Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

İlmi Konu Tasavvufçu Semerkand Yayınlarının İmam Kuşeyri'ye Sıfatlar Hususunda Muhalefeti

Ahıskalı Çevrimdışı

Ahıskalı

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
29145

ÇALIŞMADAN TAM VERİM ALMAK İÇİN MASAÜSTÜ VERSİYONUNDA GÖRÜNTÜLEYİNİZ

BENZER BİR ARAŞTIRMA SUFİLERİN KİTAPLARINDA MEVCUD BULUNAN SELEFİ ESİNTİLERİ DEŞİFRE ETMİŞTİK


ŞİMDİ İSE KUŞEYRİ'YE NASIL MUHALEFET EDİYORLAR GÖRELİM!

29146


KİTAP SEMERKAND YAYINEVİ(MENZİL TARİKATI) TARAFINDAN DERLENMİŞ VE BİR ÇOK AKAİD RİSALELERİ TERCÜME EDİLMİŞ...

29147


KUŞEYRİ, BU SAYFA HABERİ SIFATLARA DEĞİNİP HABERİ SIFATLARDAN OLAN ARŞA İSTİVAYI, GÖZ SIFATINI, RABBİN GELMESİNİ ÖRNEK OLARAK SIRALIYOR..

AMA SEMERKANCILAR TEŞBİH (!) KORKUSUYLA BÜTÜN BUNLARI TE'VİL EDİYORLAR.

ÖZELLİKLE BİR NUMARALI DİPNOTTA TEVİL ETMENİN GEREKLİLİĞİ, BU SIFATLARI TE'VİL ETMEDEN TERCÜME ETMENİN CAİZ OLMAYIŞI GİBİ İKİ İDDİA VAR BU İDDİALAR İÇİN EBU HANİFE رحمه الله NE DİYOR BAKALIM;

29149

(Fıkhu'l-Ekber, s.27, Şamile Programı)

O'nun azze ve celle yed'i yüzü ve nefsi vardır ve bu sıfatlar Kur'anda zikredilmiştir. Allah'ın Kur'anda zikrettiği yed, yüz ve nefs gibi vasıflar O'nun keyfiyetsiz sıfatlardır. Yed'inden kasıt kudretidir veya nimetidir de denmez zira burada sıfatın iptali vardır. Böyle (Te'vil etmek) kadercilerin ve mutezilenin görüşüdür.

YUKARIDAKİ İBAREDEN ANLAŞILDIĞI ÜZERE TEVİL ETMEK EBU HANİFE NEZDİNDE CAİZ DEĞİLDİR.


ŞİMDİ GELELİM BU HABERİ SIFATLARIN BAŞKA DİLLERE TERCÜMESİ HUSUSUNA, SEMERKAND YAYINLARI MENSUBLARI TEVİL ETMEDEN TERCÜME EDİLMESİNİN CAİZ OLMADIĞINI BELİRTMİŞ.. BAKALIM BU KONUDA EBU HANİFE NE DİYOR??


29153
29152


İSMAİLAĞA YAYINEVİNİN DE BASTIĞI FIKHU'L-EKBER'İN EBU'L-MÜNTEHA ŞERHİNDE EBU HANİFE'YA AİT ŞU İBARELER VAR;

''ALİMLERİN ALLAH'IN SIFATLARINDAN FARSÇA ZİKRETTİĞİ HERŞEYİ FARSÇA TELAFFUZ ETMEK CAİZDİR. AMA YED SIFATI MÜSTESNA BUNU ARAPÇADAN GAYRI BİR DİLE TERCÜME ETMEK CAİZ DEĞİLDİR, AMA MAHLUKATA BENZETMEDEN VE NASILLIK ATFETMEDEN ALLAH'IN YÜZÜ DEMEK DE CAİZDİR!

ŞİMDİ GELELİM SON SÖZÜMÜZE;


29148KOYU KIRMIZIYLA ALTI ÇİZİLEN SON CÜMLEDE MUTASAVVIFLARIN PİRİ VE ÖNDERİ KUŞEYRİ BÜTÜN BUNLARI TEVİL VEYA TA'TİL ETMEKSİZİN KABUL EDERKEN, UMURSAMAZ BİR TAVIRLA TEVİLE DEVAM EDİYORLAR! ALLAH ISLAH ETSİN...
 
Son düzenleme:
Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Kendi şeyhlerinin , mezheb ve meşreb büyüklerinin yollarından, itikadlarından saptıkları, nefislerine uydukları ifşa olmuştur. Fakat bu tıynîyet sahibleri bu durumu ilmin, itikadın ve âlimlerin haysiyetini muhafaza adına aklını kullanarak kendi seleflerine dâhi sahib çıkamıyor.
Aslında bu muharref itikatlılar, yaptıkları çarpıtmalarıyla kendi ekollerinin ustatlarına bile Vahabi (!) muamelesini lâyık görmüşlerdi.

Asıskalı kardeşimin bu dakik ve ibretlik çalışması arşivimizde önemli yer tutacaktır. CezakAllahu hayr, Rabb'im emeklerini zâyi etmesin.
 
Üst Ana Sayfa Alt