Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Haber SubhanAllah, Musa Cerantonio İrtidat Etti!

Abdulmuizz Fida Çevrimiçi

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
SubhanAllah, Musa Cerantonio İrtidat Etti!
İslam'da itibar son nefese, son hal üzeredir. Rabb'im şeytanın fitnelerine karşı ayaklarımızı sabit kılsın

İrlanda asıllı Katolik bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Musa, 17 yaşında İslam'a geçmiştir. Tevhidi ve cihadi akidesiyle İslam davetçiliğinde bulunan Musa, bulunduğu hapishaneden gönderdiği mektupta, Kur'andaki Cihad ve şehadeti tenkid edip, şehide verilecek olan 72 huri hadisini inkar eden, Kurandaki Zulkarneyn (a.s.) kıssasını tenkid ederek Kur'anın vahy olmadığı açıklamasında bulunarak ateistliğe geçtiğini açıklamıştır. Rabb'im muslumanları şeytanın vesvese ve iğvalarından korusun.

Musa Cerantonio : Demokrasi İslama Aykırı Sistemdir

Ey kalbleri evirip çeviren Allah, Kalbimi Dinin Üzerine Sabit Kıl
29191

طالب بن عايد Çevrimdışı

طالب بن عايد

انا لله وانا اليه راجعون
Süper Moderatör
SubhanAllah,
Çok şaşırdım ve üzüldüm..

Acaba onun adına başkaları mı yazdı veya ikrah altında mı kaldı..

Allah swt bizleri dini üzere sabit kılsın.

Ebu Tahir Çevrimdışı

Ebu Tahir

لا إله إلا الله
İslam-TR Üyesi
Bu sitelerde ki haberlerde islamı terketmeden evvel işidci olduğu yazıyor.gerçekten doğru mu?kendisi işidcimiydi?

عبد الرحمن Çevrimdışı

عبد الرحمن

قُل آمَنتُ بِاللهِ ثُمَّ استَقِم
İslam-TR Üyesi
Bu sitelerde ki haberlerde islamı terketmeden evvel işidci olduğu yazıyor.gerçekten doğru mu?kendisi işidcimiydi?

IŞİDçiydi, Filipinlerdeki gruba katılmaya çalışırken yakalanmıştı. Ancak fikri olarak, itikadi-fıkhi açıdan onlardan daha mutedildi. Yalnızca cihad ve hilafet kaygısı üzerinden onlara katıldı. Hapiste iken, irtidadından önce, onlardan uzaklaşıp eleştiriler yazmaya başlamıştı.

SubhanAllah,
Çok şaşırdım ve üzüldüm..

Acaba onun adına başkaları mı yazdı veya ikrah altında mı kaldı..

Allah swt bizleri dini üzere sabit kılsın.

Buna kendisi değiniyor: İkrah olsaydı önceden ilan ederdim. Hapis sürem az kaldığı halde böyle yapmamın bir anlamı yok diyor. Söyledikleri kendi içerisinde tutarlı.
---

Zülkarneyn kıssası üzerinden fitneye düşmesi üzücü olmuş. Kuran-ı Kerim dönemin bir çok eseri ile kesişmeler gösterir. İnciller, Tevrat kitapları, sair Yahudi rivayetleri vs. Kuran bunları tasdik ettiğini, yeni bir şey ile gelmediğini kendisi belirtir, ve Allah vahiy içine aldıklarını bir hikmet ile alıp indirmiştir. Keyfi beşeri bir düzmece olsaydı Kuran'ın içeriği, içine yanlışlar girmiş olurdu, ve dönemin Yahudi ve Hristiyanların birilerinin kendilerini taklit ettiğini görerek iman etmezdi, halbuki bir çokları iman etmiştir. Ümmî peygamber Hz. Muhammed'in Zülkarneyn kıssasını Yahudilere doğrudan okuduğunu ve bu şekilde Yahudilerin meydan okumasına cevap verdiğini biliyoruz, ki Yahudiler bu cevap karşısında şaşırmış olmaları gerekir. Basit ve gülünç bir serdetmeden ibaret olsaydı, bu öyle algılanacağı için Kuran bu yolu izlemezdi. Aksine ehli kitap Hz. Muhammed'e meydan okumuş, ancak bekledikleri çaresizlik ve cehalet ile karşılaşmamışlardır. Araplardaki kitabî cehalete rağmen ortaya konmuştur Kuranî beyanlar.

وَمَا كُنتَ تَتۡلُوا۟ مِن قَبۡلِهِۦ مِن كِتَـٰبࣲ وَلَا تَخُطُّهُۥ بِیَمِینِكَۖ إِذࣰا لَّٱرۡتَابَ ٱلۡمُبۡطِلُونَ
Ankebut 48

وَلَقَدۡ نَعۡلَمُ أَنَّهُمۡ یَقُولُونَ إِنَّمَا یُعَلِّمُهُۥ بَشَرࣱۗ لِّسَانُ ٱلَّذِی یُلۡحِدُونَ إِلَیۡهِ أَعۡجَمِیࣱّ وَهَـٰذَا لِسَانٌ عَرَبِیࣱّ مُّبِینٌ
Nahl 103

Bildschirmfoto 2022-04-26 um 13.56.34.png

Source: Qur’an Tools | Login

Not: Bu bağlantıların kimi açık, kimi daha kapalıdır. Kimi lafzı benzerlik gösterir, kimi düzen veya içerik açısından. Bağlantılar bir tez olarak öne sürülür ve tenkitsel bir gözle bakılmalıdır bunlara. Ayrıca ana kaynağın bellir bir eser olduğu da varsayılamaz yeterli deliller olmadığı sürece. Bu eserlerin kaynağı daha eskilere dayanıyor olabilir. Ki hakikatın kaynağı her zaman vahiydir.

Son düzenleme:
ez-Zehebî Çevrimdışı

ez-Zehebî

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Hristiyan iken selefi akidesinde bir müslüman olduysa irtidatı anlaşılabilir. Zira selefilik zahiri itibarı ile ilgi çekicidir. Halkların kabul ettiği sistemleri reddedip farklı olma, (eğer cihadı selefi ise) savaşın ilk başta "cool" gelmesi gibi sebepler zaten selefiliğin yayılmasının birinci sebebidir. İrtidatının sebeplerini anlatırken de (ona bir zamanlar güzel gözüken) cihad kavramını eleştirmesi bunu gösteriyor. Bir heves olarak selefi olduğunu düşünüyorum. Hapisteyken kendisiyle başbaşa kaldığında da hayatını müzakere edince IŞİD gibi veya selefi bir yaşamın nefsini tatmin etmediğini anlayıp irtidat etmiş olmalıdır. Zira o İslam'ın sadece bir yorumunu görmüş ve İslam'ı da o yorumdan ibaret zanneden birisiydi herhalde. Piyasadaki çoğu selefi davetçi gibi hitabeti güzel lakin koyu cahil bir insan olduğu izlenimini uyandırdı Zülkarneyn kıssasını bahane etmesi bende. Tabi bu yorumum hüsnü zan içeriyor. Belki istihbarat örgütlerinin yetiştirdiği bir elemandı. Netice itibarı ile vasatın altında bir insan olduğunu düşünüyorum, İslam herhangi bir şey kaybetmedi. Allah ayaklarımızı hak yolda sabit kılsın.

عبد الرحمن Çevrimdışı

عبد الرحمن

قُل آمَنتُ بِاللهِ ثُمَّ استَقِم
İslam-TR Üyesi
Hristiyan iken selefi akidesinde bir müslüman olduysa irtidatı anlaşılabilir. Zira selefilik zahiri itibarı ile ilgi çekicidir. Halkların kabul ettiği sistemleri reddedip farklı olma, (eğer cihadı selefi ise) savaşın ilk başta "cool" gelmesi gibi sebepler zaten selefiliğin yayılmasının birinci sebebidir. İrtidatının sebeplerini anlatırken de (ona bir zamanlar güzel gözüken) cihad kavramını eleştirmesi bunu gösteriyor. Bir heves olarak selefi olduğunu düşünüyorum. Hapisteyken kendisiyle başbaşa kaldığında da hayatını müzakere edince IŞİD gibi veya selefi bir yaşamın nefsini tatmin etmediğini anlayıp irtidat etmiş olmalıdır. Zira o İslam'ın sadece bir yorumunu görmüş ve İslam'ı da o yorumdan ibaret zanneden birisiydi herhalde. Piyasadaki çoğu selefi davetçi gibi hitabeti güzel lakin koyu cahil bir insan olduğu izlenimini uyandırdı Zülkarneyn kıssasını bahane etmesi bende. Tabi bu yorumum hüsnü zan içeriyor. Belki istihbarat örgütlerinin yetiştirdiği bir elemandı. Netice itibarı ile vasatın altında bir insan olduğunu düşünüyorum, İslam herhangi bir şey kaybetmedi. Allah ayaklarımızı hak yolda sabit kılsın.

Cerantonio öyle birisi değil. Aklı başında bir adamdı. Selefiliği de kimlik olarak öne çıkarmazdı, sade selefi görüşlere uyardı. Hevese kapılıp iman eden, militan bir tip değildi. Davet ile de uğraşırdı.

Zülkarneyn kıssası basit bir bahane değil. Erken İslam Tarihi ve Muhammedî davetin gelişimi hakkında, Kuran hakkında ortaya atılan bazı şüpheler var ve bunlar yeterince incelenmediği için İslam uleması ve davetçiler tarafından insanlar cevap bulmakta zorlanıyor ve fitneye düşüyor. Bu hafife alınacak bir mesele değil. İncil uzmanı, Tevrat uzmanı, Antik Çağ tarihçisi, Yunanca, Aramca-Süryanice, İbranice vs. bilen Müslüman ulema yok denecek kadar az. Müstakil araştırma kurumları ise hiç yok. Bu konuda çok gerideyiz.

طالب بن عايد Çevrimdışı

طالب بن عايد

انا لله وانا اليه راجعون
Süper Moderatör
IŞİD ve diğer açıklamalarından haberim yoktu, sadece demokrasi ile ilgili videosundan kendisini tanımıştım. Anlayışı ve anlatışı güzel gelmişti..

SubhanAllah..

Ebu Tahir Çevrimdışı

Ebu Tahir

لا إله إلا الله
İslam-TR Üyesi
Hocam onu bunu bilmem ama eğer bu arkadaş daha öncesinde işidciyse veya onlara sempati duyuyorduysa ki anladığım kadarıyla işide katılmaya giderken yakalanmış,o zaman hala hadis inkarcılarını anlamakta güçlük çekiyorum.nitekim peygamber efendimiz hadisinde haricilerden bahsederken onların “okun yaydan çıktığı gibi dinden çıkacaklar,irtidat edecekler” kısmı tecelli etmiş oluyor.hoş bir durum değil bir insanın müslümanın irtidat etmesi lakin şahsen benim peygambere,hadislerine,sünnetine imanımı artırıyor böyle vakalar.Allah hidayet etsin demekten başka bir sözde bulamıyor insan..

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin

Son derece basiretsiz ve selefilige kinini kusan bir yorum olmus. Sizin gibi tipleri herhangibi islami sohbet ortaminda bulsam yazilarim kadar yumusak uyarmiyorum, agizlarinin payini sonuna kadar veriyorum özür diletene kadar.

Anlamis degilim selefe olan bu kininiz nedendir?

Ne demek selefi akidesinde ise irtidati anlasilabilir. Allahtan korkun, ne demek selefilik zahiren cekici. Ne demek selefilik bir hevesin sonucu. Acaba sizin bu cahilane yaziniz nedendir. Neymis cogu selefi davetcinin hitabeti güzel ama arka planda koyu cahil de olabiliyor. Heyhat... Allahdan kork bre..

Siz kininizden kudursaniz da gebersenizde selef menheci (kuran ve sahih sünnet merkezli anlayis) gün ve gün artacaktir sizin gibilerin kafasina vura vura hemde.

Git bir dolas bakayim avrupanin camilerini tek tek, hangi camide insanlar hangi faaliyetleri yapiyor, camilerin bireylerinin anlayislarini incele bakayim. Körü körüne inanan, herhangibi parti fanatizmiyle moto mot hayvan gibi yasayanla akleden neslin farkini gözleri kör olmayan biri elbette görecektir.

Sadece su ramazan ayinda hic camii kültürü olmayan islamdan bi haber birini camileri gezdirdildiginde bile selefi menhecine ait camiler ve disindaki camilerin farkini direk su cümlelerle belirtmekte... Diyaneti, milli kültürü-görüsü vs herkes gelip oturuyor, cay icer cikar gider, selefi dedigin camilerde 10 kisiden 8 tanesi mescide girer girmez mescid namazini kilmadan oturmaz ve oturanlarin 10 kisiden 8 tanesi eline ya kuran alir ya kitap alir okur.

Saf akleden bile buradan selefi menhecli olan kisiler kendisine sempatik gelir sana göre coll demek oluyor ya.

Selefi yasam nefsi tatminde etmiyor demissin.

Nasil bir dünyada yasadigini gercekten bilmiyorum ama buradan selefilere kinli oldugun aciktan belli.

Bundan sonraki yorumlarinda delilsiz yazmaman konusunda uyariyorum aksi halde yaptirim alacaksin. Öyle kafana göre sunlar söyle bunlar böyle yazarsan hak ettigin yaniti alacagindan emin ol.

Yorumun hüsnü zan iceriyor göya ama adami ajan da etmissin.Buradan ne kadar iyi niyetli oldugunu da desifre etmene gerek yok.

Bilmeyen kardesler icin diyeyim, avrupada sifirdan müslüman olanlarin cogu selefi menhecle tanismakta zira selef menhecinin disindaki müslüman kimliginda olanlarin yasantilarinin yasantisinin zaten hristiyanlardan pek farki yok. Giyimde, yemede icmede eglenmede. Ondan dolayi hristiyanlar onlarin bu yasamlarindan etkilenip de islami arastirip onlardan islami sorup iman etmiyorlar.

Genelde arastiran hristiyan kesim selef menhecinde olan müslümanlarin islamda-imanda tutarli oldugunu görmekte ve yeni müslüman olan hemen hemen tüm hristiyanlarin sekline semaline, giyimine kusamina sacina sakalana baktiginiz zaman selef menhecle islami tanidigini görürsünüz ve hatta cogu eski günahlari silindiginden sizde sahabe izlenemi de birakacaktir. Bu sayi azimsanmayacak derecede coktur elhamdulillah.

Ama yukaridaki örnekte de oldugu gibi eger dogru ve gercek ise kisinin basi-ortasi-dünü bugününden öte sonlar önemlidir, Rabbim ayaklarimizi islamda-imanda-sahih-imanda-sahih sünnette sabit kilsin, bizleri seytanin vesvesesinden kuruntusundan uzak tutsun, son nefesimize kadar son animiza kadar ruhumuzu teslim edene kadar bizleri sirkten korusun.

amin.

Kozsoy Çevrimdışı

Kozsoy

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
kuran öncekiler inkar etmezki öncekilerin bozulduğunu söyler üstelik dinin tamamlanması diye bir şey var , neden sümerde veya mısırda benzeri anlatımlar görünce şaşırıyorlar ki ?

EBU HANİFE Çevrimdışı

EBU HANİFE

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Akhi bence bu maturidi ve esariler icinde gecerli iki mezheb icerisindede hurafeler bidatler ve sirklerini esarilik ve maturidilige aykiri bir sekilde yasayipta kendilerini bu iki mezhebe isnad edenler cok.Boyle bir toptan anlayış hos degil selefi maturidi ve esarilik yuzde 90 ayni ilkeleri paylasir cokta birbirinden uzak degiller.

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi
kuran öncekiler inkar etmezki öncekilerin bozulduğunu söyler üstelik dinin tamamlanması diye bir şey var , neden sümerde veya mısırda benzeri anlatımlar görünce şaşırıyorlar ki ?

Cunku bugun homeros okusan Hz.Ibrahim kissasina benzer seyler okursun
Koç değil,gokyuzunden geyik iner mesela,
Sumer tabletlerinde tufan hadisesi/ gilgamiş destani gibi.

Kronolojik bir hata var bence.
Misal Nuh tufani aşırı eski bir hadise ve butun yeryuzunu ciddi sekilde etkilemiş. Haliyle her bolge kendine gore bir anlatida bulunup ya da birbirlerine aktarıp kendince sahiplenmiş ve imkanlari dogrultusunda anlatmis ve kendi kahramanlarini çıkartmış.. Hatirlamiyorum ama baska yerlerde de tufan ile ilgili biseyler bulunmuştu.

Yani şunu demek istiyorum özetle
Milletin mazaret olarak kullandığı bak iste bu aslinda buymuş dinleri insanlar uydurmuş noktasına getirmek. O dinden donen arkadas Zulkarneyn de ne gordu ben konuya vakif değilim ama benzer mantik uzerinden gitmiştir.

Şu aşağdaki arkadaşin dedikleri doğru mesela, bu konular uzerinde eksiklerimiz var.

Mit okuma ve yorumlarinda mevzu şuna geliyor sonra / bunu zamaninda yazanlar / destanlar özellikle bu bilgileri nerden aldi da birlestirdi / sezgisel bilgi hatta vahiy vs seklinde yoruma kadar gidiyor konu.

Cerantonio öyle birisi değil. Aklı başında bir adamdı. Selefiliği de kimlik olarak öne çıkarmazdı, sade selefi görüşlere uyardı. Hevese kapılıp iman eden, militan bir tip değildi. Davet ile de uğraşırdı.

Zülkarneyn kıssası basit bir bahane değil. Erken İslam Tarihi ve Muhammedî davetin gelişimi hakkında, Kuran hakkında ortaya atılan bazı şüpheler var ve bunlar yeterince incelenmediği için İslam uleması ve davetçiler tarafından insanlar cevap bulmakta zorlanıyor ve fitneye düşüyor. Bu hafife alınacak bir mesele değil. İncil uzmanı, Tevrat uzmanı, Antik Çağ tarihçisi, Yunanca, Aramca-Süryanice, İbranice vs. bilen Müslüman ulema yok denecek kadar az. Müstakil araştırma kurumları ise hiç yok. Bu konuda çok gerideyiz.

EBU HANİFE Çevrimdışı

EBU HANİFE

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Cunku bugun homeros okusan Hz.Ibrahim kissasina benzer seyler okursun
Koç değil,gokyuzunden geyik iner mesela,
Sumer tabletlerinde tufan hadisesi/ gilgamiş destani gibi.

Kronolojik bir hata var bence.
Misal Nuh tufani aşırı eski bir hadise ve butun yeryuzunu ciddi sekilde etkilemiş. Haliyle her bolge kendine gore bir anlatida bulunup ya da birbirlerine aktarıp kendince sahiplenmiş ve imkanlari dogrultusunda anlatmis ve kendi kahramanlarini çıkartmış.. Hatirlamiyorum ama baska yerlerde de tufan ile ilgili biseyler bulunmuştu.

Yani şunu demek istiyorum özetle
Milletin mazaret olarak kullandığı bak iste bu aslinda buymuş dinleri insanlar uydurmuş noktasına getirmek. O dinden donen arkadas Zulkarneyn de ne gordu ben konuya vakif değilim ama benzer mantik uzerinden gitmiştir.

Şu aşağdaki arkadaşin dedikleri doğru mesela, bu konular uzerinde eksiklerimiz var.

Mit okuma ve yorumlarinda mevzu şuna geliyor sonra / bunu zamaninda yazanlar / destanlar özellikle bu bilgileri nerden aldi da birlestirdi / sezgisel bilgi hatta vahiy vs seklinde yoruma kadar gidiyor konu.

Ahi tarih ve arkeloji konusunda cok buyuk sorunlarinin oldugunu dusunuyorum.Mesela yapilan arkeloji kazilarinin kasifleri tarafindan ne zamana ait olduguna dahir verilen bilgiden sonra bunun uzerinde kimse elestirsel bir sey soyleyemiyor helede biz muslumanlarin bu konudaki arastirmalarinin olmamasi isin daha kotusu.Sanal alemde cok denk geliyorum adam sumerden bir sey paylasiyor altina yaziyor bakin Islam bunlardan calinti diyor.Paylasilan figurlerin ne manaya geldiklerini bilmeden yazitlarinin tarafsiz ve objektif bir sekilde nasil tercume edildiklerini bilmeden...

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi
Ahi tarih ve arkeloji konusunda cok buyuk sorunlarinin oldugunu dusunuyorum.Mesela yapilan arkeloji kazilarinin kasifleri tarafindan ne zamana ait olduguna dahir verilen bilgiden sonra bunun uzerinde kimse elestirsel bir sey soyleyemiyor helede biz muslumanlarin bu konudaki arastirmalarinin olmamasi isin daha kotusu.Sanal alemde cok denk geliyorum adam sumerden bir sey paylasiyor altina yaziyor bakin Islam bunlardan calinti diyor.Paylasilan figurlerin ne manaya geldiklerini bilmeden yazitlarinin tarafsiz ve objektif bir sekilde nasil tercume edildiklerini bilmeden...

Abi zaten dediğin gibi tarih ve arkeolojik veriler sorunlu.
Bu en son cikan gobeklitepe ve hemen akabinde cikan karahantepe yani taş tepelerden cikan sonuclara gore tüm neolitik dönem verileri değişti mesela

Bu senin gonderdigin videodaki arkadaşin tw hesabi vardi saniyorum ayni kisi ise bir grup arkadaşlar bunlar bu tarz çalışmalar araştirmalar yapıyorlar yayinliyor sürekli tw hesaplarinda. Ama iste yetersiz.
Millet sumer deyince dedigin gibi tak duruyor iste alinti cart curt diye 5 bin fav
Adamlar açıklıyorlar 100 fav anca.

Misal tarihin arka odasi şu Murat Bardakçı'nın programi
Gönül Tekin'le 2 mi 3 mü ne programi var
Izleyen oo der din min hikaye.
Ama iste neye gore kime gore
Musluman camia içinde harbiden bu konularda ehil kişi yok.

En son kitap konusunda paylasim yapmistim bu homerosun ilyada ve odessasini okudum
Ki anam ağladi o destani okurken
Yorumcular diyor ki e bu adam bunlari nerden biliyor? Ki zaten 1 tane degil bir suru de homeros vs var.
Kulaktan kulağa gelen halk hikayelerini birlestiyor harmanliyora çıkıyor olay
Bunun icinde tufan var bunun icinde hz ibrahimin hikayesi var var da var ama isimler değişik. Öz orada duruyor aslında ama ona bakmak yerine hikayelere bakip kulaktan kulaga yalan yanlis / eksik ya da katarak aktarılıp hatta ateist dinsiz camia tarafindan da surekli reklami edilip piyasa sürülüyor iste.

Gecenlerde biri demis
Efendim niye butun Peygamberler ortadogudan cikti niye bir norveçtte yok filan diye :D ki en geriye bakildiginda o bolgelerinde en kök halk hikayelerinde benzer seyler var din anlaminda aslinda.

Cok uzattim
gidim arkeoloji okuyam bari

AbdulFettah Çevrimdışı

AbdulFettah

94.7 - Öyleyse, bir işi bitirince diğerine koyul.
İslam-TR Üyesi
Bu tür kissalar insanlari nasıl dinden uzaklaştırıyor anlamıyorum Rabbim ayaklarımızı sabit kılsın, Kur'an'ı Kerim'de tabiki bu kissalar yer almak zorunda bu kitap marsa inmedi ki dünyaya indi tabikide dünya tarihinden bazi kesitler bulunmak zorunda ayrıca incilden tevrattaki kissalardan hatta en eski inanışlardan bile kesitler bulunmak zorunda, bulunmaz ise sıkıntı çünkü bu kissalarin orjinalleri değiştirilmiş insanlar bilmiyorlar, insanlara her dönem peygamberler geldiği için saf din bir müddet yaşanmış ve zamanla bozulmuştur Kur'an'ı Kerim bu bozulan dinlerde yer alan kissalarin doğrularini anlatmasindan daha doğal bişey olamaz nerdeyse bütün dinlerde islamdan bazi kesitler var bu da gösteriyor ki onlarda zamaninda vahye muhatap olmuşlar lakin zamanla dinlerini değiştirmişler Yahudiler ve Hristiyanlar gibi. Sadece zulkarneyn kissasi değil Musa as Hızır as Yusuf as kissasi İsa as kissasi Yakub as Ashabu Kehf...vs bu gaybi haberleri sadece Allahu teala bilebilir. Cok garip bazilari firavun kissasinda geçen haman kelimesiyle, bi kelimeyle hidayet buluyorken bazilarida bu tür gaybi haberleden irtidat ediyor, Hidayet Rabbimdendir, Rabbim ayaklarımızı sabit kılsın, bazi alimlerimiz iman oruç gibidir derler son ana kadar Allah'tan sebat dilemeli.

(Ey Muhammed!) Bunlar sana vahyettiğimiz gayb haberlerindendir. Meryem’i kim himayesine alıp koruyacak diye kalemlerini (kur’a için) atarlarken sen yanlarında değildin. (Bu konuda) tartışırlarken de yanlarında değildin.

Âl-i İmran Suresi, Ayet 44

Ey iman edenler! Allah'tan O'na yaraşır şekilde korkun ve ancak müslümanlar olarak can verin!
Ali imran 102

Repentant Çevrimdışı

Repentant

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Allah kapılarını açsın diye dua ederdim bu adama be,şok içerisindeyim Allah azze ve celle bizleri korusun.

Repentant Çevrimdışı

Repentant

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Böyle bir muvahhidin bile (eğer doğruysa) dininden dönmesi kimsenin garantide olmadığını net olarak gösteriyor subhanallah.

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
ALLAH im seytanin bizi kendisine esir etmesine musaade etme.amin.
Insanin imani bir yerlerde yanliz kalip tefekkur etmesiyle ya artiyor yada alcaliyor.
Buda icindeki imanin olcusuyle alakali.
Kendimi bildim bileli sasiracagim zaman ALLAH beni ne icin yaratti bizden ne istiyor ve bizde bu asamada ne yapiyoruz hep onu sorgularim.gercektende dogru olan hangisi diye de daima arastiririm. Yani bir olayda nefsani mi hareket ediyorum yoksa hak tan yanamiyim diye hep sorgularim.CIKIS hep quran hadis ve sunnettedir. Buraya uye olmadan once sahih hadis nedir bilmeZdim sonra elhamdulillah bunuda bildim. Ve su var bir insan nerede bulunuyorsa o yerdeki dogrulari ve yanlislari mutlaka alir.bunun icin yamuk insanlarla oturmamayi tercih ediyorum. Bence musluman bir insanin cantasinda quran meali hadis kitabi birde temel konulari esas alan bir ilmihal bulunmali.sasirdikca onlara bakip gercegi aramali yoksa kendi kendimize kaldikmi Subhanallah

Son düzenleme:
Üst Ana Sayfa Alt