Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Tek Erkek Çocuğun Cihada Çıkması Farzı Ayn Değil midir?

M Çevrimdışı

musenna

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
esselamunaleykum akhiler,

bir sorum olacak ogün bir büyügümden duydum evde tek erkek olan çocugun ailesine bakması için cihada çıkması farz-ı ayın degildir diye bu ne kadar doğrudur acaba ?

şimdiden ALLAH c.c razı olsun.

S Çevrimdışı

Salman Raduyev

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
bence burda izinden ziyade onlara sadece biri veya her ikisininde bakımını bırakıp onları yanlız bırakıp cihada gitmenin dogrulugu sorulmuş?

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Cihadın farz olmasını duygusal yaklaşımlar değiştiremez. İslam alimleri Tevbe suresi 41. ayetin açıklamasında tüm bu bahaneleri geçersiz saymış ve cihadın farz-ı ayn olması durumunda eli silah tutan her erkeğin cihada katılmalarının üzerlerine farz olduğunu buyurmuştur.
"[FONT=Verdana, Arial][FONT=Verdana, Arial]]Gerek ağırlıklı, gerek ağırlıksız olarak cihada çıkın; ve mallarınızla, canlarınızla Allah yolunda yürekten çaba gösterin; ](çünkü) ]eğer bilirseniz, bu sizin kendi iyiliğiniz içindir." (Tevbe 41)

Cihada çıkmak için tek çocuk , 3 çocuk şartının delilinin şeytan olduğunu bilelim.

E Çevrimdışı

emirha_K

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Ahiler şeyh said r.a cihada çıkarken ailesine bakıp demişki ne ben hüseyin r.a kıymetliyim nede siz onun ehlinden r.a kıymetlisiniz Allaha emanet olun gitmem gerek diyor ve gidiyor.Yeni öğrendim şeyh saidin r.a dedeside içkici padişah diye bilinen 4.murata senin gibi bir ayyaşa biat etmem dediği için şehid edilmiş osmanlıyı baştan sona aklamaya çalışan tarihçiler bilinmesini istemiyorlar tahminimce

Abdulmuizz Fida

Admin
Cihada gitmek için bahane aramıyorum ama merak ediyorum acaba yanlış mı yaparım diye eğer cihada gidersem diyelimki karım çocuklarım var birde annemle babam; ben gidince çok aciz zor durumda olurlarsa bana bunun hesabı sorulur mu?
Cihad farz-ı ayn olduğu zaman , Babanın eli silah tutuyor (sağlamsa) kendisinin de cihada gelmesi farz-ı ayn olur.
Allah c.c. Tevbe 24 ayetinde ;
24- Onlara de ki; eğer babalarınız, oğullarınız, kardeşleriniz, kadınlarınız, akrabalarınız, kabileniz, elde ettiğiniz mallar, kesada uğramasından korktuğunuz ticaret, hoşlandığınız evler ve meskenler, size Allah ve Rasulunden ve Allah yolunda cihaddan daha sevimli ise, artık Allah'ın emri gelinceye kadar bekleyin. Allah böyle fasıklar topluluğuna hidayet nasib etmez.

fitne sebeblerini saymış ve insanları farz olan ibadetteen nelerin şeytanın fitnesiyle mahrum bırakabileceğini saymış. Bunu hatırımızda tutarak bu şeytanın işidir deyip harekete geçmemiz lazım.
Dar'ul harbte bize düşen, yakınlarımızı emanet edebileceğimiz bir ceemaatle olmak (Sadık dostlar, akrabalar, kardeşler) ve gözümüz arkada kalmadan yola koyulabilelim.

Abdulmuizz Fida

Admin
Peki şimdi cihad farz-ı ayın ise neden kimseyi(bu site yöneticileri ve sakinleri dahil) göremiyoruz cihad sadece kendi ülkemizde mi olur?
Cihadın Farz-ı ayn olmasını kabul etmek ayrı şey, inkar etmek ayrı şey. Ayrıca kabul edib de gid(e)memek ayrı şey. Meşru bir mazereti olmadan (Fetih 17) farz-ı ayn ibadetten-cihaddan geri kalan Allah katında sorumluluktan kurtulamayacaktır.

"Köre vebal yoktur, topala da vebal yoktur, hastaya da vebal yoktur. Bununla beraber kim Allah'a ve peygamberine itâat ederse, Allah onu, altından ırmaklar akan cennetlere sokar. Kim de geri kalırsa, onu acı bir azaba uğratır." (Fetih 17)

Üyelerimizden şehidler de bulunmaktadır.

Üst Ana Sayfa Alt