Haber Sosyal medyada Ayasofya Camii imamı Prof. Dr. Boynukalın'ı eleştiren AK Parti’li vekil Zengin'e tepki

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Sosyal medyada Ayasofya Camii imamı Prof. Dr. Boynukalın'ı eleştiren AK Parti’li vekil Zengin'e tepki
Ayasofya İmamı Mehmet Boynukalın'ın kadın cinayetlerine ilişkin paylaşımını eleştiren AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin, 'Bu paylaşımı yanlış buluyorum. Ayasofya Cami İmamı, böyle bir konuda tweet atmamalı' dedi.

Ayasofya'ya baş imamı Prof. Dr. Mehmet Boynukalın'ın, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nde Twitter hesabından yaptığı paylaşıma AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin'den eleştiri geldi. Haber Global TV'deki programda konuşan Zengin, Boynukalın'ın paylaşımıyla ilgili bir soruya şu cevabı verdi:

"Bu paylaşımı yanlış buluyorum. Ayasofya Cami İmamı, böyle bir konuda tweet atmamalı. Kadın - erkek meselesine dair dini de referans yaparak, katı, sert açıklamalar yapmayı problemli görüyorum ve bize fayda vermiyor. Tam tersine incitiyor, kadınları da incitiyor, bu alanda çalışanların yükünü arttırıyor. Ve daha önemli bu açıklamalar siyasetin yükünü artıyor. Siyaset çok ağır bir iş. O yüzden bence herkes kendi işini yapmalı diye düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

Boynukalın ne demişti?

Boynukalın, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadelere yer vermişti: "Cinayet cinayettir; cinsiyet değiştirmez; erkek, kadın, çocuk, büyük kimin başına gelirse gelsin ilkemiz: 'Sizin için kısasta hayat vardır' ilahi düsturudur. Sürekli 'kadın cinayetleri' vurgusu, kadını erkeğe düşman etmeye çalışan bir sloganik medya propagandasıdır. Ey insanlar! Şüphesiz, biz sizi bir erkek ve bir kadından yarattık ve tanışasınız diye sizi kavimlere ve kabilelere ayırdık. Allah katında en değerliniz ona karşı gelmekten en çok sakınanınızdır. Şüphesiz, Allah en iyi bilen ve her şeyden haberdar olandır (Hucurat suresi 13)”

EwbcVHXW8AEegrQ


Boynukalın'dan yeni paylaşım


AK Partili Özlem Zengin'in açıklamalarının ardından Ayasofya İmamı Boynukalın yeni paylaşımlarda bulundu. Boynukalın, şunları kaydetti:"1 - Kur'an-ı Kerim'de ve Peygamber efendimiz (s.a.s)'in sünnetinde kadınlara iyi davranmayla ilgili birçok emir olduğu hepimizin malumudur. Bu emirlerin hepsinin başımızın üstünde yeri var. Yine Kur'an-ı Kerim'de ve Peygamberimizin sünnetinde bugün yaşanan cinayet ve şiddet gibi...

2 - Sorunların çözümüne dair birçok hüküm de bulunur. Ülkemizde bu alanda yaşanan sorunların kaynağı batıdan gelen ve bizim din, örf ve adetimize uymayan düzenlemelerdir. Sorunun kaynağı olan yerde çözüm aramak beyhude bir uğraştır. Müslümanlar çözümü Rablerinin dediğinde aramalı."

Sosyal medyada Prof. Dr. Boynukalın'a destek

Öte yandan sosyal medyada Ayasofya Camii imamı Prof. Dr. Boynukalın'a yönelik AK Parti vekili Zengin'in eleştirilerine karşı Prof. Dr. Boynukalın'a ‘Ayasofya Camii' etiketi altında destek paylaşımları yapıldı. Prof. Dr. Boynukalın'a destek verenler arasında Yeni Şafak yazarı Yusuf Kaplan, Doç. Dr. Dursun Ali Tekel de paylaşımda bulundu.26993 
Son düzenleme:
Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Zaten kadın “kadın cinayetleri” teriminin siyasi bir terim oldupunu kabul etmiş oluyor kendi paylaşımıyla. Yani daha ince düşünürsek bir algı yaratma operasyonu olduğunu. Böylece imamı haklı çıkarıyor asında.
 
E Çevrimdışı

et-Türki

Üye
İslam-TR Üyesi
Mehmed Boynukalın, sosyal medyadan takip ettiğim kadarı ile imamet makamının hakkını vermeye çalışan bir kişi. AKP'nin, Suudlardan öğrenecek çok şeyi olduğunu gösteriyor. Önemli mescidlerin "İmamlarının" özenle rejim taraftarları arasından seçilmesi gibi
 
Geri
Üst Alt