Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Haber Suriye’de Savaşan Azeriler Ne Durumda?

H Çevrimdışı

Hattab Amedi

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
suriye’de savaşan Azeriler ne durumda?

Suriye’de savaşan Azeriler ne durumda? Timetürk yazarı Furkan Azeri Azerbaycan’ın internet sitelerinden birisi olan ‘publika.az’ ile özel bir söyleşi yaptı. Suriye’de savaşan Azeriler hakkında bilgi veren Furkan Azeri bir çok...

Suriye’de savaşan Azeriler ne durumda?

Timetürk yazarı Furkan Azeri Azerbaycan’ın internet sitelerinden birisi olan ‘publika.az’ ile özel bir söyleşi yaptı. Suriye’de savaşan Azeriler hakkında bilgi veren Furkan Azeri bir çok gerçeği de gözler önüne serdi.

İşte o röportaj:

1. Sizin Suriye de savaşan Azeriler hakkında bilginiz vardır. geçenlerde Vügar Azeri ile röportajınızı da okuduk. Orda Azerilerin durumu nasıl?

Furkan Azeri: Ben Müslüman olduğum için ve Suriye’de Müslümanlara karşı apaçık zulüm ve katliam yapıldığından dolayı Müslüman Suriye halkının onurlu direnişinin yanındayım. Bir gazeteci olarak Suriye’nin bir çok bölgelerinde bulundum, Doğal olarak muhaliflerle karşılaşma şansım oldu. Ayriyeten ben de bir Azeri olduğum için Azerilerle de karşılaştığım zamanlar oldu Vugar da bunlardan biri idi ama benim genel manada Azerilerle ilgili herhangi bir temsiliyetim yoktur.

Kaç Azerinin savaştığını biliyormusunuz, tabii ki, sır değilse?

Furkan Azeri: benim gözlemlerimi ve Vugar ile yaptığım söyleyişi baz alarak söylesem; 250′ye yakın Azeri vardır Suriye’de fakat bunların hepsi aktif bir şekilde savaşıyor diyemem çünkü bazıları doktor, bazıları insani yardım vb. işlerde çalışıyor. ben doktor olarak hastanede görev yapan Azeri’ye bile rastladım.

3. Azeriler arasında kadınlar ve çocukların da olduğu haberleri dolaşıyor, bu doğru mu?

Furkan Azeri: Evet, doğrudur. Bakınız İslam’da hicret diye bir kavram vardır yani insanların toplum veya fert olarak bir ülkeden veya bölgeden başka bir ülkeye veya bölgeye taşınmasıdır. Misal;Müslümanların Habeşistan’a göç etmeleri . Azerilerinden kendilerince bir takım sebeplerden dolayı kendi aileleri ile birlikte Suriye’ye hicret edenler vardır. Ayrıca Azeriler sadece Suriye’ye hicret etmiyorlar. Arap ülkelerine Türkiye’ye vs. hicret edenler çoktur sebep de şu: Azerbaycan’da Müslümanlara yapılan yersiz baskılar çoktur bazı medya kuruluşları ve televizyonlar tüm gün vahhabiler, radikalar vs. söylemlerle Müslümanlara karşı kara propaganda yürütüyorlar. Herhangi kendini bilmez birinin yaptığı bir fiili bütün Müslümanlara yükleyerek herkesi suçlu gibi göstermek doğru değil. Suriye’nin büyük bir bölümü özgürleşmiş dolayısıyla kurtarılmış bölgelerde savaş yoktur insanlar normal bir şekilde hayatlarını idame ediyorlar. Ama sonuçta orada savaş vardır aileli olarak oraya gitmek bana göre doğru değildir

Azeri savaşçılar hangi cebhelerde bulunuyorlar?

Furkan Azeri: Azerilerin %50-60′ı maalesef IŞİD grubunda bulunuyorlar geri kalanlar da ahraru- şamda diğer Ensar cemaatlerinde ve Nusret cephesindeler.

5. Mümkünse bir açıklama yapmanızı rica ediyorum. Suriye’de bir tarafda Esed ve gucleri, diger tarafta mucahidle var. Ama bazen mücahidler arasında da bölenmelerin olduğu söyleniyor.

Furkan Azeri: Bu konu ile ilgili benim köşe yazılarımda genişçe bilgi vardır. Ama kısaca değinmek gerekirse genel olarak bir bölünme yoktur ama takdir edersiniz ki Suriye’de silahlı direniş aktif olarak başlayalı 3 sene oldu ve bu direnişi halk başlattı. Dolayısıyla halk teşkilatlanmak, idarecilik, askeri tecrübe vb. konularda büyük birikime sahip değildi o yüzden bazı istenmeyen olaylar oluyor her şey profesyonel bir şekilde olmayabiliyor. Azerbaycan’da 1988′deki ermeni işgaline karşı verdiğimiz savaşta bizim orduda her şey mükemmel miydi? Her şey yerli yerinde miydi? bizde halk hareketi başladığında insanların çoğu samimiydi, sırf Azerbaycan’ın özgürlüğü için çalışan insanlar vardı ama o hareketin içinde fitneciler, Rusya ve İran’a çalışanlar da vardı bunları da herkes bilirdi ama ortam onlarla da savaşmaya müsait değildi hatta herkesin bir grubu vardı ama aradan zaman geçti 1993′e geldiğimizde kimin kim için savaştığı belli oldu. Orduların Karabağ’dan çıkarılması, gence hadiseleri, suretin ordusunun bakiye hücumu vs. yani biz yakın tarihimizde bu Hadiseleri yaşadık o yüzden bugün Suriye’de vüku bulan olumsuzlukları fazla abartmamak lazım. Üstelik amatör olan bir halkın 30 senedir her manası ile iktidarda olan bir diktatöre karşı veridiği bir mücadele vardır. Tüm bunlara ek olarak karşıda İran istihbaratı, Rusya, Hizbullah var. Bunlar az da olsa muhalifler tarafına sızıp safların bölünmesi için yaptıkları çalışmaları da düşününce arzu edilmeyen olaylar mutlaka oluyordur, olacaktır.

6. Esed cebhesinde savaşan Azerilerin de olduğu söylenir. Bu konuda ne diye bilirsiniz, sayılar ne kadar , esasen nereden gidiyorlar. Çünki Esede karsı olanların Türkiye’den geçtiği iddia ediliyor , Esed’e tarafında olanlar hangi yollarla oraya gidiyorlar?

Furkan Azeri: bakınız Suriye’de Esad saflarında savaşan sadece Esad ordusu değil aktif bir şekilde İran vardır, Hizbullah vardır, Rusya vardır, Ermeniler vardır; tabiki de Azerbaycan’da bir takım fanatik İran tezeği altında kalan insanlar da vardır. Nitekim İran’ın Azerbaycan’da ne kadar aktif olduğu zaten bilinen bir gerçektir. Nasıl geldiklerine gelince, zaten Lübnan’la Suriye sınırdır; özellikle Doğu Guta- Humus civarını çok kolay bir şekilde geçiyorlar. Bunlara ek olarak da İran’a veya Lübnan’a gelip oradan da Esad ordusunu katılıyorlar ama net olarak sayıları hakkında bende bir bilgi yok

Suriye de savaşan guruplar arasindaki fitnelerede aydinlik getirmenizi isterdik. Malumatlar var ki, orda azeriler hem Esede, hem de bir-birine karşı savaşırlar bu gruplasmalar terkibinde.

Furkan Azeri: Yukarı da bahsettim Suriye’de çok zorlu bir savaş vardır ve Suriye halkının kazanmamasını başta İran Lübnan Rusya vs istemiyorlar bu. ülkelerin çıkarları vardır onları fitne olsun Suriye direnişi dışardan bakınca sanki ‘ muhalifler bir birleri ile savaşıyor bir birlerini öldürüyor görüntüsü oluşsun diye kullanılması müsait yapıları destekliyorlar hatta kendileri dolaylı olarak hangisi bir gurubun yönetimine giriyorlar ve fitne oluşturuyorlar. Dünyaya; ‘’bakın burada direniş falan yok muhalifler bir birlerini öldürüyor’’ dedirtiyorlar. Suriye muhalefet de çok yeni ve yeterince tecrübeli değil ama inşallah zamanla Suriye halkı bunu da aşacak işte maalesef Azerilerin yarıya yakını da bu fitneye sebebiyet veren İSİD terkibindeler yaşları az olduğu için bu dinde yeni ve tecrübesiz olduklarından dolayı bir takım sloganık laflara kanmışlar. Bu düşüncede insanların aslında Suriye gitmesinde hiçbir fayda yoktur

7. Başka haberlere göre Suriye de savaşan Azeriler para karşılığında EsedEe karşı savaşıyorlar. Bu konuda ne söyleye bilirsiniz?

Furkan Azeri: – hani derler ya; ‘’bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz’’

Gerçekten de bizim toplum bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmuş. Meselelere, olaylara batı medyası nasıl bakıyorsa bizimkiler de aynen öyle bakıyorlar. İnsan gerçekten de bu iddia karşısında ne diyeceğini bilemiyor herhalde bizim toplum her şeyi parayla ölçtüğünden olsa gerek bu meseleye de o perspektiften bakıyor. Suriye’yi az çok bilen iyi bilir ki muhalefet çok fakir durumdadır yüzbinlerce mülteci, aç, evinden olmuş insanlar ve yaralılar var, iddia edildiği gibi olsa bile cephede savaşan askerlere eğer para verecek olsalar bile çok az bir para verebilirler bu para karşılığında sizce insanlar ölüme giderler mi? Yukarda da söyledim orada mühendis var doktor var tüccar var en güzel hayatını geride bırakanlar var buna ne demek lazım? Hatırlattım ki; İslam lügatında kardeşlik, fedakârlık, adanmışlık zulme baş kaldırı vardır bu başka toplumlarda gerçek manasıyla olmadığı için Müslümanların anlaşılmasını zorlaştırıyor. Ayrıca Karabağ savaşında Afganistan’dan, Çeçenistan’da, Türkiye’den ve bazı İslam ülkelerinden gönüllü insanlar gelmediler mi bize yardıma? Biz onlara para mı verdik?

8. Direnişçi Azerilerden Azerbaycan’a dönen oldumu, yahud böyle istekde olan varmı?

Furkan Azeri: Bir ülkeye giderken kendi âleminde bir takım beklentilerle gidersin ama beklediğin arzu ettiğin ortam gittiğin ülkede olmayabilir bu yüzden de geri dönenler mutlaka olmuştur.

9. Bizi hep bu soru düşündürüyor. Suriye savaşı bittikten sonra orda savaşan Azeriler, diger milletten olanlar- kendi ülkelerine dönecekler mi? Bu günlerde Fransaya dönen Ese’Ee karşı savaşan fransızlar tutuklandı. Onlar geri dönmek istiyorlarmı?

Furkan Azeri: Dediğim gibi insanların Suriye’ye gitmesi farklı farklı amaçlardan ötürüdür ;bazıları dönmemek üzere giderler , bazısı bir doktor olarak yaralı Suriyelilere tedavi noktasında yardımcı olmak vs. sebeplerle gidenler var büyük ihtimalle gidenlerin %90′ı geri dönmeyecek ama dönenler de olabilir. Diğer Milletler de hakeza böyle. Kaldı ki Suriye’ye gidenlerin hepsi cezalandırılacak mantığı çok yanlış bunun yerine kim Suriye’ye başka maksatlarla gitmiş ise ve geri dönüp kendi ülkesinde huzuru bozmak, bir takım sansasyonel eylemler düşüncesinde olup topluma zarar verecekse bunlarla mücadele etmek daha mantıklı olur.

Furkan bey, röporaj için teşekkürler. Son olarak ne demek isterdiniz.

Furkan Azeri: Ben de size teşekkür ediyorum. Son olarak demek istiyorum ki; Suriye’de 200 binden fazla Müslüman Esad tarafından katledildi bunun 20 bine yakını çocuk, 12 bin kadın olduğu belirtiliyor, 2 milyon 553 bin kişi komşu ülkelere göç etti evinden barkından oldu. Bu resmi rakamlar yani tespit edilmiş sayılar bilinmeyenler ne kadar siz düşünün. Şam’ın güneyinde yer alan ve hükümete bağlı güçlerin kuşatması altında bulundan Yermuk kampında Temmuz 2013′ten bu yana sadece 128 sivil açlıktan öldüğü kaydedildi. Bunların hepsi sivil. Esad ordusu sivillerin yaşadığı yere binlerce rastgele varil bombası attı, kimyasal silahlar kullandı, BM dahil herkes Suriye’de Esad’ın halka karşı kimyasal silahlar kullandığını tasdik etti. Bundan önce de Suriyeli Müslümanlar bu rejim tarafından 30 sene zulüm görmüşler, zaten hama katliamı meşhurdur. Bu fotoğrafın tamamına bakıp konuşmak bunların üzerinde durmak lazım. Oraya giden Azerilerin ve başka milletlerin ve genel anlamda muhalefetin içinde bazı bölünmeler vb. problemler mutlaka vardır ama onlar teferruat. Bazıları gündemi meşgul ederek bu büyük fotoğrafı insanların görmesini engelliyorlar kaldı ki içerdeki olumsuzlukları biz de eleştiriyoruz hatta bazı Azeri gençlerinin gereksiz yere ailelerini de üzerek Suriye’ye gelmelerine ben de karşıyım zaten gelip burada problem olacaklarına İSİD KATILIP fitneye sebebiyet vereceklerine gelmeseler daha iyi bu başka bir konu, Suriye kıyamının içinde bu bir detay. Ama bu meseleler asıl meseleyi gölgelememeli. Allah aşkına söyleyin, Karabağ’ı işgal edenler, Hocalını bombalayanlar bizim topraklarımızın %20 işgal edenler kimdir? Meselelere geniş baktığımız zaman göreceyiz ki, bizim torbalarımızı işgal eden güçler bu gün de Suriye halkını bombala yırlar, ya da bombalayanları destekliyorlar. Gelecek de göreceksiniz ki, bizim topraklarımızın Azad edilmesinde Azerbaycan’a yardım edecek olanlar bu gün Azerbaycan medyasının adaletsiz olarak tenkitettiği, anlamağa çalışmadığı Suriyadaki zulme karşı duran bütün adil insanlar olacak. Ermenilerin tarafında ise Esedçiler olacak. Tarih buna şahidedir. Bu röportajda şahid olsun.

..

Suriye ile ilgili çok yanlış haberler bilgiler dolaşıyor ortalıkta siz bizim köşe yazılarımızı timeturk’den aynı zamanda açtığım https://twitter.com/furkan_azeri hesabından takip etseniz Suriye’de baş veren bu savaş hakkında daha doğru daha bağımsız ve tarafsız bilgiler elde edersiniz. Son cümle olarak; Azerbaycan medyası bazı düşüncesiz harici-tekfirci zihniyetinde olan, mahsum insanlara karşı cinayet işleyen, ülkeye, ülke milletine ve topraklarına saygısız insanlara bakarak herkesi aynı kefeye koymasınlar! bizde en az sizler kadar onları kınıyoruz ve onlardan uzağız.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Üst Ana Sayfa Alt