Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Suriyeliler Tc Vatandaşı Olmalı mıdır ?

xena Çevrimdışı

xena

God bless Me...
İslam-TR Üyesi
Sosyal Hesaplarda Bir çok kişiler kesinlikle Vatandaşlık verilmemesini istiyorlar, Sizlerin bu konuda ki görüşler nasıl acaba?? ( İslami Açıdan )
Vatandaşlık Verilmeli mi??
Vatandaşlık Verilmemeli mi?

S Çevrimdışı

sabrii_27

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Sen kimsin önce bi kendini tanıt neden böyle bi soru soruyosun neye ulaşmak istiyosun

xena Çevrimdışı

xena

God bless Me...
İslam-TR Üyesi
Ya soru sordum ne alaka ?? Kim olduğum?? Çok mu zor bir soru sordum??

xena Çevrimdışı

xena

God bless Me...
İslam-TR Üyesi
Şöyle söyleyim, çevremde ve sosyal hesaplarımdan bir çok kişiyle bu konuda aynı fikirde değilim..Ben onların TC Vatandaşı olmalarında bir sakınca görmüyorum ama yüzlerce hatta binlerce kişi Suriyelilerin TC Vatandaşı olmalarını istemiyor..

S Çevrimdışı

sabrii_27

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
İlk mesajını atıyosun önce bi insan kendini tanıtır anket şirketindenmisin dernekten falanmısın yoksa sadece merakmı ediyosun.islami açıdan hükmü öğrenirsen buna teslim olacakmısın.

xena Çevrimdışı

xena

God bless Me...
İslam-TR Üyesi
)) S. a Sabri 27
Anket Şirketi olsaydım belirtirdim..

S Çevrimdışı

seyfuAllah

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
kardeşim milletçilik hastalığına bulaşmış bireyler var bu bireyler rahatsızlık duyabilir ancak müslümanların görüşü إِنَّمَا الْمُؤْمِنُونَ إِخْوَةٌ inanlar birbirlerinin kardeşidir. sen kendine layık gördüğün vatandaşlığı kardeşine hor görürsün? bu soru islam forumunda gereksiz bir sorudur çünkü herkesin bu konu hakkında görüşü tektir
Rabbim tüm müslümanların kalplerini birleştirsin
eid mubarek herkese

K Çevrimdışı

Kozzsoy

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
kardeşim milletçilik hastalığına bulaşmış bireyler var bu bireyler rahatsızlık duyabilir ancak müslümanların görüşü إِنَّمَا الْمُؤْمِنُونَ إِخْوَةٌ inanlar birbirlerinin kardeşidir. sen kendine layık gördüğün vatandaşlığı kardeşine hor görürsün? bu soru islam forumunda gereksiz bir sorudur çünkü herkesin bu konu hakkında görüşü tektir
eid mubarek herkese

tayyip başkan olsun diye "doğruysa" çoğu bu külfetin altına girmezler . açıkça yazayım egede boğulanlar esaddan kaçarken boğulmuyor zaten esaddan yakayıkurtarmış haldeler, onlar türkiyeyi beğenmedikleri için avrupaya gitmek isterken boğuluyor , burada kalma seçeneğini beğenmiyorlar . kalanlarında anca mali durumunu düzeltennler bu külfete yanaşır . zaten vatandaşlık hakkının ilk sebebi tayyipin başkanlık planları ise ikinci sebebi de devlete yığılan külfeti azaltmak öyle uhrevi sebebler falan değil . Geçenlerin çoğuda suriye vatandaşlığından çıkmayacak zatten öyle bir şartta yok , % 90dan fazlası çifte vatandaşlıkla suriye vatandaşı olarakta devam eder . benim görüşüm buyursun geçsinler ilk değiller ama çoğunun bu tip bir külfeti kabul edeceğini hiiiç sanmıyorum, ben bilem kabul etmiyorum ki zaten :) ırakta saddam zulmünden göçeden 500 bin kürdün neredeyse % 80i ger i döndü , bulgaristandan gelen türklerin bile jivkov sonrası % 10 kadarı geri döndü o dönemdegelenlerin çoğud bahsettiğim çiftevatandaşlıktan yararlanıyor. burdada ilk dönecekler multeci kamplarında ayaklanıp suriye bayrağı asan ya da yenni gelen mültecileri kamplarda taşlamaya kalkışan tipler olacaktır .. vatandaşlığın da bir bedeli var .

bu arada vatandaşlığın ne olduğunu sanıyorsunuz ki "sen kendine layık gördüğün vatandaşlığı kardeşine hor görürsün? " demişsiniz ? Vatandaşlık onlar için nimet değil külfet olacak , burası avrupa değil kimsenin mültecileri sınırdışı ettiği yok farkı sadece süresiz ikamet izni onun bedeli de aşşağıda . burada okuyan suriyeli mülteci varsa bakın "bu tip" külfetler sizi bekliyor yanında da bonus olarak mecburi askerlik hizmeti !

13612327_1304002149627879_6087058833498345224_n.jpg

-Türkiye'deki devlet anlayışında devlet milettin yani vatandaşının hizmetçisi midir yoksa sahibi midir 1 ?

-Devlet vatandaşlık teklifi ile beyat istiyor farkında mısınız 2 ?

Son düzenleme:
xena Çevrimdışı

xena

God bless Me...
İslam-TR Üyesi
eid mubarek herkese

Yaa ben anlatamadım galiba.....İnsanlara bu konuyla ilgili Dini deliller vermek istiyorum, onlarında vatandaşlık hakkı verilmesi konusunda...
Müslümanım deyip, Başka bir müslümanı Ülkemizde istemiyorlar....

K Çevrimdışı

Kozzsoy

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Yaa ben anlatamadım galiba.....İnsanlara bu konuyla ilgili Dini deliller vermek istiyorum, onlarında vatandaşlık hakkı verilmesi konusunda...
Müslümanım deyip, Başka bir müslümanı Ülkemizde istemiyorlar....

vatandaşlıkla,,, isteyip istememe durumu birbiri ile alakasızdır , vatandaş olmasını istiyorsan devletle kontrat yapıp (ki aslında bu tek taraflı kontrattır tek taraflıdır zira tc vatandaşı olan bizler doğuştan bu kontratı devletle imzalamış kabul ediliyoruuz devlete beyaat etmesni istiyorsun demektir , kalmasını istiyorsan da sadece kalmasını istiyorsun demektir,,, ikisi birbirinden bağımsızdır ama devlet mekanizması bunu kabul etmez ve araya girer) herhangi bir devletin kuruluşu dışında tarih boyunca işleyiş budur ve başkaca bir şekli de yoktur ne islamlarda ne kafirlerde yeni doğanları varolan devletin egemenliğin kabulune tekrar tekrar davet yoktur , kabul etmişler veya beyat etmişler sayılmıştır,, ,

şu anda türkiye de devlet vatandaşlık teklif ederek kendine beyat istemekte bu islami mi değil mi bunu düşünmek lazım bu birincisi ,, ikincisi ise vatandaşlık mültecilere nimet mi külfet mi ?

açıkça yazayım "şu an" mültecilere tanınan haklar bana ve çocuklarıma tanınacaksa buyursunlar vatandaşlıklarını benden geri alsınlar :) ALMAZLAR . Senden de almazlar vatandaşlığı nimet sanıp neden kardeşine aynısını istemiyorsun diye yazan arkadaştan da almazlar . Denilebilir ki sen onların yaşadığını yaşa sana da tanınsın, e tamda bunu diyorum zaten , onlar yaşamış ve ellerinde ki imkan vatandaşlık teklifi ile ellerinden alınacak !

Son düzenleme:
xena Çevrimdışı

xena

God bless Me...
İslam-TR Üyesi
Her zaman şu cevabı veriyordum.
Yine aynı cevabı vereceğim, Yerler ve Gökler Allahındır. TC Türklerin değil, Suriye Suriyelilerin değil, Almanya Almanların değil, İngiltere İngilizlerin değil.
mÜLK Allahın.

S Çevrimdışı

sabrii_27

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bu konuya cevap verilecekse sadece ilmi bilgisi kuvvetli olanlar cevap vermeli diye düşünüyorum onlarda cevap verilmesimi cevap verilmemesimi gerekir bunu daha iyi bilirler.Bu soruya ilimsizce verilecek cevap imanı tehlikeye atar diye düşünüyorum.

Ebu Muhammed Eymen Çevrimdışı

Ebu Muhammed Eymen

Bir adım öteside, Bin adım öteside toprak..
Frm. Yöneticisi
Suriyelilere Vatandaşlık verilmemeli ..

Bunun yerine suriye ile aramıza örülen duvarlar kaldırılmalı ,Şam Batı traplus ile doğu Trablus arası birleştirilmeli Libya mısır Ürdün Lübnan ırak Suud BAE Filistin suriye yeniden Topraklara katılarak afganistan pakistan dan Afrika'ya sınırlar kaldırılmalı . İsrail yıkılmalı yerine AVM yapılmalı . Bu şekilde basit bir çözümle sonuca ulaşılmalı.

M Çevrimdışı

musab99

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
tayyip başkan olsun diye "doğruysa" çoğu bu külfetin altına girmezler . açıkça yazayım egede boğulanlar esaddan kaçarken boğulmuyor zaten esaddan yakayıkurtarmış haldeler, onlar türkiyeyi beğenmedikleri için avrupaya gitmek isterken boğuluyor , burada kalma seçeneğini beğenmiyorlar . kalanlarında anca mali durumunu düzeltennler bu külfete yanaşır . zaten vatandaşlık hakkının ilk sebebi tayyipin başkanlık planları ise ikinci sebebi de devlete yığılan külfeti azaltmak öyle uhrevi sebebler falan değil . Geçenlerin çoğuda suriye vatandaşlığından çıkmayacak zatten öyle bir şartta yok , % 90dan fazlası çifte vatandaşlıkla suriye vatandaşı olarakta devam eder . benim görüşüm buyursun geçsinler ilk değiller ama çoğunun bu tip bir külfeti kabul edeceğini hiiiç sanmıyorum, ben bilem kabul etmiyorum ki zaten :) ırakta saddam zulmünden göçeden 500 bin kürdün neredeyse % 80i ger i döndü , bulgaristandan gelen türklerin bile jivkov sonrası % 10 kadarı geri döndü o dönemdegelenlerin çoğud bahsettiğim çiftevatandaşlıktan yararlanıyor. burdada ilk dönecekler multeci kamplarında ayaklanıp suriye bayrağı asan ya da yenni gelen mültecileri kamplarda taşlamaya kalkışan tipler olacaktır .. vatandaşlığın da bir bedeli var .

bu arada vatandaşlığın ne olduğunu sanıyorsunuz ki "sen kendine layık gördüğün vatandaşlığı kardeşine hor görürsün? " demişsiniz ? Vatandaşlık onlar için nimet değil külfet olacak , burası avrupa değil kimsenin mültecileri sınırdışı ettiği yok farkı sadece süresiz ikamet izni onun bedeli de aşşağıda . burada okuyan suriyeli mülteci varsa bakın "bu tip" külfetler sizi bekliyor yanında da bonus olarak mecburi askerlik hizmeti !

13612327_1304002149627879_6087058833498345224_n.jpg

-Türkiye'deki devlet anlayışında devlet milettin yani vatandaşının hizmetçisi midir yoksa sahibi midir 1 ?

Goll olmuş, çok güzel tespitler..

S Çevrimdışı

seyfuAllah

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

kardeşim verdiğin tablo Dünya malından başka birşey göstermiyor bana.

biz örnekleri Allah'tan (Kuranı kerim ) peygamber efendimiz ve Sahabadan alırız.

Hz. Peygamber’in (a.s.m.) kardeş ilan ettiklerinden ikisi de Mekkeli Abdurrahman bin Avf ile Medineli Sa’d bin Rebi’ (r.a.) idi. Sa’d, Abdurrahman’a şöyle diyordu:

“Kardeşim, ben Medine’nin en zenginiyim. İşte malımın yarısı, al. İki tane de hanımım var; bak, hangisi hoşuna gidiyorsa boşayayım, onunla evlen!”

Ansarlılar mallarını yarısını ve eşlerine kadar bölüşürken bizler devlete ait olan parayı bölüşemiyoruz sanki birileri kendine ait olan malının yarısını vermeni bekliyor senden. bizler sahaba olamayız neden? çünkü onların kalpleri tertemiz idi ancak bizlerin kalpleri dünya sevgisiyle dolu. bu yardımlar onların müslüman ülkede kalıp müslüman birşekilde yaşamalarına neden olursa sevabı tüm milletimize, avrupaya gidip din değiştirmekten iyidir (bir çoğu değiştirdi)

Allah swt kalbimizi selim eylesin amin

Son düzenleme:
Ebu Selman et-Turkî Çevrimdışı

Ebu Selman et-Turkî

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
tc vatandaşı olmak onlar için hayırlı ise ben Müslüman kardeşlerim için hayırdan başka bir şey isteyemem.
Yok eğer tc vatandaşlığı onların dünya ve ahiretine zarar verecek ise Allah onları uzak tutsun.

K Çevrimdışı

Kozzsoy

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

biz örnekleri Allah'tan (Kuranı kerim ) peygamber efendimiz ve Sahabadan alırız.

Hz. Peygamber’in (a.s.m.) kardeş ilan ettiklerinden ikisi de Mekkeli Abdurrahman bin Avf ile Medineli Sa’d bin Rebi’ (r.a.) idi. Sa’d, Abdurrahman’a şöyle diyordu:

“Kardeşim, ben Medine’nin en zenginiyim. İşte malımın yarısı, al. İki tane de hanımım var; bak, hangisi hoşuna gidiyorsa boşayayım, onunla evlen!”

Ansarlılar mallarını yarısını ve eşlerine kadar bölüşürken bizler devlete ait olan parayı bölüşemiyoruz sanki birileri kendine ait olan malının yarısını vermeni bekliyor senden. bizler sahaba olamayız neden? çünkü onların kalpleri tertemiz idi ancak bizlerin kalpleri dünya sevgisiyle dolu. bu yardımlar onların müslüman ülkede kalıp müslüman birşekilde yaşamalarına neden olursa sevabı tüm milletimize, avrupaya gidip din değiştirmekten iyidir (bir çoğu değiştirdi)

ayne dünya malı tıpkı vatandaşlık gibi vatandaşlığı ahirete mi götüreceksin ???? yani vatandaşlığı yanlış anlıyorsunuz kısaca bu ! hadi peki örnekleyelim. ensar muhacirden beyat istedi mi ?

Son düzenleme:
Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

jazakallahu hayr akhım
ALLAH zulcelali vel ikram günahlarını bağışlayıp affeylesin her ıkı dünyandada da bereket ve hayr ıhsan eylesin.

Üst Ana Sayfa Alt