Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Takiyyudin es-Subki'nin İbni Teymiyye'ye Muhalefet Ettiği Doğru mudur?

A Çevrimdışı

Antiehlirey

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Es selamu aleykum
Bildiğiniz üzere ibn teymiyye muhalefet eden bütün herkes imam takiyudin subkhi den örnekler verirler.İmam subkhi ibni teymiyye ve ibni kayyim a 3 reddiye kitabini kaynak alirlar acaba bu eserler gerçekten ona mi ait yoksa nispet edilmiş.Çünkü zehebi imam subkhi yi öven şiir yazmıştır ve yine ibni teymiyye nin önde gelen talebelerinden mizzi nin cenaze namazı nı takiyyudin subkhi kıldırmıştır.İbni kesir de onun aleyhinde bir şey söylememiştir.Subkhinin en büyük talebelerinden abdülber subkhi ibni teymiyye yi övmüştür.

Anlamadığım bütün ibni teymiyye muhalifleri hep bu alimden örnek veriyorlar ahbaş cemati,
Sofiler,ebu Bekir sifil ve zahid el kevseri ibni teymiyye olan eleştiri lerini okursanız muhalefet ederken takiyyudin subkhi aracılığıyla muhalefet ederler.

Takiyyudin Subkhi şimdi Şeyhülislam İbn-i teymiye ve ibni kayyima düşman.Ama Şeyhülislam in diğer talebeleriyle dost bu işte bir tuhaflik var bence

hüseyinedip Çevrimdışı

hüseyinedip

الحَمْد لله
İslam-TR Üyesi
Bu kısmı cevaplandırsak güzel olur.

ibn Teymiyye'nin en çirkin itikatlarından biri, Allah'tan başka evveli olmayan hâdislerin (varlıkların) olduğunu söylemesidir.

Hiçbir Müslüman böyle inanmaz.
Ezelî olan sadece Yüce Allah'tır.

Hâfız İbn Hacer, İbn Teymiyye'nin bu çirkin itikadını şöyle dile getirir:

كَانَ اللَّهُ وَلَا شَيْءَ مَعَهُ وَهِيَ أَصَرْحُ فِي الرَّدِّ عَلَى مَنْ أَثْبَتَ حَوَادِثَ لَا أَوَّلَ لَهَا مِنْ رِوَايَةِ الْبَابِ وَهِيَ مِنْ مُسْتَشْنَعِ الْمَسَائِلِ الْمَنْسُوبَةِ لِابْنِ تَيْمِيَّةَ”
Bk. Fethu’l-Bârî, 13/410.

Şöyle bir şey var. İlmi olan bizleri aydınlatırsa memnun oluruz.

tewhidwetakwa Çevrimdışı

tewhidwetakwa

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Bu kısmı cevaplandırsak güzel olur.

ibn Teymiyye'nin en çirkin itikatlarından biri, Allah'tan başka evveli olmayan hâdislerin (varlıkların) olduğunu söylemesidir.

Hiçbir Müslüman böyle inanmaz.
Ezelî olan sadece Yüce Allah'tır.

Hâfız İbn Hacer, İbn Teymiyye'nin bu çirkin itikadını şöyle dile getirir:

كَانَ اللَّهُ وَلَا شَيْءَ مَعَهُ وَهِيَ أَصَرْحُ فِي الرَّدِّ عَلَى مَنْ أَثْبَتَ حَوَادِثَ لَا أَوَّلَ لَهَا مِنْ رِوَايَةِ الْبَابِ وَهِيَ مِنْ مُسْتَشْنَعِ الْمَسَائِلِ الْمَنْسُوبَةِ لِابْنِ تَيْمِيَّةَ”
Bk. Fethu’l-Bârî, 13/410.

Şöyle bir şey var. İlmi olan bizleri aydınlatırsa memnun oluruz.

Bence ibni teymiyenin en çirkin itikadı diyeceğine profil fotoğrafını değişirmen daha iyi olacak Allah suphanehunun yaratması gibi ruhlu varklıkları çizmek resm etmek şirkdir biliyorsundur ayrıca ibni teymiyenin çirkin tikadı diyorsun sonrada gönderdiğin arapça yazıda ilmi olanlar bizi bilgilendirirse memnun oluruz diyorsun..
İlmi olanlar seni aydınlatsın ama işin aslını bilmeden çirkin itikadı demek ne kadar yanlış birşey sağlam kaynaklardan ibni teymiyeye atılan iftiraları izleseydin böyle yazmazdın ebu bekir sifili çokmu izliyorsun

hüseyinedip Çevrimdışı

hüseyinedip

الحَمْد لله
İslam-TR Üyesi
Niçin bu kadar celallendiniz anlamadım. Profil fotoğrafıma gelince zamanında koymuşum ama bilinçli yapmamışım, Allah affetsin, değiştireyim inşaAllah. İmam, Şeyhü'lislam İbn Teymiyye rahimehullah için yapılan alıntıyı getirdim oraya koydum, "... çirkin itikadı..." şeklindeki ifade bana ait değil. Sifil'e bu hususta reddiye veren biriyim, abicim yanlış anladın sakin ol bi.

tewhidwetakwa Çevrimdışı

tewhidwetakwa

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Niçin bu kadar celallendiniz anlamadım. Profil fotoğrafıma gelince zamanında koymuşum ama bilinçli yapmamışım, Allah affetsin, değiştireyim inşaAllah. İmam, Şeyhü'lislam İbn Teymiyye rahimehullah için yapılan alıntıyı getirdim oraya koydum, "... çirkin itikadı..." şeklindeki ifade bana ait değil. Sifil'e bu hususta reddiye veren biriyim, abicim yanlış anladın sakin ol bi.
En azından değiştirseydin yazıyı daha iyi olurdu o sifil Allah suphanehu onu ıslah etsin selef düşmanı her neyse kardeşim hakkını helal et ben seni onlardan zan ettim yemin olsun Allaha onlardan nefret ediyorum o yüzden ben bu konuda çok celalli biriyim bana sifil deme ne dersen de çünkü yanımda olsa dayanamam saldırırım o derece sevmem onu

عبد الرحمن Çevrimdışı

عبد الرحمن

قُل آمَنتُ بِاللهِ ثُمَّ استَقِم
İslam-TR Üyesi
hüseyinedip Çevrimdışı

hüseyinedip

الحَمْد لله
İslam-TR Üyesi
En azından değiştirseydin yazıyı daha iyi olurdu o sifil Allah suphanehu onu ıslah etsin selef düşmanı her neyse kardeşim hakkını helal et ben seni onlardan zan ettim yemin olsun Allaha onlardan nefret ediyorum o yüzden ben bu konuda çok celalli biriyim bana sifil deme ne dersen de çünkü yanımda olsa dayanamam saldırırım o derece sevmem onu

Helal olsun kardeşim haklısın yanlış anlaşıldık ya. ☺️

Üst Ana Sayfa Alt