Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Su Kaplumbağası Ve Vakit Hassaslığı

A Çevrimdışı

asliar

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun aleykum.

Cocuklugumdan beri; evimizde hep bir su kaplumbagasi olmustur. Ancak konuyu dagitmamak icin sadece bugunumden ornek verecegim.

Suan odamda buyuk bir akvaryumda yasayan kaplusum tahminen 10 yaslarinda ve erkek.

Vakitlerini oyle iyi bilir ki.. Ben sabah namazini kilarken, (isik yakmadan) onun gozler acilir ve yerinde sabit durur. Sonra gunes vaktine dogru akvaryumda 2 tur atar. Tam gunes dogarken mutlaka akvaryumun rampasina yaslanip bekler. Sonra ben yarim saat , 45 dk icinde uyuyacakken, yani tam kerahat bitince akvaryumun kurualanina (rampadan ciktigi, akvaryumun uzerinde camdan bir kuru alani var) cikar. Sonra onun lambalarini yakarim (isitma ve uvb). Tekrar yatarim.

Epey uyurum. O da guneslenir. Arada banyoya gidip geri yatsam da asla oradan suya inmez.Cunku bilir ki, kalkma vaktim gelmemistir..

Ne zaman ki saat 11'i gecer ve ben kalkarim.O zaman yine saatini bilir ve yemek istemek icin hemen asagi atlar.

Hatta denemek icin gozden uzun sure kaybolsam da, asla tekrar yukari cikmaz. Cunku bilir ki o an gelmesem de, ogle vaktinde er gec gelecegimi ve namaza durmadan onu besleyecegimi.

Gun icinde bazen bos bos bakar.Ama bazen de ben namazdayken, gelir suyun ortasinda ruku vaziyetinde sabit durur. Bunu annemle kac kez gozlemledik. Ve tam bir insanin (erkegin) ruku egiminde durmasi gercekten ilk basta bizi urpertmisti. Cunku bu hayvanlar; surekli yem bekledikleri icin, siz ona yaklasinca pek sabit durmazlar. O ise bizden etkilenmiyordu. Allahu alem.

Aksam ezani okunmadan agirlik coker ve okundugu an da gozleri kapanmis olur.

Gune hep onunla beraber baslamak hosuma gidiyor. Diyeceksiniz belki; gunes var, ay var, bitkiler var, cok daha karisik yapida canlilar var. Ama benim icin, bizzat karsimda nefes alan bir canli ile Allah'in delillerini her an yasamak ayrica guzel bir duygu.

Bu anlattigim periyod normal sartlarda hergun boyle. Ben ona sahit, o bana sahit, beraber yasiyoruz Allah'in izni ile..
24369

A Çevrimdışı

Ademoqlu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Aklıma Fudayl bin İyad'in oğlu Ali'ye nasihati geldi.

"Fudayl bin İyad oğlu Ali'ye dedi ki :

Sen kendini birşey zannediyorsun ancak pislik böcekleri bile Allah'a senden daha çok itaat ediyor."

Bu kaplumbağanın dünyası şu havuzdan ibaret, yemi kuru, tatsız bir krakerden ibaret, Allah'ın birçok nimetinden yoksun ama bizim gibi asi değil, bizim gibi günahkar değil, bizim gibi nankör değil. Allahu Teala bizi "keşke ben bugün toprak olsaydım" denilen günün azabından korusun.

A Çevrimdışı

asliar

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ne kadar dogru demissiniz..

Sozde onlar akilsiz, biz ise suurlu varliklariz.. Ama aklimizin ne kadarini kullanabiliyoruz ki su fani dunyada.

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Âleykum selam we rahmetullah
Su Kaplumbağası içerikli yazınız gerçekten hoştu. Benim değineceğim yer ise kaplumbağanin rukû vaziyeti idi. Rukûda kadın erkek farklı değildir. Rasulullah (s.a.v.) kadınlar farklı namaz kılsın dememisti.
Detayı ;

A Çevrimdışı

asliar

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Inceleyecegim, sagolun.

Ben yanlis biliyor da olabilirim. Cunku evde namaz kilan erkek yok yani babam yada kardesim. Sadece erkekler daha cok egiliyor diye biliyordum