Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Şu An ve En Son Okuduğunuz Kitabın Adı Nedir ?

A Çevrimdışı

Abdulvahid Selam

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Camii Beyanil ilmi ve fadlihi - İbni adil beer
Elfevaid - ibni kayyim
İstismar edilen 40 ayet - Alaeddin Palevî
İstismar edilen 40 hadis Alaeddin Palevî
Peygamber siz bir din Alaeddin Palevî

Bitenler
İslam mezhepler Tarihi Haşan Gümüşoğlu
Tagutların dostlarının ve temsilcilerinin arkasında namaz Şeyh MAKDİSİ
Allah İslam zafer hazırlıyor Enver evladı
Hadis müdafaası ibni kuteybe

Furkan el turki Çevrimdışı

Furkan el turki

Kötü Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Azizim bende en son 'Allah İslam'a zafer hazırlıyor' isimli enver el evlaki'nin kitabını okudum...
Bir de sorum olacak bende dededen miras kalan ibn Kayyım'ın Zadul Mead isimli 6 ciltlik bi eseri var... Fıkıh usulunu bilmeden bunu okumanın bir sakıncası olurmu acaba?

E Çevrimdışı

Ebu.Cendel

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bir Mücahid ve Bir Mücahide
Tavsiye ederim kardeşler ;)
pr_01_5800_max.jpg

İkrime Çevrimdışı

İkrime

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
06052014200302.jpeg

farkındayız Çevrimdışı

farkındayız

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Şu an okuduklarim
kurani kerim.(geç olsa da hayatimin ilk Hatmini bitirmek üzereyim inşallah )
Sirati Mustakim ibni Teymiye
El bidaye ( sanırım 4 '5 seneye anca bitecek bu kitap))))
Mücahidin el kitabı (ismi yanlış olabilir ) -el misri

Yakinda başlanacaklar.
Sahihi Buhari

Yakinda Bitenler
Akidemiz -makdisi
Tevbe süresi -Abdullah Azzam

İslamicdaddy Çevrimdışı

İslamicdaddy

Hayırlısı
İslam-TR Üyesi
Şuan okuduklarım: İbn-i Hacer / Fethu'l Bari - İmam Malik / Muvatta

Bunlardan sonra inşallah: İbn-i Teymiyye / Sirati Mustakim - Sarih Akıl ile Naklin Uyuşması düşünüyorum ama çok kitap var Allah yardım etsin :)

En son: Hadis inkarcılarına reddiye - İbn Teymiyye

E Çevrimdışı

enerjik_ruh_42_1994

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Bilmem imalı imalı soruların vardı hadis ile ilgili, şimdi de "Grinin elli tonu" kitabını yazınca acaba şakacı bir insan mı dedim. Kitabın nasıl bir kitap olduğu aşikar.
Ben öyle siz gibi çok dindar değilim kardeşim :) ondan belki size garip gelmiştir. Hadis reddetmiyorum yaw kendi kafamdan yorum yaptım orada.

Kitabı okudunuz mu siz de ? Nereden bildiniz nasıl olduğunu :)

A Çevrimdışı

abdullah622

Üye
İslam-TR Üyesi
Su an okudugum kitap: Mehmed Göktas, Örtünme Cagrisi
Aslinda bacilarimiza direk olarak muhatab aliyor, lakin yakinlarima bu kitabi hediye olarak götürecek olursam, iceriginin saglam oldugundan emin olmaliyim. (Tassavvuf daki sirk felan filan, Yazarin simdiye kadarda yanliz iki eserini okudum ve onlar saglamdi aslindada...)

عبد الرحمن Çevrimdışı

عبد الرحمن

قُل آمَنتُ بِاللهِ ثُمَّ استَقِم
İslam-TR Üyesi
En son: Türkiyenin Siyasi ve İktisadi Manzarası, Yusuf Kerimoğlu

İki bölümden oluşuyor.
1. Türkiyenin siyasi manzarası
Birinci bölüm daha büyük. İlk bölümde Türkiyedeki ''laiklik'' ve ''demokrasi'' hakkında bahsediliyor. Devletin dine müdahale ettiği için Türkiye de laikliğin gerçek anlamda var olmadığı açıklanıyor. Aynı şekilde her kurulan partinin resmi ideolojiye tabii olması gerektiğinden ve böylece partilerin iktidara gelseler bile siyasi rejimin keyfiyetini değiştiremiyeceği, dolayısıyla Türkiye de gerçek anlamda bir demokrasinin de olmadığı anlatılıyor. Bir başka neden olarak da Türkiyede gerçe kbir fikir hürriyetinin olmadığı gösteriliyor.
Kürt meselesi hakkında da bir konu var. Orada da ''Kürt sorunu''nun Cumhuriyet ile başladığı, Osmanlı döneminde hiç bir Kürt isyanı olmadığı anlatılarak bu mesele inceleniyor.
Bunlardan başka konular da var, mesela Anomi hastalığı, Pragmatizm mantığı, Terör meselesi vs.

2. Türkiyenin iktisadi manzarası
Burada da şu gibi konulardan bahsediliyor: G7 Ülkeleri, faiz ve enflasyon, para basımı ve paranın nasıl elde edildiği, üretim ve tüketim arasındaki denge (çözüm) vs.

Şu an: Kabile Toplumundan Akide Topluluğuna, Adnan Demircan, Beyan Yayınları

Bu kitapta Cahiliyye döneminden Islam Dönemine nelerin değiştiği 5 açıdan inceleniyor.
1. Kabileden Ümmete
Bu bölümde Araplardaki kabile yapısı ve ümmet anlayışının neleri değiştirdiği anlatılıyor. Bu konunun alt başlıkları arasında Kadın, Köle, Aile gibi başlıklar da var. Bu alt başlıklar da Kadın ve Kölelerin durumunun düzelmesi anlatılıyor. Cahiliyye dönemine ait davranışlara yeni düzenlemeler, hükümler getirilişi konusudaki ayetler de veriliyor (mesela İla, Talak, boşanma gibi konulardaki kadınların durumunu düzelten değişiklikler)
2. Şirkten Tevhide
Burada Arap yarımadasındaki inançlardan bahsediliyor, ve her konuda olduğu gibi değişen şeyler ve etkiler üzerinde burada da duruluyor.
3. Kaostan İstikrara
Yazar Mekke de gerçek bir Devletin olmadığını, sadece kabilevi yapıya dayanan bir siyasi organizasyonun varolduğu görüşünü ve İslamın gerçek anlamda bir devlet ve istikrar sağladığı anlatıyor.
4. Sömürüden Sosyal Adalete
Mekkede ve genel olarak Arap Yarımadasında güçlünün hakim olduğu, İslamın adalet ve hukuk getirdiğinden bahsediliyor.
5. Cehaletten Bilgiye
Burada sadece Raşid halifeler dönemine (tüm kitapta böyle aslında) kadar Müslümanların ilme kattıkları göz önünde tutularak okuma-yazma oranının arttığından ve İslamın ilme teşvik ettiğinden bahsediliyor.

Dinin insanlara hiç fayda etmediğini aksine sadece zarar verdiğini ve din olmasaydı her şeyin dahi olacağını savunan ateistler Islamın 23 senede gerçekleştirdiği sosyal, siyasal ve iktisadi değişiklikleri bilseler acaba hala aynı düşünürlermiydi..

İslamicdaddy Çevrimdışı

İslamicdaddy

Hayırlısı
İslam-TR Üyesi
Ben öyle siz gibi çok dindar değilim kardeşim :) ondan belki size garip gelmiştir. Hadis reddetmiyorum yaw kendi kafamdan yorum yaptım orada.

Kitabı okudunuz mu siz de ? Nereden bildiniz nasıl olduğunu :)
Kitabı hamdolsun okumadım lakin cahiliye dönemi yaşamış insanım, kızlar arasında popüler olmuş baya televizyonlara sosyal medyaya düşmüş bir kitap/film olduğu için biliyorum.

Üst Ana Sayfa Alt