Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Türkçe Harflerle Yazılı Kur'an PDF Linki Verir misiniz?

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
Pdf olsa dahi sitede paylaşılmasına karşıyız kardeşim.latin alfabe ile okunuşu doğru değil kardeşim.

Öğrenen Müslüman Çevrimdışı

Öğrenen Müslüman

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Pdf olsa dahi sitede paylaşılmasına karşıyız kardeşim.latin alfabe ile okunuşu doğru değil kardeşim.
Kendi başıma gelen olaydan bahsediyim. Biz küçükken Kur'an kursunda hem Kur'an okumasını öğretirler hem de kısa sureleri ve namaz dualarını ezberletirlerdi. Ben Kunut dualarını türkçe okunuşları olan kağıttan ezberlediğim için 10 sene geçtiği halde bazen yanlış okuyorum. Durmamam gereken yerde duruyor, harfleri farklı olmalarına rağmen aynı gibi okuyorum. Eğer bir duayı veya sureyi okumak veya ezberlemek istiyorsanız Arapça şeklinde okuyup ezberleyin eğer ki bilmiyorsanız dinleyip tekrar edin inşAllah daha faydalı olur.

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

Frm. Yöneticisi
Kendi başıma gelen olaydan bahsediyim. Biz küçükken Kur'an kursunda hem Kur'an okumasını öğretirler hem de kısa sureleri ve namaz dualarını ezberletirlerdi. Ben Kunut dualarını türkçe okunuşları olan kağıttan ezberlediğim için 10 sene geçtiği halde bazen yanlış okuyorum. Durmamam gereken yerde duruyor, harfleri farklı olmalarına rağmen aynı gibi okuyorum. Eğer bir duayı veya sureyi okumak veya ezberlemek istiyorsanız Arapça şeklinde okuyup ezberleyin eğer ki bilmiyorsanız dinleyip tekrar edin inşAllah daha faydalı olur.

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

Frm. Yöneticisi
Maalesef yanlış okumayla öğrenen, kolay kolay insan kendini düzeltemiyor.ornek en basit türk ağzı okumasıyla öğrenenler

Öğrenen Müslüman Çevrimdışı

Öğrenen Müslüman

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Türkçe okunuşuyla okuyamaz mıyız yani iyi olmaz mı

Bu videodaki sadece bir örnek daha pek çok örnek mevcud. En güzeli Arapça ve kurallarına uygun tecvidli okumak yoksa yanlış manalar olabilir.

أهل الحديث Çevrimdışı

أهل الحديث

لا إله إلا الله
Moderatör
Türkçe okunuşuyla okuyamaz mıyız yani iyi olmaz mı
ح خ
Bu harflerin ikisi de latin harfleriyle "ha" diye yazılır. Ama biri gırtlaktan, diğeri normal. Bunu ayırt edemezsiniz. Bazı yerlerde "hâ" olarak veya kırmızı renkle yazsalar bile karışabilir ve olmaz.
Bunu örnek olması için verdim. Daha pek çok hata yapabilirsiniz. Mesela peltek okunması gereken bir harfi, normal okuyabilirsiniz. Veya ع harfinin telaffuzunu normal Türkçe'deki A harfi gibi yapabilirsiniz.

Ayrıca Kur'ân okumayı öğrenmek zor bir şey değildir. Yaşınız küçükse 3-4 ayda, değilse 1 ay veya daha kısa sürede düzenli çalışmayla çok rahat öğrenirsiniz. Tabii niyet ve azim de olması lazım.

أهل الحديث Çevrimdışı

أهل الحديث

لا إله إلا الله
Moderatör

Ekli dosyalar

• elif-ba.pdf
    10.1 MB · Görüntüleme: 83