Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Takvime Uyarak Erken Bayram Yapanların Kutlaması ve Bayram Namazı Kılacak Cemaat Olmaması Sorunu?

S Çevrimdışı

Süleyman Incek

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun aleykum hocam ...

Sorularim basit ama her sene derdim ...

Soru 1)
Diyelim bu sene yine TC Takvimine uyanlarin ve Kuran ve Sünnete göre Oruc tutan bizlerin Bayrami ayni güne (1.gün) denk gelmedi ve ben Bayram namazini kilacak cemaat bulamiyorum. Bunun bana bir vebali var mi?

Soru 2)
Erken Bayram yapanlarin bizi tebrik etmelerine karsin veya onlari Bayramin ilk gününde ziyaret etmemizden dolayi bizi elestirdiklerinde ne gibi tepki vermeliyiz?

Abdulmuizz Fida Çevrimiçi

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Selamun aleykum hocam ...
Sorularim basit ama her sene derdim ...
Soru 1)
Diyelim bu sene yine TC Takvimine uyanlarin ve Kuran ve Sünnete göre Oruc tutan bizlerin Bayrami ayni güne (1.gün) denk gelmedi ve ben Bayram namazini kilacak cemaat bulamiyorum. Bunun bana bir vebali var mi?
Soru 2)
Erken Bayram yapanlarin bizi tebrik etmelerine karsin veya onlari Bayramin ilk gününde ziyaret etmemizden dolayi bizi elestirdiklerinde ne gibi tepki vermeliyiz?
Âleykum selam we rahmetullah kardeşim;

1- Bayram namazı sunnet (Hanefi mezhebince vâcib) olub, şartların olgunlaşamaması sonucunda bayram namazını kılamayana bir şey gerekmez. Fakat bunun için bayram namazını kendiniz gibi kabul edenleri araştırarak, bir araya gelebilmek için imkanlarını zorlamalısınız.
Ayrıca fitne çıkmaması için muvahhid (diyânet) imamların bulunması durumunda, takvime uyarak (Hilâle göre) bayramın 2. günü de olsa namazlarını eda edebilirler.

2- Ramadanın 30. günü oruçlu olması gerekirken kalabalıklara uyarak sunnete harb açanların bayram tebriklerine ayak uydurulmaz, aksine ummete göre bugün Ramadan'ın otuzu olduğundan oruclu olduğunu, sunnete uyan muslumanların bayramının Şevval ayında yarın başlayacağını tatlı bir dille anlatarak, inatçı olmayan Hakk'a susamış gönüllere tebliğ için konuyu açma girişimi aralanmalıdır.

Üst Ana Sayfa Alt