Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Şükür Etmek İçin Tahmid Yeterli midir?

irmiya Çevrimdışı

irmiya

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Tüm müminlere es-Selamün Aleyküm ve rahmetullahi ve berekatuh diye selam vererek soruma girmek istedim.

Biliyorsunuz ki şükretmek çok önemli bir husus. Rabbimizin nimetlerine karşı nankör olmamalı ve şükretmeliyiz. Zaten birçok yerde “şükredesiniz diye” ibaresi geçmekte ve özellikle İbrahim Suresi 7. Ayet’te şükredenlere nimetlerin artırılacağının söylenmesi ve şükretmenin nimetin gitmesine eman olabileceği yönündeki bir kaç hadisten ötürü bende çokça şükretmeye çalışıyorum.
Fakat merak ettiğim şu ki;
“ELHAMDULILLAH” demek yani hamd etmek şükretmek sayılır mı? Çünkü bir zikir olduğu için kısa sürede çokça söyleyebiliyorum ve bahsedilen faziletlerden inşALLAH yararlanabileceğimi umuyorum.
Tüm müminlere sevgiler…

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Âleykum selam we rahmetullahi we berakatuh kardeşim

Hamd ve şükür birbirine yakın mana da olsa farklılıkları vardır. Hamd, Şükürden daha kapsamlıdır. Hamd'ın şükür'den daha umumi olması sebebiyle; bollukta da darlıkta da, sağlıkta da hastalıkta da, hüzünde de sevinçte de hamd edilir / edilebilir. Ama şükür sadece nimet mukabili ve o nimetin ziyâdeleşmesi için olduğundan, hastalıkta ve sıkıntılı anlarda, kötü durumlarda (artması için) şükredilmez!