Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü T. C. Bayrağının Hükmü Nedir?

M Çevrimdışı

Muhammed Türk

Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun aleyküm. Ben cahileyemde T. C bayrağındaki hilalin İslamı temsil ettiğini düşünürdüm, bu sebepten ötürü T. C bayraklı yapıştırmalar alıp bunlarla bisikletimi süslemiştim.
Hilalin İslama bir alakası var mı ve bu bisikleti kullanmam caiz mi yoksa "bu bayrak şuan da laik devleti simgeliyor" deyip yapıştırmaları çıkarayım mı?
 
Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Âleykum selam we rahmetullahi we berakatuh

Hilal ve yıldız sembolleri İslam öncesinde de başta Gök tanrılara, Ay'a,Güneş ve yıldızlara tapınan kavimlerde ve farklı milletlerde çeşitli vasıflar verilerek kutsanmış ve tapınılmış, bu sebeble İslam öncesinde dahi varlıklarını sürdüren bazı devletler bayraklarda, paralarda hilal, yıldız, güneş şekillerini kullanılmıştır.

"İbrahim, babası Âzer'e demişti ki: "Sen putları tanrı mı ediniyorsun? Doğrusu ben seni ve kavmini açık bir sapıklık içinde görüyorum."

Böylece biz İbrahim'e göklerin ve yerin melekûtunu (muhteşem varlıklarını) gösteriyorduk ki, kesin inananlardan olsun.
Üzerine gece bastırınca, bir yıldız gördü: "Rabb'im budur." dedi. Yıldız batınca da: "Ben batanları sevmem." dedi.
Ay'ı doğarken gördü: "Rabb'im budur." dedi. O da batınca: "Yemin ederim ki, Rabbim bana doğru yolu göstermeseydi, elbette sapıklığa düşen topluluktan olurdum." dedi.
Güneş'i doğarken görünce: "Rabb'im budur, bu hepsinden büyük." dedi. O da batınca dedi ki: "Ey kavmim! Ben sizin
(Allah'a) ortak koştuğunuz şeylerden uzağım."
"Ben yüzümü tamamen, gökleri ve yeri yoktan var edene çevirdim ve artık ben asla Allah'a ortak koşanlardan değilim."
Kavmi onunla tartışmaya başladı. O da onlara dedi ki: "Beni doğru yola eriştirdiği halde Allah hakkında benimle mucadele mi ediyorsunuz? O'na ortak koştuklarınızdan hiç korkmuyorum, ancak Rabb'imin dilediği şey hariç. Rabb'im ilmiyle her şeyi kuşatmıştır. Hiç düşünmez misiniz?"

"Hakkında hiçbir delil indirmediği halde, siz Allah'a ortak koşmaktan korkmuyorsunuz da ben sizin ortak koştuklarınızdan nasıl korkarım?" Eğer bilirseniz söyleyin, bu iki topluluktan hangisi güven içinde olmaya daha layıktır?" (Enam 74 - 81)


Fakat İslam ile Ay'ın Hilal (başlangıç hali) zaman açısından Ayların başlangıcı olduğu bildirilmiş ve esas alınmıştır.

يَسْـَٔلُونَكَ عَنِ الْاَهِلَّةِۜ قُلْ هِيَ مَوَاق۪يتُ لِلنَّاسِ وَالْحَجِّۜ وَلَيْسَ الْبِرُّ بِاَنْ تَأْتُوا الْبُيُوتَ مِنْ ظُهُورِهَا وَلٰكِنَّ الْبِرَّ مَنِ اتَّقٰىۚ وَأْتُوا الْبُيُوتَ مِنْ اَبْوَابِهَاۖ وَاتَّقُوا اللّٰهَ لَعَلَّكُمْ تُفْلِحُونَ
Sana ayların (hilal) durumundan sorarlar. De ki: Onlar hacc ve insanların diğer zamanlarını ölçmeye yarar. Gerçek iyilik, itaat ve hayra ulaşmak eski batıl ve saçma adetiniz olan ihramlı iken evlere arka tarafından açtığınız bir delikten girmeniz değildir. Ama gerçekten Allah'ı radı eden ve hayra ulaşan kişi yolunu Allah ve peygamber ile bulandır. O halde evlere kapılarından girin ve yolunuzu Allah'ın kitabıyla bulun ki, gerçek mutluluğa erişebilesiniz. (Bakara 189)

Bundan dolayı da zaman zaman İslam devletleri Hilal şekillerini şiar olarak kullanmış ve zamanla da Hilal İslamlaşmıştır.

 
Üst Ana Sayfa Alt