Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Tasavvuf ; Bilinmeyen Mücevher !

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
aleykum selam hala hatanda diretiyorsun. Kim ona cezbe demiş, bunu ispat etmen gerek. Mesala iman nedir derken, kuran da ve hadislerde bu kelimenin karşılığı net olarak vardır. cezbenin karşılığınıda bu şekilde anlatman gerek aksi halde batıl birşeyi ısrarla savunduğunu görmüş olacağım.

Kuran'da müminlerden söz ederken ''Onlar namazlarında huşu içindedirler denir... Onlar namazlarında cezbe halindedirler denmez.

Üstte yazan kardeş bana reddiye değil size reddiye vermiş yok bana vereceksede başım gözüm üstüne gerçek cezbeyide delille getirsin iman edelim.

Bilmem anlatabildim mi...

Ayrıca Hz Ali'den rivayet ettiğin yeri de yazar mısın.

ebubeyza Çevrimdışı

ebubeyza

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Arkadaş bir olay karşısında istem dışı tepki vermenin cezb ile alakası nedir anlamadım.
Tamam işte bak biri olleeeey der bir başkası Subhanallah der.
Dikkat ediyorum kelime ve kavramları İslam’ın bize belirttigi şekılde değil de hep tasavvuf içerisinde anlamaya ve yorumlamaya çalısıyorsun. Senin en büyük sorunun işte bu.

Hem aşağıdakı yazıya katıldığını söylüyorsun hem de cezbe var diyorsun? Nerede var burada cezbe.

“ Ben H.z. Peygamber i (s.a.v.) gördüm Ebu Bekir'i, Ömer’i Kur’an okurken gördüm onlardan hiçbiri cezbeye tutulmuyor ve düşüp bayılmıyordu. Acaba senin gördüğün bu kimseler Ebu Bekir’den Ömer’den daha mı fazla Allah’tan korkuyorl ar” dedi düşününce babamın dediğinin doğru olduğunu anladım ve bir daha onların yanında oturmadım.

Bak gördün mü onlar cezbeye tutulmamışlar. Bu kadar çeliski olur mu yaaa

H Çevrimdışı

Habibullah

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
bırakın takılsın kafasına göre okuduğu kitapların ne olup olmadığını bilmeyen kardeşimiz takılıyor ALLAH celle celaluhu ona sahih olan kaynakları okumayı nasip etsin...

ebubeyza Çevrimdışı

ebubeyza

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Evet... !slam4ever ahanda sana delil hadi bakalım ne cevap verecen şimdi... bekliyoruz.
Saglıkcı kardeş Doktorlarınıza söyleyin bundan sonra narkoz uygulamasınlar.
Hastalarınızı Cezb halinde amaliyat edin böylece narkozun nahoş yan etkilerinden de kurtarmış olursunuz.
Cezb halinde insan birşey hissetmediğine göre...

ebubeyza Çevrimdışı

ebubeyza

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Sadat-i Kiram hemen alınganlık yapma kardeşim, nerede hakaret ettik sana.Latife yaptık.
Hemen mızıkcılık yapıp misketlerini geri isteme. Sende bile bile bu konuları acma mübarek.
"Okumadan saldırıya gecmeyin" diyen sensin... yani biliyordun bu hale geleceğini değil mi...

Huşu de gitsin o halde ne diye İslam'da olmayan kavramlarla izah etme yoluna gidiyorsun da
bu duruma getiriyorsun... yapmaa

alpsanli Çevrimdışı

alpsanli

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Benim asıl sormak istediğim "Cezbe biyolojik bir olay mı? Yoksa bilimin ıspatlayamacağı doğa üstü veya metafizik bir olay mı? Teşekkürler iletilerime sağduyulu olduğun için aziz kardeşim. Saygı ve sevgilerimle.

ebubeyza Çevrimdışı

ebubeyza

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Benim asıl sormak istediğim "Cezbe biyolojik bir olay mı? Yoksa bilimin ıspatlayamacağı doğa üstü veya metafizik bir olay mı? Teşekkürler iletilerime sağduyulu olduğun için aziz kardeşim. Saygı ve sevgilerimle.

hee metafizik bir olay... ucuyon, havada tekme atıyon vs

K Çevrimdışı

kelime-i şehadet

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi

cezbe dediğin şey zaman ve mekan boyutunu aşıp düşünmektir. bir nevi uyku hali gibi tek farkı uykuda düşünemezsin ama bunda düşünürsün ki zaten cezbeyi meydana getiren düşüncedir bilindik bir ifadeyle düşünceye dalmaktır. hani olur ya böle gözünü ufka diker düşünceye dalarsın da millet sana seslenir seslenir duymazsın millet sana "uçtu, transa geçti" der de sonra kuvvetli bir sarsıntıyla kendine gelirsin de "noluya ya" dersin, millet de sana "orda mıydın dedemköylü?" der ya işte cezbe dediğin böyle birşeydir. temeli düşünceye, Allah'ı zikre dayalı olmalıdır. öbür türlüsünü ben bilemiyorum. eğer ki o uçanlar kaçanlar aynı anda düşünüp zikr edebiliyorlarsa bravo doğrusu, lakin pek sanmıyorum. bak mesela ben bu yazıyı yazarken etrafımdaki herşeyi ve geçen zamanı hiç hissetmedim sadece yazıya yani düşünceye konstantre oldum ve cezbe yaşadım. ama uçmadım, kaçmadım. elhamdülillah aklımda yerindeydi ve yine yerinde, dene bak sen de öyle olacaksındır. bu işin sırrı konsantredir.

alpsanli Çevrimdışı

alpsanli

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Tayyimekan ve tayyizaman var diyenler çok. Ladikli Hacı Ahmet bir amerikalıya yardım etmiş Amerika'ya tayyimekan yaparak. Hatta onu gören Amerikalı resimini çizmiş. Resim birebir. Bulursam resmi ve ona dair dipnotunu buraya koyacağım. Ben tasavvufu ne destekliyorum ne de reddediyorum. Olaya akılcı gözle bakmaya çalışıyorum.

A Çevrimdışı

abdullah11

Guest
insanların gayet tabii tepkilerini (OLEY SUBHANALLAH gibi ) nasıl olur da cezbe diye adlandırabılırsın anlamadım . sen tıpçıysan bende dilbilimciyim yani benim uzmanlık alanım . cezbe denilen kavrama senın verdığin anlamı yükleyen ilk insan seni gördüm . bence sen yanlış kelime yada kavram kullandıgının farkına vardın ama geri dönemiyorsun . kardesim , lütfen sana karsı olan muhabbetimizin bitmesini istemiyorsan ( ki actıgın her konu ve yazını mutlaka okurum ) bu tasavvufla alakalı konuları bir daha acma istersen . artık bıkkınlık vermeye basladı ve art niyet sezmeye başladım ...

ebubeyza Çevrimdışı

ebubeyza

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Tayyimekan ve tayyizaman var diyenler çok. Ladikli Hacı Ahmet bir amerikalıya yardım etmiş Amerika'ya tayyimekan yaparak. Hatta onu gören Amerikalı resimini çizmiş. Resim birebir. Bulursam resmi ve ona dair dipnotunu buraya koyacağım. Ben tasavvufu ne destekliyorum ne de reddediyorum. Olaya akılcı gözle bakmaya çalışıyorum.

desene bu tayyimekan yapanlar coğalırsa Uçak Şirketlerinin hepsi iflas edecek.
Bende şunu yapabilsemde Almanyada ki kardeşlerimi bi ziyaret edebilsem ne iyi olurdu...
hemide bedava...ohhh

Tayy-ı mekân: “Mekânı aşarak bir anda değişik yerlerde görünebilmek.”

Abdulmuizz Fida Çevrimiçi

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
K Çevrimdışı

kelime-i şehadet

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi

Benim bahsettiklerimin bunlarla alakası yok. ben ne uçtum, ne kaçtım ne de ışınlanıp birden fazla yerde göründüm. sadece duygu ve düşünceler insanlara bulundukları zaman ve mekanı unutturabiliyor dedim.

ibni kayyım Çevrimdışı

ibni kayyım

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
tayyimekan TABİRİ NE MANAYA GELİYOR ANLAYAMADIM YANİ İSTEDİĞİ ZAMAN İSTEDİĞİ YERDE OLABİLİYORMUYMUŞ LEYH

ebubeyza Çevrimdışı

ebubeyza

Üyeliği İptal Edildi
Banned
hee ibni kayyim istediğin zaman istediğin mekanda olabiliyorsun, mesela diyelim ki canın havai
adalarına gitmek istedi, hiç sorun değil hemen tayyimekan devreye giriyor ve hoooooop havai adalarındasın.
Nasıl güzel değil mi?
Geğenmedin mi hiiç sorun değil hemen biniyorsun tayyimekana hoooop kanarya adalarındasın.
:)

haaa bu arada belirtmeyi unuttum, bilet yok, uçak yok tamamen bedava

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Ana Sayfa Alt