Üye
İslam-TR Üyesi
Beynim yandı ya.)
bunlar kapitalist sistemin olduğu yerlerde olur islam ahlakı gelirdede olur bence yani gelir adaletsizliğide bir ahlaksızlıktır. kısacası mesela eğer ben ahirete inanmasam neden diğerlerinin kötü olmasını istemeyeyim böyle bir sistem de ? fıtrat olarak da kötü ve iyi belirli olduğundan yani öyle tahmin ediyorum bu bize kötü geldiğinden sosyal fobi ortaya çıkıyor diye düşünüyorum