Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Tekfirle Ilgili Bi Soru

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
DjKarakurt Çevrimdışı

DjKarakurt

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Tekfirle İlgili bi Soru soracağım kardeşler. Adamın müşrik olduğunu gıybet yapmayıp direk yüzüne söylediğim bi menzillinin ve taraftarlarının bana sen Allahın zabıt katibimisin? Eline almışsın müşrik mührünü bu arkadaşa yaftaladın damgaladın dedi? Bu ve bunun gibilere verilecek en güzel cevap nedir? Ben şirki tağutu küfrü ve vela bera ve tekfir kaidelerini usulüne göre biliyorum kendi kafamızdan hüküm vermediğimi söyledim ama ikna edemedim.

L Çevrimdışı

lafons7275

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
İkna etmek için onlara şu ayeti söyle:

Bakara 143:

Böylece, sizler insanlara birer şahit olasınız ve Peygamber de size bir şahit olsun diye sizi orta bir ümmet yaptık. Her ne kadar Allah’ın doğru yolu gösterdiği kimselerden başkasına ağır gelse de biz, yönelmekte olduğun ciheti ancak; Resûl’e tabi olanlarla, gerisingeriye dönecekleri ayırd edelim diye kıble yaptık. Allah, imanınızı boşa çıkaracak değildir. Şüphesiz Allah, insanlara çok şefkatli ve çok merhametlidir.

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Ahi istedigin gibi anlayabilirsin ama senin tüm usul ve kaideleri bildigini sanmiyorum. Sormus oldugun bir cok sorudan daha sizin bu alanda yeni giris yaptiginizi görmek zor olmasa gerek. Ondan dolayi insanlara böyle cikis yapman ciddi hatadir.

Daha giybetin ne oldugunu bile tam bilmiyorsun kardesim, hal böyle iken müsrik lafzini kullanman cok vahim durum.

DjKarakurt Çevrimdışı

DjKarakurt

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Ahi istedigin gibi anlayabilirsin ama senin tüm usul ve kaideleri bildigini sanmiyorum. Sormus oldugun bir cok sorudan daha sizin bu alanda yeni giris yaptiginizi görmek zor olmasa gerek. Ondan dolayi insanlara böyle cikis yapman ciddi hatadir.

Daha giybetin ne oldugunu bile tam bilmiyorsun kardesim, hal böyle iken müsrik lafzini kullanman cok vahim durum.
gıybet mevzusu değil ben bunlara verilecek cevabı soruyorum madem yeni gördün doğru bildin o zaman kitap söylede senin seviyene ulaşalım ! .)
kitap söyle her konu üzerine sağlam kitab

ayrıca bu adamın müşrik olduğu ortada olduğuna göre niye söylemeyeyim ki ?

tüm usül ve kaideler için kitap listesi?

ayrıca benim ne bilip bilmediğimi nereden biliyorsun lakin karşı tarafa aktaramıyorum neyse senin dediğin olsun....

E Çevrimdışı

Ebu & Dücane

Guest
Tekfirle İlgili bi Soru soracağım kardeşler. Adamın müşrik olduğunu gıybet yapmayıp direk yüzüne söylediğim bi menzillinin ve taraftarlarının bana sen Allahın zabıt katibimisin? Eline almışsın müşrik mührünü bu arkadaşa yaftaladın damgaladın dedi? Bu ve bunun gibilere verilecek en güzel cevap nedir? Ben şirki tağutu küfrü ve vela bera ve tekfir kaidelerini usulüne göre biliyorum kendi kafamızdan hüküm vermediğimi söyledim ama ikna edemedim.

Sen ayet ve hadislerle konuş,direk bir kimseye müşriksin deme.Bu tür hükümler verdiğin zaman cezasını da verebilmen gerekir.Sen o kişi hakkında yüzüne bu hükmü verdiysen,cezasını da verip infaz edilmesini sağlaman gerekir.Unutma ki biz davetçiyiz.Senin hüküm değil karar verme hakkın var.Karar ile hüküm ayrı şeylerdir.Sen sadece uyar ve en güzel sözlerle ona davette bulun.Hüküm vermediğin sürece o kişi bir süre sonra eğer Allah ona tevhide gönlünü açarsa sana tabi olabilir.Hüküm verdiğin zaman ise o kişi ile düşmanlık meydana gelebilir ve kendi fikrinin doğruluğu konusunda inatlaşmaya gider.Küfür ve şirk olan hususları muayyen tekfir metodunu kullanarak açıklama.Mesela falanca kafir oldu,filanca müşrik oldu gibi.Küfür ve şirk olan hususları açıkla.O zaten kendisinde bulunan vasfı görecektir.
Meselâ: "Ey Peygamber! Rabbinden sana indirileni tebliğ et. " (el-Mâide, 5/67) âyetinde Hz. Peygamber'den yapması. istenen tebliğ, hem müslümanlara, hem de gayr-i müslimlere Kur'ân hakikatlarının anlatılmasıdır, yâni davettir. "Rabbinin yoluna davet et. " (en-Nahl, 16/125)

Kim, bir hidayete davette bulunursa, o hidayete uyanların nail olduğu ecrin tamamına, çağıran da erişir. " (Müslim, İlm 16; Tirmizî, İlm, 15)
"Sizden öyle bir cemâat bulunsun ki (onlar herkesi) hayra davet etsin, iyiliği emredip kötülükten sakındırsın. " (Ali İmrân, 3/104).
Hz. Peygamber (s.a.s.) Efendimiz de: "Sizden her kim bir kötülük görürse onu eliyle düzeltsin; gücü yetmezse diliyle düzeltsin; buna da gücü yetmezse kalbiyle buğzetsin ki bu, imanın en zayıfıdır. " (Müslim, İman, 78)

İndirdiğimiz o açık açık âyetlerimizi ve doğruyu -Biz, kitapta insanlara onu pek açık bir sûrette bildirdikten sonra- gizleyenler (yok mu?) İşte onlar (ın hâli) onlara hem Allah lânet eder ve hem lânet etmek şânından olanlar lânet eder." (el-Bakara, 2/159).
Peygamber Efendimiz de şöyle buyurur: "İsrâiloğulları arasında zulüm yaygınlaştığı zaman onlardan biri, diğerini bir günah işlerken görür ve önce o işten sakındırırdı. Fakat ertesi günü, o adamla oturup kalkabilmek, yiyip içebilmek (menfaat sağlamak) için gördüğü kötülükten sakındırmazdı. Bunun üzerine Cenâb-ı Hak onları birbirine düşürdü ve haklarında: İsrâiloğulları'ndan olup da küfredenlere Dâvûd'un da, Meryem oğlu İsa'nın da diliyle lânet olunmuştur. Bunun sebebi, isyan etmeleri ve ifrata sapmaları idi. Onlar, işledikleri herhangi bir fenalıktan birbirlerini vazgeçirmeye çalışmazlardı. Yapmakta devam ettikleri (o hâl) ne kötü idi! (el-Mâide, 5/78-79) âyetlerini indirdi. Evet, siz de, ya zalime engel olursunuz ve onu hakka çekersiniz; ya da bu durum sizin başınıza da gelir. " (İbn Mâce, Fiten, 20; Tirmizî, Tefsîru Sûrati'l-Mâide, 7)

Yukarıda açıklana ayet ve hadislere göre,bir kimse zahiri durumuna göre onun kafir yada müşrik olduğuna karar verebilir,ama bunu açıkladığın zaman hükme dönüşür.Hüküm sonucunu uygulayamacaksan,yüzüne karşı tekfir etmen doğru değil.Yani ilk önce o kişiye şeriatın o kişinin bulunduğu konum itibariyle verdiği cezayı hatırlatılır,tevbeye çağrılır,sonra had cezasını gerektiren bir husus var ise o ceza infaz edilir.Sen bunları yapabilecek misin?

DjKarakurt Çevrimdışı

DjKarakurt

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Sen ayet ve hadislerle konuş,direk bir kimseye müşriksin deme.Bu tür hükümler verdiğin zaman cezasını da verebilmen gerekir.Sen o kişi hakkında yüzüne bu hükmü verdiysen,cezasını da verip infaz edilmesini sağlaman gerekir.Unutma ki biz davetçiyiz.Senin hüküm değil karar verme hakkın var.Karar ile hüküm ayrı şeylerdir.Sen sadece uyar ve en güzel sözlerle ona davette bulun.Hüküm vermediğin sürece o kişi bir süre sonra eğer Allah ona tevhide gönlünü açarsa sana tabi olabilir.Hüküm verdiğin zaman ise o kişi ile düşmanlık meydana gelebilir ve kendi fikrinin doğruluğu konusunda inatlaşmaya gider.Küfür ve şirk olan hususları muayyen tekfir metodunu kullanarak açıklama.Mesela falanca kafir oldu,filanca müşrik oldu gibi.Küfür ve şirk olan hususları açıkla.O zaten kendisinde bulunan vasfı görecektir.
Meselâ: "Ey Peygamber! Rabbinden sana indirileni tebliğ et. " (el-Mâide, 5/67) âyetinde Hz. Peygamber'den yapması. istenen tebliğ, hem müslümanlara, hem de gayr-i müslimlere Kur'ân hakikatlarının anlatılmasıdır, yâni davettir. "Rabbinin yoluna davet et. " (en-Nahl, 16/125)

Kim, bir hidayete davette bulunursa, o hidayete uyanların nail olduğu ecrin tamamına, çağıran da erişir. " (Müslim, İlm 16; Tirmizî, İlm, 15)
"Sizden öyle bir cemâat bulunsun ki (onlar herkesi) hayra davet etsin, iyiliği emredip kötülükten sakındırsın. " (Ali İmrân, 3/104).
Hz. Peygamber (s.a.s.) Efendimiz de: "Sizden her kim bir kötülük görürse onu eliyle düzeltsin; gücü yetmezse diliyle düzeltsin; buna da gücü yetmezse kalbiyle buğzetsin ki bu, imanın en zayıfıdır. " (Müslim, İman, 78)

İndirdiğimiz o açık açık âyetlerimizi ve doğruyu -Biz, kitapta insanlara onu pek açık bir sûrette bildirdikten sonra- gizleyenler (yok mu?) İşte onlar (ın hâli) onlara hem Allah lânet eder ve hem lânet etmek şânından olanlar lânet eder." (el-Bakara, 2/159).
Peygamber Efendimiz de şöyle buyurur: "İsrâiloğulları arasında zulüm yaygınlaştığı zaman onlardan biri, diğerini bir günah işlerken görür ve önce o işten sakındırırdı. Fakat ertesi günü, o adamla oturup kalkabilmek, yiyip içebilmek (menfaat sağlamak) için gördüğü kötülükten sakındırmazdı. Bunun üzerine Cenâb-ı Hak onları birbirine düşürdü ve haklarında: İsrâiloğulları'ndan olup da küfredenlere Dâvûd'un da, Meryem oğlu İsa'nın da diliyle lânet olunmuştur. Bunun sebebi, isyan etmeleri ve ifrata sapmaları idi. Onlar, işledikleri herhangi bir fenalıktan birbirlerini vazgeçirmeye çalışmazlardı. Yapmakta devam ettikleri (o hâl) ne kötü idi! (el-Mâide, 5/78-79) âyetlerini indirdi. Evet, siz de, ya zalime engel olursunuz ve onu hakka çekersiniz; ya da bu durum sizin başınıza da gelir. " (İbn Mâce, Fiten, 20; Tirmizî, Tefsîru Sûrati'l-Mâide, 7)

Yukarıda açıklana ayet ve hadislere göre,bir kimse zahiri durumuna göre onun kafir yada müşrik olduğuna karar verebilir,ama bunu açıkladığın zaman hükme dönüşür.Hüküm sonucunu uygulayamacaksan,yani ilk önce o kişiye şeriatın o kişinin bulunduğu konum itibariyle verdiği cezayı hatırlatılıp,tevbeye çağrılır,sonra had cezasını gerektiren bir husus var ise o ceza infaz edilir.Sen bunları yapabilecek misin?

Bunları küfür devletinde yapamayacağımı sende biliyorsun ! peki adamın müşrik itikadında olduğuna karar verip yüzüne vermiş olduğun kararı söylemen hüküm vermek mi olur zaten bu kararı almış olmakta bi hükme varıp ondan uzak olacağına kendini ikna etmen demektir peki ona bunu söyleyince davet olmuyoda hüküm verip infazı için hadleri gerçekleştirecek devletmi lazım ? devlet olmadığı için bulunduğu hali kendisine bildiriyoruz. o halde bu hallerle ilgili bi kitap ricasında önerisinde bulunun okuyalım öğrenelim ? Acil kitap ihtiyacım var bu eksikliğimi kapatmam gerek..

Ayrıca alim mi olmak gerek ince eleyip sık dokuyosan tekfiri avam yapamaz mı ?
Bi de insan 6 yıldır menzile bağlı olduğunu kendi ikrar ediyor sonra diyorki tevhidi/selefi şuura sahip biri olduğunu bileydim görüşmeye gelmezdim diyor ? peki buna ne diyeceksiniz o da kendi kafasına göre karar mı verdi hüküm mü verdi ? benim sapıklığıma yada kafir muamelesi görmeme ?

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
gıybet mevzusu değil ben bunlara verilecek cevabı soruyorum madem yeni gördün doğru bildin o zaman kitap söylede senin seviyene ulaşalım ! .)
kitap söyle her konu üzerine sağlam kitab

ayrıca bu adamın müşrik olduğu ortada olduğuna göre niye söylemeyeyim ki ?

tüm usül ve kaideler için kitap listesi?

ayrıca benim ne bilip bilmediğimi nereden biliyorsun lakin karşı tarafa aktaramıyorum neyse senin dediğin olsun....

Sana verdigimiz cevaplar bos Allahu alem.

Bak sana nazikce bu konularda cahilsin bile demedim, nazikca bilgin yok dedim, ona ragmen öfkelendin. Umarim aynayi görmüs oldun.

Mevzuya gelirsek, daha sizde kimlerin giybetinin yapilip yapilmadigi konusunda en temel bilgi bile yokken birine müsrik diyecek kadar cahilsiniz!!!

Kendi acmis oldugun 3 konudan 2 tanesi bana kitap önerin ya da su hoca kimdir diyorsun, daha ilmin basinda bile degilken cahilce insanlarin karsisina cikip müsrik diyebiliyorsunuz,bunu da ancak bir cahil yapabilir.

Sana kitap önerildi ancak okudugunu sanmiyorum, cünkü buraya actigin konularda samimiyet görmüyorum, samimi oldugunu ispat etmek icin önce sana önerilen kitaplari al oku, ilim sadece su nedir, bu kimdir, bana kitap önerin demekle olmuyor.

Git önce kimlerin giybeti yapilir,kimlerinki yapilmaz onu ögren sonra gel...

Hep diyorum, Ilim 3 kulactir.

Ilk kulacda insan sekil A daki gibi cok sey bildigini sanir.
Ikinci kulacda duraksama baslar.
Ucuncusunde hic birsey bilmedigini anlar.

Sakin seni bozdugumu, asagiladigimi sanma, seni sevdigim icin bunlari yaziyorum, zira müsrik dedigin biri gercekten müsrik degilse, ister yüzüne ister arkasina, DIN GUNU halin kötü olur.

Önce sana tavsiye edilen akaidle alakali kitaplari oku, hazmet, kavra, konus ve tartis, iyice icine sindir, ondan sonra bilemediklerini ve kavrayamadiklarini burada hem sor hem tartis.

Selametle.

Konu malum kilit.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Ana Sayfa Alt