Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Teheccud Namazını Uyumadan Kılabilir miyiz ?

Z Çevrimdışı

zeyneb altunsu

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Teeccuh namazini uyumadan kilabilirmiyiz ? Uyumadan kilar isek bu namaz gecerli olmazmi hadislerle birlikte aciklama yaparsaniz sevinirim simdiden allah razi olsun

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Teheccud namazı geceleyin uykudan uyandıktan sonra kılınır. Geceleyin uyumadan kılınması durumunda adı gece namazı olur.

Âlimler genelde teheccude de gece namazı demiş olsalar da, ince bir ayrıntı olarak, gece uykudan kalktıktan sonra kılınan namaza teheccud, uyumadan kılınan namaza ise gece namazı demişlerdir.

Ali (r.anh) :
"Bir gece Peygamber sallallâhu aleyhi ve sellem evimize gelip beni ve kızı Fatıma'yı kaldırıp: "Haydi namaz (teheccud) kılmıyor musunuz?!." buyurdu.
Ben de: "
Ey Allah'ın Rasulu, canlarımız Allah'ın elindedir. Eğer bizim kalkmamızı dilerse kaldırır!" dedim.
Ben böyle söyleyince dönüp gitti ve bana hiçbir karşılık vermedi. Sonra onun giderken dizlerini döverek ve Kehf 54. ayeti okuyarak, "
İnsan tartışmaya ne kadar da düşkün böyle!" dediğini duydum."
(Buharî, Teheccud, 5; Muslim, Musafirîn, 206)

Kur'an-ı Kerimde "Onların yanları yataklardan uzaklaşır, korku ve ümid içinde Rablerine dua ederler ve kendilerine verdiğimiz rızıklardan hayıra sarfederler. - Şimdi hiç kimse kendileri için, yaptıklarına karşılık gözler aydınlığı olacak şeylerden neler gizlenmiş olduğunu bilemez. - Öyle ya iman eden kimse, fâsık olan gibi olur mu? Onlar eşit olamazlar." (Secde 16 - 18)
(Katâde) dedi ki: el-Hasen (el-Basrî); "bu âyetten murad, teheccud (namazı için) geceleyin kalkmaktır" derdi. (Beyhakî, es-Sunenu'l kubrâ, III, 19; Ebû Davûd, Salatu't-Tatavvu', Bab 22, Hadis no: 1321)

Üst Ana Sayfa Alt