Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Sosyal Medyada Çekilişlere Katılmak Caiz mi ?

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi
Selamun Aleykum hocam,
Sosyal medyada kitap,para,altın,tencere tava gibi çekilişlere katılmak caiz midir ?
Kitap tencere tava yaygin da,

Para ve altın çekilişleri de oluyor.
Takip eden rt eden beğeni yapan
5 kisiye 5 ceyrek 10 kişiye bin lira gibi.
Az önce birini rt ettim de caiz mi değil mi bilemedim.
 
Abdulmuizz Fida Çevrimiçi

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Âleykum selam we rahmetullahi we berakatuh kardeşim;
Helal olduğu varsayılan bir ürünün içinden çıkan hediye kuponlarında (kuponu var diye normalden fazla bir fiyata alınmaması halinde) diğer müşterilere karşı bir istismar veya hakkını gasb etme durumu yaşanmadığından helaldir.

Taraflardan birinin kazanıp diğerinin kaybettiği bütün şans oyunları kumardır. Sadece kazananın kârlı çıktığı, kaybedenin ise zarara uğramadığı uygulamalar ise kumar niteliğinde değildir. Müşterilerden birinin kazanması halinde diğerleri bir şey kaybetmemektedir. Ancak, çekilişe katılmak için ayrıca bir ücret ödenmesi halinde yatırılan para üzerinden şans yolu ile kazanç elde etme durumu söz konusu olacağından yapılan çekiliş işlemi kumar olur.

Bu durumda marketlerde ve mağazalarda iş yeri sahiblerinin alışveriş yapan müşterilerine verdikleri çekiliş kuponuna hediye çıkması durumunda, müşterilerin çıkan hediyeleri ücret ödemeden almalarında bir sakınca yoktur. (Kâsânî, Bedâî’, VI, 206)


Bir meselede kazananı veya kaybedeni belirlemek ya da kişilerin sıralamasını tesbit etmek maksadıyla Kura çekmek, çekiliş yapmak genel olarak câiz, mubah olan uygulamalardandır.
 
Üst Ana Sayfa Alt