Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Şu An ve En Son Okuduğunuz Kitabın Adı Nedir ?

Sena Haydali Çevrimdışı

Sena Haydali

اللهم إني أسألك حسن الخاتمة.
Frm. Yöneticisi
Gerçekten güzel bir kitap, ben de okumuştum.
Fakat her ay bir defa okunması gerek demenizi anlayamadım.. nedenini öğrenebilir miyim ukhti?
Her ay bir akaid kitabı okunması tavsiye edilir. Hem unutmamak imanı diri tutmak için hem de İlk okuduğunda hakkıyla idrak edemediğini ikinci üçüncü okumanda daha iyi idrak edersin. Bu sadece akaid kitabları için geçerli değil, forumdaki ilmi bir konuyu fırsat buldukça baştan sonra tekrar tekrar okumaya gayret ediyorum. Ders birdir tekrar bindir.

ruhisukut Çevrimdışı

ruhisukut

Önce tanı sonra bağlan!
İslam-TR Üyesi
En son okuduğum: Müslümanlar ve Filistin Davası, Ebu'l Hasen Ali En-Nedvi, Asalet Yayınları (kitabı önceden de okumuştum ama yanlış eksende okuduğum için tekrar okudum. Bu kitabı okuyacak olanlar başlığa aldanmasın, üstad Filistin merkezinde Müslümanların ahvalini analiz etmiş. Allah ondan razı olsun.)

Şuan okuduğum: Güllerin Vedası, Bahattin Yıldız, Özgün yayınları

IMG-20200611-WA0004.jpg

toprak56 Çevrimdışı

toprak56

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Selef-Halef Ayrılığında
Akâid Meseleleri Üzerine Notlar

kitabı okuyunca Sifil denilen adamın Ne kadar iftiracı olduğunu anladım.
Elhamdulillah Akidemi de Selef akidesi olarak Kabul ettim.

İkrime Çevrimdışı

İkrime

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
26491

İ Çevrimdışı

İki Hicretyolu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Göz yaşı , hüzün ... cennetin öncüleri , örnekleri.Agla aglayabildigin kadar.Yan yanabildigin kadar.Ölüme az kaldı.Ahlar çekmeden, nedamet atesiyle yanmadan dunyadayken yanmak gerek... Yan yanabildigin kadar !

Sahabe ve tabiin,tebei tabiin dönemi tek tek hayatları ele alınmış.Goz yaşı tadinda.

IMG_20210317_212127.jpg

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi
IMG_20211013_201308.jpg

Neymiş bakalım bu diye aldığım bir kitap idi bu
Eski Mezopotamya ve Tıp bölümünde.
Şu kısmı ilginç,
Hammurabi Kanunları
Cerrahların ücretleri ve hataları konusunda aciklamalar yapmış. Iyi de kazanıyorlarmış. Cerrah birini kurtarırsa, mesela ağır yarali bir adami bronz neşterle yüzünden ameliyat edip kurtarirsa 10 şekel gümüş kazaniyormus ama durum tam tersi olursa, adamın ölümüne sebep olmuş ya da gözünü kör etmişse, cerrahin bilekleri kesilebiliyomuş..

Veya Eski Mısır tıbbında
Gebelik testine ait bilgilere papirüslerde rastlanmis, eski mezopotomyada benzeri varmış.
Kadınlar hamile mi değil bilgisi için arpa ve buğday dolu torbalara gün aşırı tuvaletlerini yapıyorlar, ürünlerdeki farka bakıyorlarmış. Rönesansa kadar sürmüş bu testler.

Eski Mısır'daki insanlar bir hayli temizmiş. (Sömürgelerden sonra değişmiş demek ki temizlik konusu)

Domuz temiz hayvan olarak kabul edilmemiş.
Biri domuza sürünmüşse hemen temizlenmesi gerekirmiş.
Domuz besleyenler tapinaga giremez, kiz bile vermezlermiş.

Yazar şurada bi renk vermiş
Coğrafi olarak Misir'a cok yakin olduklari icin musevilerin ve Arapların "bu adetlerden etkilenmiş olmaları muhtemeldir"diyor

Sonrasinda kitabi firlatip atmistim
Denk gelirseniz kitapcilarda diye buraya bıraktım
Ilgi cekici yanlari var ama tarafli bir kafa tarafından yazılmış.

A Çevrimdışı

Alkâme

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Rahmetlinin tek kitabını okudum, ve gerçekten büyük katkıları oldu tavsiye ederim.
28230

Üst Ana Sayfa Alt