Türkistan Islam Cemaati Mücahidi Şehit Esedullah Turkistani’nin Hayatı

Away

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Şehit Garib (Esedullah) Turkistani

Garib Türkistan’ın Hotan şehrinde doğdu. Burada büyüyüp yetişti. Genlik çağına geldiğinde, 35 milyon Türkistanlının teneffüs ettiği o kokuşmuş ve küflenmiş kızıl komünizm havasından bunalmış durumdaydı. Bu yüzden Garib İslam’ı öğrenebileceği dinî bir okul aramaya başladı. Bunun için 1995 yılında Pakistan’a gitti.

İki yıl ilim tahsil ettikten sonra Allah’ın şeriatını tatbik eden Taliban Hareketi’nden haberdar oldu. Hazırlıklarını yaparak Halden kampına iltihak etti. Orada Şehid Abdullah Azzam’ın temelini attığı bir medresede eğitim almaya başladı. Buradaki ilmî tahsilini tamamladıktan sonra Kabil’deki mücahidlere katıldı. Meleklerin kuşattığı o Rahmanî ortamda yıldızı parlayan şehidimiz, bir cihad timine komutan tayin edildi. Kısa bir süre bu görevi yürüttükten sonra tekrar Türkistan kampına dönerek buraya gelen muhacirleri eğitmeye başladı. Daha sonra Livâu’l-Ensâr birliğine katılmak üzere Afganistan’ın kuzeyine intikal etti.

Mücahidler, haçlıların belini kıracak cihadî eylemlere hazırlanırken, düşmanlar da bu tevhid erlerini ortadan kaldıracak saldırılara hazırlanıyorlardı. Birkaç hafta geçtikten sonra iki taraf arasında şiddetli çatışmalar meydana geldi. Şehidimiz, buradaki cihada katıldıktan sonra Kabil’e gitti. Kabil de haçlıların eline geçince yanındaki birkaç arkadaşla başka bir bölgeye yöneldi. Aşırı yorgunluktan dolayı direksiyon hakimiyetini kaybederek başka bir arabaya çarptı. Çenesi ve dişleri kırıldı. Tedavi için Pakistan’a götürüldü. Tedavisi tamamlandıktan sonra hacca gitti. Hac farizasını eda ettikten sonra tekrar Pakistan’a döndü. Burada kısa bir süre kaldıktan sonra özlemini çektiği cihad meydanlarına dönerek mücahidlere katıldı.

Ahlakı ve vasıfları:

Kasım et-Türkistânî, onunla ilgili şöyle diyor: “Arkadaşları tarafından sevilen zeki ve cesur bir kişiydi. Şakacı ve hoşgörülü biriydi. Askerî eğitimde uzmandı..”

Bu şehadet aşığı, mücahidlere katıldıktan iki-üç gün sonra operasyon hazırlığı yapan bir grup mücahidle birlikte gönüllü olarak yola çıktı. Operasyon bölgesine varınca arkadaşlarıyla birlikte haçlı Amerikan birliklerini beklemeye başladı.

Birkaç saat sonra düşman askerlerini taşıyan konvoy göründü. Dört koldan ateş açan mücahidler şeytanın ordusuna ağır kayıplar verdirdiler. Düşman birlikleri mücahidleri çevresini kuşatarak Garib’i esir aldı. Şehadet aşığı bu gencimiz, beline sardığı bombayı patlatarak Rabbine yürüdü. Yol arkadaşlarıyla vedalaşarak azamet ve üstün kudret sahibi Allah yolunda can verdi.Kaynak : Doğu Türkistan Bülteni Haber Ajansı
 

Şu an bu konuyu görüntüleyenler (Kullanıcı: 0, Ziyaretçi: 1)

Üst Alt