Şükür Günlüğü | Allah'ın Es-Settar Olması Şükrü

Nesîbe Lena

يا نافعا علمه! لك الجنة
Süper Moderatör
'' Suçunu ayıbını açığa çıkaranlardan başka ümmetimin hepsi bağışlanmıştır. Suçunu açığa çıkaran bir kişi geceleyin bir günah işler. Sonra Allah ayıbını örttüğü halde sabahlar.

Sonra da ey falan dün gece şöyle şöyle bir günah işledim diyerek gizli olarak işlediği günahını açığa çıkarır.

Halbuki rabbi onun günahını ayıbını örtmüştü. Kendi günahını açığa vurduğu için Allah’ta o günahı yazar ve açığa çıkarır.
(Buhari- müslim-Riyazüssalihin 205)

Kişiye kendi ayıbını dahi örtmesi gizlemesi istenirken, başkalarının ayıp ve kusurlarını ortaya dökmek bunun yayılması için gayret ve çaba göstermek Cenâb-ı Hakk yanında nasıl bir ayıptır ?

Yüce Rabbimiz Hucurat sûresi 12. âyette : “Sinsi casuslar gibi birbirinizin ayıplarını araştırmayınız.” Derken, Peygamberimiz de bir gün hutbeye çıkarak ümmetine şöyle seslenir.

'' Ey diliyle müslüman olan kalbiyle de iman etmemişler topluluğu ! Müslümanları üzmeyin. Onları ayıplamayın . Onların kusurlarını araştırmayın şu bir gerçektir ki herkim müslüman kardeşinin ayıplarını araştırırsa Allah da onun ayıbını meydana çıkarır. Ve Allah da her kimin ayıbını ortaya çıkarırsa evinin içinde bile olsa onu rezil ve rüsvay eder.(Tirmizi sünen b. 84-101)
 

Benzer konular

Şu an bu konuyu görüntüleyenler (Kullanıcı: 0, Ziyaretçi: 1)

Üst Alt