Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Teyemmüm İle Alakalı Konular

Muaz ibni Cebel Çevrimdışı

Muaz ibni Cebel

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Teyemmüm İle Alakalı Konular

(1) Teyemmümün Meşruluğu

(137) Allahu Teâlâ şöyle buyuruyor:
“Su bulamamışsanız temiz toprağa teyemmüm edin. Ondan yüzlerinize ve ellerinize sürün...”
Maide: 6
(138) Aişe (Radiyallahu Anha) şöyle dedi:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in seferlerinin bazısında onunla beraber yola çıktık. El-Beydâ veya Zatu’l-Ceyş mevkiine ulaşınca benim gerdanlığım koptu. Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) onun aranması için bekledi; insanlar da onunla beraber beklediler. Onların bulunduğu yer bir su başı değildi. İnsanlar Ebu Bekir’e geldiler ve: Aişe’nin yaptığını görüyor musun? Rasulullah’ı ve insanları su başında değilken, beraberlerinde su da olmadığı halde yollarından men etti dediler. (O sırada) Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) başını dizimin üzerine koymuş uyuyordu. Ebu Bekir bana geldi ve:
−Sen Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) ve insanları yollarından alıkoydun, onlar bir su başında da değiller ve onlarla beraber su da yok dedi. Aişe şöyle devam etti. Ebu Bekir beni azarlayıp iyice kınadı. Maşallah söyleyecek hiçbir şeyi bırakmadı eliyle de böğrüme dürtmeğe başladı. Beni hareket etmekten alıkoyan şey, sadece Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in başının dizimin üzerinde oluşu idi. Sabah olunca Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) kalktı ve hiç kimsede su yoktu. Bunun üzerine Allah teyemmüm ayetini indirdi. Herkes teyemmüm etti. Useyd bin Hudayr:
−Ey Ebu Bekrin ehli beyti, bu sizin ilk bereketiniz değildir dedi. Aişe (Radiyallahu Anha) şöyle devam etti: Üzerine bindiğim deveyi kaldırdığımızda gerdanlığı onun altında bulduk.”
Buhari (428) Müslim (367/108) Ebu Avane (1/302) Nesei (1/163) İbni Hibban (1300)
(139) Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
‘...Yer yüzü benim için bir temizlik vasıtası ve mescit kılındı...’ buyurdu.”
Müslim (523/5) Ebu Avane (1/395) Tirmizi (1553) İbni Mace (567) Begavi (3617) Ahmed (2/411)
(2) Kişi On Sene Su Bulamasa da Teyemmüm Eder

(140) Ebu Zer (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in yanında biraz koyun birikmişti. Bana:
−‘Ya Eba Zer, bunları sahraya çıkar’ buyurdu. Ben de onları alıp er-Rebze’ye çıkardım. Orada bana cünüplük isabet etti ve beş, altı gün o halde kaldım. Sonra Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in yanına geldim. Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
−‘Ya Eba Zer’ dedi. Ben sustum. Sonra Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) tekrar:
−‘Ya Eba Zer, annen seni kaybetsin’ dedi. Geliş sebebimi ona haber verdim. Siyah bir cariyeye seslendi, o da su ile dolu bir kap getirdi. Sonra beni perdeledi bende bir deveyi sütre edinip yıkandım. Bununla üzerimdeki bir dağı atmış gibi oldum. Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
‘Temiz toprak suyu on sene bulamasa da müslümanın abdestidir. Suyu bulduğun vakit, onu cildine dokundur abdest al. Çünkü abdest almak daha hayırlıdır’ buyurdu”
İbni Hibban (1311) Ebu Davud (332) Nesei (1/171) Tirmizi (124) Darekutni (1/186187) Hakim (1/170) Beyhaki (1/220) Tayalisi (484) Abdurrezzak (912913) Ahmed (5/155180)
(3) Cünüp Kimse Su Olmadığında Teyemmüm Ederek Namazlarını Kılar

(141) İmran bin Husayn (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) ile beraber bir seferde idik. Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) insanlara namaz kıldırdı. Namazdan yüzünü dönünce baktı ki bir şahıs, bir kenara çekilmiş cemaatla namaz kılmamış. Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) ona:
−‘Ya fulan, cemaatle beraber namaz kılmana mani olan şey nedir?’ dedi. O şahıs:
−Bana cünüplük isabet etti, su da yok dedi. Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
−‘Temiz ve pak toprakla teyemmüm et bu sana kifayet eder’ buyurdu.”
İbnu’l-Carud (122) Buhari (437) Müslim (682/312) Nesei (320) Darimi (1/155) İbni Huzeyme (271) İbni Hibban (1302) Tayalisi (837) Begavi (365 el-Mesâbih) Ahmed (4/434435) Albânî (3615 İrva)
(4) Su Varken Teyemmümün Caiz Olduğu Yerler

(142) İbni Abbas (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Bir adam kışın cünüp olmuştu. başında yara olduğu için ne yapacağını sordu. Adama gusül abdesti emredildi. Bunun üzerine adam gusletti ve bu sebeple öldü. Bu olay Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’e anlatıldı. Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) üç kez tekrar ederek:
‘Onlara ne oldu ki adamı öldürdüler, Allah da onları öldürsün. Allah teyemmümü temizlik sebebi yapmıştır’ buyurdu.”
İbni Huzeyme (273) Ebu Davud (336) İbni Mace (572) İbni Hibban (1314) Darekutni (1/190191) Hakim (1/178) Beyhaki (1/226) Begavi (2/120) Tabarani (11472 M. Kebir) Ebu Nuaym (3/317-318 Hilye)
(143) Amr bin el-Âs’ şöyle dedi:
“Zatusselasil savaşı esnasında çok soğuk bir gecede ihtilam oldum. Gusül abdesti alırsam helak olurum diye kendi aleyhime korktum ve teyemmüm ederek arkadaşlarıma sabah namazını kıldırdım. Bu durumu Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’e anlattılar. Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
−‘Ya Amr, cünüp olduğun halde arkadaşlarına namaz mı kıldırdın?’ buyurdu. Kendisine gusül etmeme mani olan sebebi haber verdim ve:
−Ben Allahu Teâlâ’nın:
“Kendi kendinizi öldürmeyin. Şüphesiz ki Allah size merhamet edicidir.” Nisa: 29 ayetini işittim dedim. Bunun üzerine Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) güldü ve bir şey söylemedi.”
Ebu Davud (334) İbni Hibban (1315) Darekutni (1/179) Hakim (1/177) Ahmed (4/203-204)
(5) Nebi Sallallahu Aleyhi ve Sellem’in Teyemmümünün Şekli

(144) Ammar bin Yasir (Radiyallahu Anh) Ömer (Radiyallahu Anh)’a şöyle dedi:
“Hatırlamıyor musun? Ben ve sen ikimiz bir seferde idik. Sen namaz kılmadın, ben ise toprakta yuvarlandıktan sonra namaz kılmıştım. Müteakiben bu fiilimi Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’e arz ettiğimde, Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
‘Sana bu kadarı yeter’ buyurdu sonra iki elini yere vurdu; ellerine üfledi sonra iki eli ile yüzünü ve ellerini meshetti...”
İbnu’l-Carud (125) Buhari (432) Müslim (368/111) Ebu Avane (1/306) Ebu Davud (326) Nesei (1/169) İbni Mace (569) Begavi (308) İbni Huzeyme (266) İbni Hibban (1267) Tayalisi (638) Ahmed (4/265)
(145) Ammar bin Yasir (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
‘Teyemmüm, yüz ve eller için bir kez yere vurmaktır’ buyurdu.”
İbnu’l-Carud (126) Ebu Davud (327) Tirmizi (144) Darimi (1/156)
(6) Selam İçin Teyemmüm Etmenin Meşruluğu

(146) Ebu Cuheym (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) Bi’ru Cemel tarafından geliyordu. Kendisine bir şahıs selam verdi. Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) oradaki bir duvara yönelip yüzünü ve ellerini mesh ederek teyemmüm edene kadar o şahsın selamını almadı.”
Buhari (431-432) Müslim (369/114) Ebu Avane (1/307) Ebu Davud (329) Nesei (310) İbni Huzeyme (274) Darekutni (1/176) Beyhaki (1/205) Ahmed (4/169)
(7) Teyemmümü Bozan Hususlar

(147) Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
‘Toprak suyu on sene bulamasa da müslümanın abdestidir. Suyu bulduğu vakit, müslüman Allah’tan korksun ve onu cildine dokundursun abdest alsın. Çünkü o daha hayırlıdır’ buyurdu”
Bezzar Keşfi’l-Estâr (310) Albânî Cami (3861)

Üst Ana Sayfa Alt