Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Sözlerine Dikkat Ederek Çalgısız Bir Şekilde Şarkı Söylemenin Hükmü Nedir?

|FaraH| Çevrimdışı

|FaraH|

°
İslam-TR Üyesi
Es selâmu aleyküm ve rahmetullâhi ve berekâtûh.

Mesela YouTube gibi Platformlarda çalgılı olarak söylenmiş şarkıları, çalgısız bir şekilde ve sözlerine dikkat ederek, kendi kendine söylemenin/ mırıldanmanın veya mahrem kişilerin yanında söylemenin hükmü nedir?

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin

Mesela YouTube gibi Platformlarda çalgılı olarak söylenmiş şarkıları, çalgısız bir şekilde ve sözlerine dikkat ederek, kendi kendine söylemenin/ mırıldanmanın veya mahrem kişilerin yanında söylemenin hükmü nedir?
Âleykum selam we rahmetullahi we berakatuh;

Şarkı söylemek, velev ki sözlerinde sıkıntı olmasa da, aynı veya farklı şarkıcının sözleri sıkıntılı olabilen müzikli şarkılarını da dinlediğiniz, özendiğiniz ve özendirmeye sebeb olacağınız ve meşrûlaştırmaya vesile olunacağı için yine de câiz olmayacağı kanaatindeyim. Üstelik bunu namahram kişilerin yanında da yapmak daha da bir mâsiyettir.

|FaraH| Çevrimdışı

|FaraH|

°
İslam-TR Üyesi

Şarkı söylemek, velev ki sözlerinde sıkıntı olmasa da, aynı veya farklı şarkıcının sözleri sıkıntılı olabilen müzikli şarkılarını da dinlediğiniz, özendiğiniz ve özendirmeye sebeb olacağınız ve meşrûlaştırmaya vesile olunacağı için yine de câiz olmayacağı kanaatindeyim. Üstelik bunu namahram kişilerin yanında da yapmak daha da bir mâsiyettir.
Mahrem kişileri kastetmiştim aslında..
Kişi kendine kendine (çalgısız) söylese/mırıldansa?

Birde hani "İslami Fon Müziği" diyorlar ya, bunları dinlemenin hükmü nedir? Çalgısız yazıyor ama bilmiyorum..

Son düzenleme:

Abdulmuizz Fida

Admin
Mahrem kişileri kastetmiştim aslında..
Kişi kendine kendine (çalgısız) söylese/mırıldansa?

Birde hani "İslami Fon Müziği" diyorlar ya, bunları dinlemenin hükmü nedir? Çalgısız yazıyor ama bilmiyorum..
Mahrem kişiler namahrem olmadıklarından bunun günahına girmemiş olsalar da, sıkıntılı olabilen müzikli şarkılarını da dinlediğiniz, özendiğiniz ve özendirmeye sebeb olacağınız ve meşrûlaştırmaya vesile olunacağı için yine de câiz olmayacağı aşikârdır.

Çalgısız İslami fon müziği ben bilmiyorum. Belki bilgisayar programlarıyla yapılan türden olabileceği gibi veya ney gibi çalgı aletlerle yapılan fon müzikleri olabilir.

Bilgisayar ile yapılan fon muzikleri câiz (mekruh) olabilir ama Ney, kaval tarzı çlgı aletleriyle yapılan fon muziklerinin câiz olmayacağı kanaatindeyim.

Nâfi anlatıyor: “Abdullah İbnu Ömer (r.anhuma), bir çalgı sesi işitmişti ki, derhal kulaklarını parmaklarıyla tıkayarak yoldan uzaklaştı.”
Bana: “Ey Nâfi, kulağına hâlâ ses geliyor mu?” diye sordu.
Hayır” dedim.
Bunun üzerine parmaklarını kulaklarından çıkardı ve ilave etti: “Bir defasında Rasulullah (a.s.) ile beraberdim. Böyle bir ses işitti ve aynen benim davrandığım şekilde davrandı.
(Kutub-u Sitte, 11/220; Ebu Davud)

|FaraH| Çevrimdışı

|FaraH|

°
İslam-TR Üyesi

Bu konuyla ilgili bir kaç sorum daha var;

Mesela bir kız (çocuğu) 'nun neşidini
-çalgısız olmasına ve sözlerine dikkat etmekle birlikte- dinlemek caiz mi?
Bu, kızların neşid vb. söylemesini meşrulaştırmak anlamına gelebilir mi?
Bunlar mesela çocuk sesi olduğunuda durum değişir mi?

Ve mesela ben bir kız çocuğunun söylediği neşidi dinlediğimde, (mesela fi ha/ jannah neşidi) bir erkeğin bunun duymasına vesile olduğumda vebal olur mu, çocuk olduğu için?

Hakkınızı helal edin.

Abdulmuizz Fida

Admin
Küçük kız (< 9) çocuğunun neşidi dinlenebileceğini, vebali olmayacağını düşünüyorum.
Çünkü buluğ yaşı genel olarak İslâm hukukçularının çoğunluğuna göre erginlik çağının başlangıcı, erkek çocuklarda 12, kız çocuklarında 9 yaş; sonu ise, her iki cins için 15 yaştır.

Üst Ana Sayfa Alt